Férjes asszonyként halt meg Bonnie, de nem Clyde felesége volt

bonnie-clyde-88657989
Olvasási idő kb. 8 perc

Noha Bonnie és Clyde a világ leghíresebb bűnözőpárosaként írta be magát a történelembe, a két texasi fiatalnak voltak olyan teljesen hétköznapi pillanatai is, amelyeket nem nagyon láthattunk viszont egyetlen róluk szóló filmben sem.

Bonnie Parker és Clyde Barrow az amerikai történelem egyik legismertebb bűnözőpárosa volt az 1930-as években. Történetük a gazdasági világválság kellős közepén zajlott, amikor az amerikai társadalom komoly anyagi és szociális nehézségekkel küzdött. 

A köztük lévő romantikus szál miatt sokan hősként tekintettek Bonnie és Clyde párosára
A köztük lévő romantikus szál miatt sokan hősként tekintettek Bonnie és Clyde párosáraUniversal History Archive

Ez Bonnie és Clyde története röviden

A páros egy két évig tartó bűnözői karriert futott be, amely során több bankot is kirabolt, és nem egy gyilkosságot is elkövetett, miközben az életük ebben az időszakban gyakorlatilag a folyamatos szökésről szólt. A két fiatal 1932 és 1934 között egy Texasban és a környező államokban működő bűnbanda tagjaként tevékenykedett, amely legfőbb célpontjai bankok, üzletek és benzinkutak voltak, de gyakran kerültek összetűzésbe a rendőrséggel is. Noha a kegyetlenségük hírhedtté, romantikus történetük híressé tette a Bonnie és Clyde párost. Mindez leginkább a médiának köszönhető, amely gyakran tálalta szenzációként a kettejük közötti szerelmi szálat, így a közvélemény egy része hősként tekintett rájuk, pedig tetteik egyre kegyetlenebbekké váltak. A rendőrség végül egy titkos akció során, 1934. május 23-án csapdát állított nekik Louisiana államban, amely során a hatóság emberei végeztek Bonnie-val és Clyde-dal.

A két bűnöző tragikus sorsát azóta megismerte a világ: több film, könyv és dal is született róluk.

Tehetséges kislány volt

Bonnie Elizabeth Parker 1910. október 1-jén született a texasi Rowenában Emma és Charles Parker második gyermekeként. A kislány mindössze 4 éves volt, amikor apja meghalt, anyja pedig Dallas egyik elszegényedett külvárosába költözött, ahol Bonnie nagyszüleinél éltek. Bonnie ott is járt iskolába, ahol már korán felfigyeltek a tehetségére. A szívéhez a költészet és az irodalom állt a legközelebb, tanulmányai során több kitüntetést is kapott.

Bonnie Parker egész gyerekkorában arról álmodott, hogy színésznő lesz.

Imádta a színpadot, iskolai műsorokban és tehetségkutatókban lépett fel, amelyeken többnyire Broadway-slágereket vagy country dalokat énekelt. A barátainak mindig arról mesélt, hogy egy nap még látni fogják a nevét a mozivásznon – ekkor még senki sem sejtette, hogy mindez valóban így lesz, csak épp nem úgy, ahogyan ő gondolta.

Bonnie minden vágya az volt, hogy színésznő lehessen
Bonnie minden vágya az volt, hogy színésznő lehessenUniversal History Archive

Kamaszként ment férjhez Roy Thorntonhoz 

Másodikos volt a középiskolában, amikor szerelmes lett jóképű osztálytársába, Roy Thorntonba, és a románc oly komolyra fordult, hogy 1926 szeptemberében össze is kötötték az életüket. Noha a lány ekkor még 16 éves sem volt, nem sokat gondolkodott azon, hogy igent mondjon-e szerelme házassági ajánlatára. Miután a félárván maradt Bonnie anyja egy gyárban robotolt látástól vakulásig, Bonnie úgy gondolta, hogy ő maga is legfeljebb pincérnő vagy szobalány lehet. Roy Thornton lánykérése tehát a legjobbkor jött:

Bonnie helyzetéből ezzel egy reményteli kiutat mutatott.

Bonnie egy későbbi bűntársával, W. D. Jones-szal
Bonnie egy későbbi bűntársával, W. D. Jones-szalUniversal History Archive

Szenvedélyesen indult, menekülés a vége

A kamaszok egymás nevét a combjukra is tetováltatták, hogy örökre emlékezzenek fiatalon szárba szökkent szerelmükre. Csakhogy viszonyuk nem volt felhőtlen, olyannyira, hogy az igen heves vérmérsékletű Thornton nemegyszer emelt kezet feleségére, aki – Bonnie előtt titkolva – bűnözőként élte az életét. A férfi ki-kimaradozott, aztán hosszú időre el is tűnt a közös otthonukból, amikor pedig hazatért, abban sem volt köszönet. Bonnie végül az anyjához menekült, és soha többé nem találkozott bántalmazó férjével. Thornton még ötéves börtönbüntetését töltötte, amikor értesült felesége későbbi haláláról. Bonnie, noha már évek óta Clyde oldalán mutatkozott, halála pillanatában is férje jegygyűrűjét viselte.

Clyde mindene volt a zene

Noha férjétől valójában sosem vált el, szívét Clyde „Bud” Barrow rabolta el igazán, az a szegény farmercsaládba született férfi, akinek Bonnie-n kívül volt egy másik szerelme: a zene.

Bud imádott énekelni és gitározni, aztán autodidakta módon szaxofonozni is megtanult.

Sokáig úgy tűnt, hogy élete a zenei karrierjében teljesedik ki, ám idősebb testvére, Buck és a Barrow-család egy barátja miatt Bud érdeklődése nem is olyan sokára muzsika helyett az autólopásra terelődött.

Clyde sikeres zenei karierről álmodott
Clyde sikeres zenei karierről álmodottUniversal History Archive

Vágyott hírnév, csak másképp

Ami azt illeti, a vágyott hírnév valóban elérte a két fiatalt, de nem épp úgy, ahogyan azt gyerekként elképzelték. Mert végül Bonnie megjelent azon a vásznon, amelyről álmodott, de jobbára csak a híradók Clyde-dal elkövetett bűncselekményeit részletező tudósításaiban, valamint a különféle hírlapokban és bűnügyi magazinokban. Noha időnként élvezték a figyelmet, az legtöbbször megnehezítette az életüket, hiszen egyre többen és egyre több helyen ismerték fel őket.

A páros 1932 és 1934 között gyakran bukkant fel az újságok hasábjain
A páros 1932 és 1934 között gyakran bukkant fel az újságok hasábjainUniversal History Archive

Clyde egy tűzharc miatt hagyta el a gitárját

Bonnie és Clyde azonban sosem mondtak le az álmaikról. A nő filmmagazinjait gyakran találták meg a rendőrség által lefoglalt, lopott autókban, Clyde pedig egészen addig magánál hordta a gitárját, amíg egy rendőri tűzharc során hátra nem kellett hagynia azt. A hangszeréhez olyannyira ragaszkodott, hogy később arra kérte az édesanyját, kérdezze meg a rendőröktől, visszakaphatja-e azt.

Noha a gitárt sosem látta viszont, Bonnie és Clyde végzetes napján megtalálták az akció során szitává lőtt autójukban a férfi szaxofonját.

Mindketten imádták a családjukat

Bár a legtöbben azt gondolják, hogy Bonnie és Clyde magányos farkasok voltak, akik csak egymásra és egy kis csoportnyi, hasonló gondolkodású bűnözőre támaszkodtak, a valóságban mindkettőjük családja még a legnehezebb időkben is mellettük állt. Bonnie és Clyde gyakran tért vissza szeretteihez, volt, hogy havonta többször is. Clyde bevett módszere például az volt, hogy

szülei háza elé egy kólásüvegbe préselt üzenetet dobott ki autója ablakán, amelyben az állt, hogy hol és mikor találkozzanak.

Bár a két fiatal szülei a kezdetekben nem kedvelték egymást – többek között azért, mert Bonnie anyja Clyde-ot okolta lánya bűnözői életmódja miatt –, végül megtanultak együttműködni, sőt együtt szervezték meg a fiatalokkal való találkozásokat is. 

Bonnie édesanyja, Emma (balról) és a lány húga, Billie Jean Parker
Bonnie édesanyja, Emma (balról) és a lány húga, Billie Jean ParkerBettmann

A bűnözőpáros olyannyira számíthatott a családjára, hogy amikor megsérültek, vagy épp pénzre volt szükségük, akkor szüleik tiszta ruhával és kis összegekkel segítették őket. A fiatalok mindezt pedig úgy hálálták meg, hogy amikor pénzt szereztek, azt megosztották szeretteikkel is.

A família Bonnie és Clyde iránt érzett határtalan szeretetének végül jogi következményei is lettek: a Barrow-család több tagjának bűnrészesség miatt rövid időre börtönbe is kellett vonulnia.

Ha szeretnéd tudni, hogy „szorongó, nyeszlett” gyerekből hogyan lett Magyarország legismertebb túsztárgyalója, olvasd el a Végh József kriminálpszichológussal készült interjúnkat!

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek