Ennek a fantasztikus eseménynek lehetsz a tanúja az eget kémlelve hamarosan

GettyImages-825530410
Olvasási idő kb. 3 perc

Az égi események sora télen sem tart szünetet: igaz, ilyenkor megfigyelésükhöz egy kicsit jobban be kell öltözni, a látvány azonban biztosan kárpótol mindenkit!

Az amatőr csillagászok mellett a tüneményt jelentő égi látványokért lelkesedők számára is tartogat a 2023-as tél különlegességeket. Ha a cikkünkben olvasható dátumokat feljegyzed, tudni fogod, mikor érdemes jó melegen felöltözni annak érdekében, hogy olyasmit figyelhess meg, ami igazán emlékezetes látvány marad!

Ezek lesznek a decemberi égi események

A Merkúr megfigyelésére vállalkozóknak jó hír, hogy december 4-én lesz a bolygó az esti égbolton a legmagasabb ponton a horizont felett. Keresd alacsonyan a nyugati égbolton, közvetlenül napnyugta után!

A téli égbolton is megfigyelhetsz látványos égi eseményeket
A téli égbolton is megfigyelhetsz látványos égi eseményeketsripfoto / Getty Images Hungary

Akit a bolygómegfigyelés még nem hoz lázba, valószínű, hogy a meteorrajoknak azért már nem tud ellenállni.

Az év utolsó hónapja két ilyen eseményt is elhoz: a Geminidákat az Urszidák követik majd.

Az előbbiek csúcsát december 13–14-én tekintheted meg, míg az utóbbiakat december 21–22-én. A csípős decemberi hideg elriaszthatja az embert attól, hogy ilyenkor induljon csillaglesre, de aki leküzdi ellenérzéseit, az mindenképp tekintse meg a Geminidákat: sokak szerint ez a legpazarabb csillaghullása az évnek, csúcspontján óránként akár 120 meteort is megfigyelhetsz. A Geminidák nyújtotta látvány december 7. és 17. közt élvezhető, ráadásul most nem sokkal újhold után érkezik a csúcspont, így minden esélyünk megvan arra, hogy nem mindennapi látványban legyen részünk!

Az Urszidák már jóval visszafogottabb, óránként mindössze 5-10 meteort ígér, ráadásul telihold közelében éri el csúcsát, így ez nem lesz annyira látványos jelenség idén.

A tél ezzel még nem ér véget

Januárban és februárban sem lesz sokkal melegebb az időjárás, ami kihívást jelenthet azok számára, akik csillaglesre indulnának, de így sem érdemes lemondani az ég kémleléséről. Január 3-án és 4-én a Kvadrantidák meteorraj csúcsával indítja az évet: óránként akár 40 meteort is megpillanthatsz ilyenkor. A fogyó hold a meteorok egy részének látványát ekkor is elfedi majd.

A Merkúr megfigyelésére ebben a hónapban is akad egy ideális dátum: január 12-én a reggeli égbolton láthatjuk majd a horizont felett a legmagasabb ponton.

Közvetlenül napkelte előtt érdemes a megfigyelést végezni.

A február sajnos említésre érdemes extra látnivalók nélkül múlik majd el, bár az újholdat és a teliholdat ekkor is megfigyelheted.

Így készülj a megfigyelésre

Evidens, de azért érdemes megemlíteni, hogy megfelelő ruházatban végezd ilyenkor megfigyelésedet, ne tartózkodj túl hosszan odakinn, ha nagyon hideg van, és ügyelj arra, hogy ne aludj el a szabadban, mivel könnyen kihűlhetsz!

Emellett jobban jársz, ha elhagyatottabb területről végzed a csillagok megfigyelését, mivel a fényszennyezés rontja a látványt.

Adj időt a szemednek arra is, hogy hozzászokjon a sötétséghez: ne hagyj ott csapot-papot arra hivatkozva, hogy úgysem látszik semmi, lehet, hogy csak a fényviszonyokhoz kell adaptálódnod. Ha nemcsak a hullócsillagokra koncentrálsz, hanem megfigyeled a csillagképeket is, valószínűbb, hogy semmiképp nem csalódsz majd még akkor sem, ha esetleg egy meteort sem láttál végigszáguldani az égbolton.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

Ezt olvastad már?

Érdekességek