Ezek az idei év szavai

év szavai könyvtár
Olvasási idő kb. 9 perc

Ami angolban a brat, az magyarban a tipik. Bár nem ugyanazt jelentik, de mindkettő az év szava lett a fiatalok körében. Körképet adunk azokról, amelyek közül kiválogatták őket, és elmagyarázzuk, mit milyen értelemben használnak.

Néha a nyelvészet mélységeibe vetem magam, máskor csak az aktuális trendeket próbálom kideríteni. Ezúttal viszont a kettőt ötvöztem, amikor a böngészőmben kigugliztam, mik lettek az év szavai az idén. És ahogy keresgéltem, láttam, hogy maga a guglizás szó épp most lett nagykorú: a Merriam-Webster kiadó 2006-ban jelentette be, hogy tárgyas igeként is felveszi szótárába, miután az emberek egyre szélesebb körben kezdték használni az interneten való keresés szinonimájaként. A sors iróniája, hogy amiként a googling annak idején a yahooing igét kiakolbólította, úgy a digitális korszak egykori szimbólumának számító guglizás is lassan kiveszik a közbeszédből. Az alfa generáció már inkább csak rákeres valamire, vagy megnézi a neten, mintsem kiguglizza. Hiába lépett tehát idén a felnőttkorba, valószínűleg előbb-utóbb az év kihalt szavai között kap majd helyet a guglizás is.

Ezek voltak idén az év szavának döntősei

Az év szavainak megválasztása először Németországban vált rendszeressé az 1970-es években, a kezdeményezés célja a közbeszédet meghatározó fogalmak és trendek nyomon követése volt. Az angolszász világban az Oxford és a Collins szótárak összeállítói a 2000-es évek elejétől jelölik ki rendszeresen az év szavait, amelyeket mindig a legújabb technológia, a popkultúra vagy társadalmi mozgalmak inspirálnak. Idehaza a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport 2010 óta választja ki az év szavait. Míg kezdetben a humoros vagy szokatlan szavak domináltak, az utóbbi években a választások a közéleti és társadalmi kérdésekre helyezik a hangsúlyt.

20 milliárd szavas adatbázisból választották ki az idei év szavait
20 milliárd szavas adatbázisból választották ki az idei év szavaitWikimedia Commons

A Collins szakértői egy 20 milliárd szavas adatbázisból dolgoznak, és választásaik nem csupán nyelvi szempontból érdekesek, hanem betekintést engednek abba is, hogyan reflektál a társadalom a körülötte zajló változásokra. Az idei döntőbe emiatt a következő szavak kerültek be:

Delulu – Ez a delusional (téveszmés) szlengváltozata, amelyet leginkább az online közösségekben használnak. A kifejezés arra utal, amikor valaki irreális álomvilágban él, például romantikus vagy karrierálmokat illetően. A döntősök közé való bekerülése rávilágít azokra a túlzó ambíciókra és vágyképekre, amelyeket az internet és a közösségi média gerjeszt.

Looksmaxxing – Ez a maximize your looks (hozd ki a legtöbbet a külsődből) kifejezés összevonása, és azt a trendet jelöli, amely az önkép javítására koncentrál, akár plasztikai beavatkozásokkal is. Bekerülése a döntőbe azt mutatja, hogy a modern társadalmi elvárások egyre több kérdést vetnek fel a torzult szépségideálok és az emiatt kialakuló testképzavarok kapcsán.

Rawdogging – Ezt a felkészülés nélküli vagy kockázatos cselekvésekre használják. E döntős szavak közé azért kerülhetett, mert jól tükrözi a modern élet „készületlenül is beleugrunk” mentalitását, miközben humoros, kissé provokatív árnyalatokat hordoz.

Era – Ez a szó Taylor Swift monumentális Eras turnéjának köszönhetően kapott új lendületet. Az énekesnő rajongói a szót nemcsak a zenei albumokra és az azok által meghatározott időszakokra használják, hanem saját életük különböző korszakaira is. Döntőbe kerülése azt tükrözi, hogy az emberek egyre tudatosabban élik meg életük szakaszait és az azokhoz kötődő identitásukat.

Brainrot – Ez a szó a túlzott megszállottságra utal, legyen szó sorozatokról, videojátékokról vagy más popkulturális jelenségekről. Az internetes közösségekben gyakran használják önironikus módon, amikor valaki annyira elmerül egy témában, hogy az már az agyára megy. 

Yapping – Ez az értelmetlen beszédre vagy üres fecsegésre utal, rendszerint erős negatív felhanggal. Beválasztása a döntőbe a digitális világ szűnni nem akaró zajának és az információs túlterheltségnek a kritikáját is hordozza.

Anti-tourism – Ez a kifejezés azt a növekvő ellenállást jelöli, amely a túlzott turizmus negatív hatásaival szemben bontakozott ki ebben az évben. Egyre több közösség és város szembesült ugyanis azzal, hogy az odalátogatók áradata megterheli az infrastruktúrát, és éppen az adott hely varázsát tünteti el. A döntőbe azért kerülhetett, mert rávilágít a fenntartható utazási trendek fontosságára és az egyre nagyobb társadalmi tudatosságra.

Supermajority – Ez a kifejezés a politikai szótárból érkezett, és azt a helyzetet jelöli, amikor egy csoport kétharmados vagy annál nagyobb többséget szerez. Az év szavai közé való bekerülése azt mutatja, hogy a globális politikai diskurzusban egyre nagyobb szerepet játszanak az ilyen mértékű többségek hatásai.

Romantasy – Ez a romantika és a fantasy műfajok ötvözetére utal, amely az utóbbi évek irodalmi és filmes trendjeinek egyik legnépszerűbb irányzata lett. Az ilyen történetek egyszerre kínálnak menekülést a valóság elől és romantikus érzelmeket, amelyek a közönség széles rétegeit megszólítják.

2024-ben végül ez lett az év szava

A szótárkiadók választása azonban egy másik jelöltre esett. Ez a szó rengeteg mémben megjelent, sőt, még az amerikai elnökválasztási kampányba is bekerült idén nyáron. 

Brat – Az angol szó eredetileg engedetlen vagy elkényeztetett gyereket jelentett, de a nyáron új jelentéstartalmat kapott. Ebben a fő szerepet Charli XCX brit énekesnő Brat című albuma játszotta, amely a szabadság, a fiatalság és a lázadás jegyében fogant.

Aki nem szenved önbizalomhiányban, így nem fél akár rossz döntéseket is hozni. Totál őszinte és nyers, de kissé káoszos, és csinál néha hülyeségeket. Ezt jelenti a brat

– magyarázta el lemeze kapcsán a szó újsütetű keresztanyja egy TikTok-videóban.

Az, hogy ezt a szót választották sok társa közül az év szavának, a generációk közötti különbségek újfajta megértésére utal. Így ez ma már nem feltétlenül negatív címkézés, hanem a hedonizmus vállalásával együtt az önazonosság kifejezése lehet.

Ezek az év szavai Magyarországon

Idehaza több szót is választ minden évben a nyelvészekből álló szakértőbizottság, amely négy kategóriában mondja meg a tutit. 

1. Az év szava: gazdasági semlegesség – Ez arra a politikai és gazdasági irányvonalra utal, amely a globális konfliktusok és hatalmi játszmák közepette hazánk önállóságát hirdeti. Ez a fogalom az év során különösen nagy hangsúlyt kapott a közbeszédben, mivel az energiafüggetlenség és a geopolitikai egyensúlykeresés kulcskérdéssé vált. 

Az év szava versenyben vetélytársai voltak: prompt, életbarát, palackvisszaváltás, klímapozitív egyetem. 

2. Az év antiszava: zöldrefestés – Ez arra utal, amikor egy vállalat vagy intézmény környezetbarátnak tünteti fel magát anélkül, hogy valós eredményeket érne el a fenntarthatóság terén. Az antiszóként való megjelölés egyértelmű társadalmi kritikát fogalmaz meg a hamis köntösben tetszelgő cégek ellen.

Az év antiszava versenyben szerepelt még: rögzített kupak, kobranadrág, palackvadász. 

3. Az év ifjúsági szava: tipik – Ez a tipikus megrövidült változata, amely leggyakrabban iróniával vagy humorral kísérve használatos a hétköznapi helyzetek kommentálására. Például: „Tipik, hogy megint esik, amikor nincs nálam esernyő.” A diáknyelv egyszerűsítő, játékos jellegét tükrözi.

Az ifjúsági szavak versenyben erős vetélytársak voltak: gatya, bosszúszex és az angol nyelvű döntőbe is bekerült yapping (ha nem tudnád mi az, fentebb megtalálod a magyarázatát).

4. Az év irodalmi kifejezése: élőszavas mesemondás – Ez a mesemondás hagyományos formájának újraéledését jelöli. A műfaj az emberi kapcsolódás és az élő kommunikáció erejére helyezi a hangsúlyt, ellenpontot képezve a digitalizált, gépiesített világgal szemben.

Ebben a kategóriában dobogós volt még: póttörténelem, éjlány.

Mire jók az év szavai?

Az év szavainak kiválasztása lehetőséget teremt arra, hogy megértsük, milyen irányba halad világunk. Legyen szó a Collins Dictionary szellemes, olykor provokatív szavairól vagy a magyar közéletet és kultúrát tükröző kifejezésekről, ezek a fogalmak mind hozzájárulnak ahhoz, hogy nyelvünkben és gondolkodásunkban is rögzítsük az elmúlt időszak legfontosabb trendjeit.

Ha kíváncsi vagy rá, hogy retró szavaink közül mikre emlékszel, ide kattintva kipróbálhatod magad.

Oszd meg másokkal is!
Címkék
Ezt olvastad már?

Érdekességek