Kiderült, miért mondjuk, hogy a gólya hozza

gólya hozza2
Olvasási idő kb. 2 perc

A gólyák tavasszal érkeznek hozzánk, a költőhelyükre, ám ilyenkor még, ahogy idén is, kemény fagyok is előfordullhatnak, ezek az utazó madarak viszont a meleget kedvelik.

Ha pedig az időjárás nem elég kedvező, akkor bizony kreatív megoldást kell találniuk annak érdekében, hogy testhőjüket megtartsák – írta meg az Agroinform.

Ösztönösen keresik a meleg helyeket a gólyák

A gólyák számára létfontosságú a kellemes meleg, ezt pedig – ki gondolná – a kéményeken találják meg, ahogy a langyos füst felszáll. Ebben a Kárpátalján készült videóban jól látszik, hogy a madár mennyire élvezi, szinte lubickol a melegben. 

Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)

Ijesztő látvány, ahogy a ragadozó madár újból és újból lecsap.

Tovább olvasom
A gólyák kedvelt költőhelye Magyarország
A gólyák kedvelt költőhelye MagyarországJens Wolf / AFP

De vajon miért van az a szólás-mondásunk, hogy a „gólya hozza a kisbabát”? Nos, erre van egy igen meglepő, ugyanakkor logikus magyarázat. Régen a falukban csak azokon a helyeken fűtöttek az évnek ebben az időszakában, ahol kisbaba volt a háznál, vagyis a gólya azokra a kéményekre szállt le – nem a gyermek, hanem a meleg füst miatt. 

Tavaly hozzávetőleg 12-13 ezer gólyafióka láthatta meg a napvilágot Magyarországon. A fehér gólyák pedig védett állatok hazánkban, természetvédelmi értékük 100 ezer forint. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek