Sokan nem is tudják, hogy amikor vámpírnak öltöznek egy jelmezes halloweeni bulin, akkor valójában az amerikai rendező, Tod Browning Dracula című filmjében szereplő karakter ikonikus arculatát öltik magukra. A főszerepet 1931-ben Lugosi Béla alakította, aki a filmes horrorőrület egyik legemblematikusabb alakjává vált. Azóta több mint száz vámpíros tévé- és mozifilmet készítettek Hollywoodban, amelyekben olyan zseniális színészek játszottak, mint Gerard Butler, Nicolas Cage, Tom Cruise vagy Brad Pitt, de több filmkritikus szerint senki nem tudja felülmúlni a magyar színészlegendát, akinek az élete a fény és árnyék küzdelméről szólt, és nem csak szerepeiben.
Így lett a magyar színészből hollywoodi sztár
142 éve látta meg a napvilágot az erdélyi Lugos városában Blaskó Béla, aki a magyar színházi világ egyik fényes csillagaként indult, és már fiatalon olyan klasszikusokban szerepelt, mint A hattyú vagy a Koldus és királyfi. Ekkor vette fel szülőhelye után a Lugosi művésznevet. Az 1919-es magyar tanácsköztársaság idején aktívan részt vett a színészi szakszervezetek szervezésében, amelyek akkoriban forradalmi jellegűnek számítottak. Aktivitása miatt a jobboldali hatalomátvétel után veszélyben érezte magát, ezért el kellett hagynia hazáját. Először Bécsbe menekült, majd Németországban próbálkozott színészi karrierje folytatásával, ahol filmes tapasztalatokat is szerzett, több némafilmben szerepelt. Végül 1920-ban egy jobb élet reményében hajóra szállt, amely meg sem állt vele Amerikáig. Eleinte nyelvtudás nélkül próbált helytállni, és gyakran szállodákban vagy templomokban talált menedéket. Hiába volt az Egyesült Államokban, Hollywood még nagyon távolinak tetszett.
1927-ben kapta meg élete nagy lehetőségét: a Broadway-n Drakula gróf szerepét alakította olyan karizmával, hogy még a filmgyártás Los Angeles-i mekkájában is felfigyeltek rá. A darab rendkívül sikeres volt, több mint ötszáz előadást ért meg New Yorkban, ami után még további két évig turnéztak vele az egész országban. Még be sem fejezték ezt, amikor a Universal filmstúdió már leszerződtette Lugosit a készülő filmprodukció főszerepére. A Dracula 1931-es mozipremierjén sajátos hipnotikus jelenlétével és titokzatos akcentusával egy csapásra a horror műfaj ikonjává vált. Mondhatni, akárcsak Drakula, a jelmezében ő is halhatatlan lett.
Hollywood beskatulyázta a magyar tehetséget
Szerepének azonban hátulütője is volt: Hollywood egyre inkább beskatulyázta az ördögi karakterbe, így nem tudott kilépni Drakula árnyékából. A világhírnév ellenére szinte kizárólag horrorfilmekben kínáltak neki szerepet, a hangosfilmek megjelenése pedig végképp megpecsételte a sorsát: azután egyre inkább csak másodvonalbeli produkciókban tűnt fel. Szinte csodálkozni sem lehet, hogy a heroin rabja lett, amiről egyébként nyíltan beszélt – Hollywood első hírességeként vállalta fel függőségét.
Magánélete sem volt mentes a tragédiáktól. Öt házassága és válása is jelezte belső vívódásait és az állandó bizonytalanságot. 1933-ban lett a felesége Lillian Arch, akitől egyetlen gyermeke, Lugosi Béla Jr. született. Jelenleg az ő lánya, Lynne Lugosi vezeti azt a céget, amely nagyapja hagyatékát gondozza, és célja, hogy védje és kiterjessze az örökségét.
Így ápolják a magyar színész örökségét Hollywoodban
Nagyapám és nagymamám, Lillian gyönyörű fényképalbumokkal dokumentálták a színész karrierjét és családi életét. Ezek valóságos kincsek a család és a filmtörténet számára. A legfontosabb emlékünk az a köpeny, amelyet Lugosi Béla az 1931-es Drakula-filmben viselt
– mondta a mostani születésnap kapcsán az unoka, aki szerint a filmtörténet egyik leghíresebb magyar sztárja egész életében kötődött volt hazájához, és társadalmi életét is szinte kizárólag közeli magyar barátaival és felesége családjával élte, akik szintén magyarok voltak. Lillian szüleit eredetileg Árki Istvánnak és Németh Ágnesnek hívták, de apja még gyermekük születése előtt Stephen Archra változtatta meg a nevét.
Lynne Lugosi még nem járt Magyarországon, sem a ma Romániához tartozó Lugoson, ám azt üzente a magyaroknak, hogy szeretne egyszer ellátogatni ide. A közelebbi cél azonban az, hogy létrehozzák a Lugosi Béla Gyűjteményt a Los Angeles-i filmarchívumban.
Lugosi Bélának ma csillaga van a hollywoodi Hírességek sétányán, erdélyi szülőházát pedig ezrek látogatják, a sors azonban életében nem volt vele túl kegyes: 1956-ban halt meg, amikor már olyan komoly anyagi gondokkal küzdött, hogy családjának még arra sem volt pénze, hogy méltó módon eltemettesse. Végül Frank Sinatra, aki színésztársát nagyra becsülte, baráti támogatásként rendezte a gyászszertartás minden költségét.
Ha Hollywood egyik legnagyobb botrányhőse is érdekel, aki horrorfilmekbe illő pszichiátriai intézeteket járt meg, ide kattintva róla is olvashatsz.