Ilyen lesz a földi élet 500 év múlva

GettyImages-1435661954
Olvasási idő kb. 6 perc

Bár a modern technológiának és a mesterséges intelligenciának köszönhetően a tudósok meglehetősen pontos előrejelzéseket tudnak készíteni a jövőről, ennek ellenére nehéz feladat megjósolni, hogy milyen lesz a földi élet 500 év múlva. Pedig ez a kérdés nem csak a gyerekeket foglalkoztatja.

Nem könnyű megjósolni, milyen lesz a földi élet 500 év múlva, hiszen a változásban sok tényező szerepet játszik. Ráadásul a természetben végbemenő, sokszor ciklikus változások mellett épp mi, emberek vagyunk azok, akik viselkedésünkkel igen jelentősen befolyásoljuk és előidézzük a Földön bekövetkező változásokat. A tudósok szerint egy biztos: 500 év múlva egy teljesen más ökoszisztémával rendelkező bolygón zajlik majd az élet. 

Két fontos tényező befolyásolja a föld sorsát

Közismert, hogy a Föld állandó mozgásban, változásban van. Ezeket a bolygónkon végbemenő változásokat két fő tényező befolyásolja. Az egyik, hogy a Földnek folyamatosan változik a dőlésszöge, sőt a pályája is, hogy közelebb kerüljön a Naphoz vagy épp távolabb tőle. Ezek a változások azonban nem egyik napról a másikra, hanem több tízezer év alatt mennek végbe, és sok olyan időszakokért is felelősek, mint amilyen a jégkorszak is volt.

A Föld és a bolygón kialakult élet folyamatosan változik
A Föld és a bolygón kialakult élet folyamatosan változikSurasak Suwanmake / Getty Images Hungary

A földi élet alakulására más tényező, pontosabban tényezők is hatnak: az élőlények, köztük is a legjelentősebb, az ember. Azonban amíg a ciklikusságból adódó változásokat előre lehet látni, mi több, ki is lehet számítani, addig a Földön zajló életek hatásait nehezebb megjósolni, miután nem tudjuk, hogyan befolyásolják vagy zavarják meg az ökoszisztémát.

A Föld élete tényleg a mi kezünkben van

A fentebb említettektől függetlenül geológiai szempontból ötszáz év nem túl hosszú idő. Ahhoz azonban épp elegendő, hogy az emberek hozzájáruljanak annak a rendszernek a megváltoztatásához, amelyben az élőlények, a növények, az állatok, a baktériumok, valamint az ezeket körülvevő élettelen környezet kölcsönhatásban van, és működő egységet alkot egymással. 

Főként a kényelmünket szolgáló tevékenységekkel rongáljuk a Földet
Főként a kényelmünket szolgáló tevékenységekkel rongáljuk a FöldetNurPhoto / Getty Images Hungary

A legnagyobb változást kétségtelenül mi, emberek idézzük elő azzal, hogy erdőket vágunk ki és fontos vadvilági élőhelyeket szüntetünk meg, városokat építünk és növényeket termesztünk. Mindezzel a nem őshonos fajokat egyik helyről a másikra költöztetjük a bolygón, megzavarva ezzel az ökoszisztémákat.

A növények és állatok természetes élőhelyét is legfőképp az emberi tevékenységek változtatják meg
A növények és állatok természetes élőhelyét is legfőképp az emberi tevékenységek változtatják megAscentXmedia / Getty Images Hungary

De jelentősen hozzájárulunk a globális felmelegedéshez is. Nem kérdés, hogy az emberek okozzák az éghajlat változását, főként a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével, amelyek több üvegházhatású gázt bocsátanak ki a légkörbe, mint amennyit a bolygó és a légkör elbír. Normális esetben az üvegházhatású gázok felfogják a Nap hőjét, ahogy az üvegház üvege is teszi, így melegebben tartják a Földet. Ez hasznos lehet, de csak addig, amíg túl sokat nem kapunk belőle.

A túl sok szén-dioxid következménye a hőmérséklet emelkedése, ami életveszélyesen forró nyári napokhoz, valamint Grönlandon és az Antarktiszon jégolvadáshoz vezethet. Az olvadó jégtakaró megemeli az óceánokat, ami a part menti területeken áradást okoz. 

A felmelegedő bolygó a szélsőséges időjáráshoz is hozzájárulhat, például okozhat akár pusztító hőhullámokat, viharokat és aszályokat is, amelyek szintén megváltoztathatják a Földet, és ezzel veszélybe sodorhatják a bolygó összes élőlényét.

A Föld most éppen ezekkel a problémákkal néz szembe, és a vázolt okokból bekövetkező változások egy egészen más bolygót hozhatnak létre 500 éven belül. Az azonban, hogy milyen mértékű és jellegű lesz az átalakulás, nagyrészt attól függ, hogy az emberek mennyire hajlandóak megváltoztatni a jelenlegi életmódjukat.

Tanulnunk kellene az elmúlt 500 évből

Ha visszatekintünk az elmúlt ötszáz évre, látni fogjuk, hogy a Föld összes ökológiai rendszere, az úgynevezett bioszféra drámaian megváltozott. Az emberek száma mintegy 500 millióról mára több mint 7,5 milliárdra nőtt. Ebben az időszakban több mint 800 növény- és állatfaj pusztult ki a különféle emberi tevékenységek következtében. Ahogyan az emberi populáció növekszik, úgy más fajoknak kevesebb helyük marad a „vándorlásra”. A tengerszint emelkedése tovább szűkíti a teret, még kevesebb földterület marad, és az emelkedő hőmérséklet miatt sok faj kipusztul, vagy számára kedvezőbb éghajlatra költözik.

Ha hajlandóak vagyunk életmódot váltani, a Föld életét és meghosszabíthatjuk
Ha hajlandóak vagyunk életmódot váltani, a Föld életét és meghosszabíthatjukpicture alliance / Getty Images Hungary

Bár nem csak az ember felelős a Földön bekövetkező változásokért, de a legnagyobb hatással mégis csak mi vagyunk a bolygóra. Napjaink egyik legnagyobb kihívása nem más, mint az, hogy abbahagyjuk azokat a tevékenységeket, amelyek a problémákat, sőt akár a pusztításokat okozhatják. 

Egy biztos, az előttünk álló ötszáz évben a technológia kétségtelenül javulni, fejlődni fog. Nagyon fontos azonban, hogy ezek a technológiai megoldások ne csupán csak a mi kényelmünket, hanem a környezetvédelmet is szolgálják. Kockázatos lenne, és igen drága árat fizetnénk azzal, ha továbbra is ugyanazokat és ugyanúgy tennénk, mint eddig, és mindeközben azt várnánk, hogy valami változzon, jóra forduljon. 

De arra sem szabad várni, hogy majd valaki más tegye meg helyettünk a szükséges lépéseket, hogy javuljanak a jövőbeli kilátások.

Ha nem változtatunk az eddigi viselkedésünkön, borítékolható, hogy a Föld 500 év múlva szinte felismerhetetlen lesz. Ha azonban hajlunk a logikus és természetbarát lépésekre, akkor élettel teli erdőivel, óceánjaival, mezőivel és városaival még sok évszázadon át fennmaradhat a Föld az emberiséggel együtt.

Több ősi állat is újra életre kelhet, ha a kutatóknak sikerül fenntartható egyedeket létrehozniuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek