Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága szerint a fenti megfigyelés vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek szedése esetén is igaz.
Ez az ok áll a háttérben
Míg eddig a gyógyszerek mellékhatásának jelentkezését a biológiai nemi különbségeknek tulajdonították, a Harvard Egyetem kutatói rájöttek arra, hogy sokkal nagyobb szerepet játszanak azok a nemi alapú társadalmi tényezők, amelyek megkülönböztetik a nőket és a férfiakat egymástól.
Ebben különböznek a nők a férfiaktól
A legfrissebb tanulmány szerint – melyet 33 millió gyógyszerszedő tapasztalatai alapján állítottak össze – a gyógyszermellékhatásokkal kapcsolatos egyenlőtlenségeket az alábbi tényezők adják. A nők sokkal egészségtudatosabb életmódot folytatnak, gyakrabban fordulnak orvoshoz, mint a férfiak, ezért nagyobb valószínűséggel szednek több vényköteles gyógyszert.
A kutatók szerint a nők nagyobb valószínűséggel szembesülnek elfogultsággal és diszkriminációval a kórházakban, és ez befolyásolja a diagnózist, illetve a megfelelő kezelést.
A kutatók azt is feltételezik, hogy a nemi sztereotípiák, a megbélyegzés és a társadalmi normák befolyásolják az események szubjektív megélését is.
Például a nők nagyobb valószínűséggel érzékelik a súlygyarapodást nemkívánatos eseményként, mint a férfiak.
Szintén fontos szerepet játszik az a tény, hogy a nők gyakrabban élnek szegénységben, mint a férfiak, valamint többször szenvednek el párkapcsolati erőszakot vagy szexuális zaklatást, melyek mentális és fizikai problémákkal járnak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés