Ezért gombolódnak másként a férfi és női ruhadarabok

ing 3
Olvasási idő kb. 5 perc

Talán neked is feltűnt már, hogy a nők és a férfiak ruháira más irányból varrják a gombokat. Biztosat nem tudnak még a történészek sem, hogy ez miért lehet így, de van néhány magyarázatuk.

A női ingeknél a bal oldalon, míg a férfiakénál a jobb oldalon vannak a gombok. Az lenne logikus, hogy ugyanúgy legyen, de akkor miért is van másként?

Különböző oldalon vannak a gombok

Nőként gyakran problémát okoznak a gombok, mivel jobbkezes vagyok, és nem esik kézre. A különböző oldalaknak akkor lenne értelme, ha a nők nagyobb része balkezes lenne. A férfiak között is több egyébként a jobbkezes, de a gomboknak semmi köze a nemekhez. A népesség körülbelül 10 százaléka balkezes. A többiek jobbkezesek, míg körülbelül 1 százalékuk kétkezes, azaz nincs domináns kezük.

Máshol vannak a nők és a férfiak gombjai a ruhákon
Máshol vannak a nők és a férfiak gombjai a ruhákonAntonioGuillem / Getty Images Hungary

A történelem során nagyon átalakult az, ahogyan öltözködünk. Az elmúlt néhány száz évben a nyugati világban a nők ruhát és szoknyát hordtak, míg a férfiak nadrágot. Az évek során azonban volt valami, ami ugyanúgy maradt, a gombok elhelyezkedése. Az ellentétes gombok eredete az idők során feledésbe merült, de a történészeknek vannak elméleteik.

Régen (nagyjából a 13. században) a gombokat csak azok engedhették meg maguknak, akik meg tudták fizetni. Mindenki más egyszerűen szövetcsíkokkal kötötte meg ruháját. Azoknak a nőknek, akik elég gazdagok voltak hozzá, gyakran szolgálók segítettek az öltözködésben, mivel az akkoriban népszerű fűzők, alsószoknyák és abroncsos szoknyák önálló felvétele szinte lehetetlen volt. Mivel más öltöztette őket, a ruhakészítők a gombokat a nők ruháinak bal oldalára varrták, hogy a jobbkezes szolgálók könnyebben tudják begombolni azokat. Amikor a ruhák tömeggyártása elindult, ez a szokás szabványossá vált.

Más elméletek is léteznek. Mivel a legtöbb nő jobbkezes, hajlamosak bal karjukon, bal oldalukon tartani a kisgyermeküket, így jobb kézre esik nekik az ingek széthajtása, ha szoptatnak. De a lovakkal is kapcsolatba hozzák a gombokat. Eszerint a nők kezdetben oldalt ültek a nyeregben, általában bal oldalra fordulva, így a bal oldalon átfedő ingek és kabátok kevésbé engedték be a szelet lovaglás közben.

Mi a helyzet a férfiakkal?

A férfiak az egyszerűbb ruházat miatt gyakran maguk öltöztek fel, de a jobb gomb az esetükben inkább a fegyverekkel magyarázható. Ha egy pisztoly van elrejtve az ingben, azt könnyebb előhúzni a domináns kézzel. Tehát, ha a gombok a jobb oldalon vannak, elméletileg könnyebben belecsúsztathatod a jobb kezed az ingedbe vagy kabátodba. 

Európában a fegyverek széles körű elterjedése előtt az ok kissé eltérő volt, de akkor is a kardokkal volt kapcsolatos. Egy úriember ugyanis kardját mindig a bal oldalán hordta, hogy jobb kézzel ki tudja húzni. Így a kard markolata nem akadt bele a kabát nyílásába, amikor kihúzták.

Egy elmélet szerint Napóleon miatt vannak más oldalon a gombok
Egy elmélet szerint Napóleon miatt vannak más oldalon a gombokWikimedia Commons

Napóleont bosszantottuk fel?

Egy kevésbé valószínű, de annál érdekesebb elmélet szerint Napóleon haragudott meg a nőkre, és törvénybe iktatta a baloldali gombokat. Az iparosodás kezdete − az az időszak, amikor a ruhagyártás gyakorlata kezdett szabványossá válni, és a mai napig meghatározó precedenseket teremtett − egybeesett a nőmozgalom kezdeteivel. A gyártók pedig kihasználták a ruházatban mutatkozó apró különbségeket, hogy a nemek közötti nagyobb különbségeket hangsúlyozzák. A bal-jobb gombok közötti különbség ebben az értelemben nem annyira gyakorlatias, mint inkább filozófiai kérdés volt.

Napóleonnak volt egy híres póza Jacques-Louis David 1812-es portréján, amikor a kezét bedugta a zubbonyába. A nők ezt a pózt utánozva gúnyolták ki a császárt. Ezért Napóleon elrendelte, hogy a női ingeket a férfiakéval ellentétes oldalon gombolják be, hogy véget vessen az ő kárára történő tréfálkozásnak. Erre azonban nincs semmilyen fennmaradt bizonyíték, így csak egy legenda marad, amiről lehet, hogy sosem tudjuk meg, hogy igaz-e.

Manapság nagyon sokan választanak használt ruhákat az újak helyett. Ezeknek mindig csak az előnyéről esik szó, de azért akad hátrányuk is. Olvass utána cikkünkben.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek