Mintha érezte volna vesztét: Ayrton Senna az utolsó reggelén is Bibliát olvasott

GettyImages-543898604
Olvasási idő kb. 6 perc

Immár három évtizede annak, hogy a Forma-1 elvesztette az egyik legtehetségesebb pilótáját az imolai versenypályán. A nagyszerű brazil pilóta, Ayrton Senna halála után is az autósport köztiszteletben álló alakja, akinek öröksége tovább él, legendája pedig évről évre csak erősödik.

1994. május 1-jén, az olaszországi Imolában, a San Marinói Nagydíjon Ayrton Senna tragikus elvesztésével örökre megváltozott az autósport világa. A háromszoros Forma-1-es világbajnok Sennát mai napig a sportág történetének egyik legnagyobb versenyzőjeként tartják számon; korai halála jelentős biztonsági előrelépésekhez vezetett a Forma-1-ben. 

Futball, gokart és Forma-1

Ayrton Senna 1960-ban, Brazíliában, São Paulóban született. Tehetségének köszönhetően a Forma-1 egyik legsikeresebb sportolója lett, különösen igaz volt ez a McLarennél eltöltött időkre. Elsősége nem véletlen, hiszen alig volt 13 éves, amikor elkezdett gokartozni, és 21 éves koráig öt együléses bajnoki címet szerzett Nagy-Britanniában.

Ezek a sikerek megnyitották az utat számára a Forma-1-es versenyzéshez.

Ayrton Senna háromszoros világbajnok volt
Ayrton Senna háromszoros világbajnok voltPascal Rondeau / Getty Images Hungary

A pilótát Forma-1-es eredményeiért ünneplik, de kevesen tudják, hogy első szenvedélye a labdarúgás volt, és ebben a spotágban is kiválóan helytállt. Fiatal fiúként Brazíliában még egy helyi ifjúsági futballcsapathoz is csatlakozott. Ennek ellenére apja arra biztatta, hogy próbálkozzon meg a versenyzéssel, ez pedig megalapozta ikonikus pályafutását.

Ayrton Senna négy különböző motorgyártóval dolgozott együtt Forma-1-es pályafutása során: a Harttal, a Ford Cosworth-szel, a Hondával és a Renault-val, sőt a tesztek során egy Lamborghini motorral hajtott McLarennel is kísérletezett.

A rekorder világbajnok árvákat támogatott

Senna 1988-ban szerezte meg első világbajnoki címét 28 évesen, amikor a McLarennél versenyzett. 1991-ben, mindössze 31 évesen megkapta harmadik világelsőségért járó címét, ezzel ő lett a legfiatalabb háromszoros bajnok az F1 történetében. Ezt a rekordot később Sebastian Vettel megdöntötte 2012-ben, aki 25 évesen szerezte meg harmadik világbajnoki címét.  

A világbajnok számos esetben jótékonykodott vagyonából
A világbajnok számos esetben jótékonykodott vagyonábólPaulo Fridman / Getty Images Hungary

Sennának különös kapcsolata volt Monacóval, ahol hatszor nyert a híres Monacói Nagydíjon. A világ második legkisebb országa iránt érzett hálája jeléül nagylelkűen adományt ajánlott fel egy árvaház építésére.

Ayrton Senna élete során négyszáz millió dollárra becsült vagyonával nem egyszer jótékonykodott, ám ezeket soha nem tárta a nyilvánosság elé. Nagylelkűsége ma is hatással van a fiatalok életére az Instituto Ayrton Senna nevű szervezeten keresztül, amely gyermekek oktatását és a jövőre való felkészítését segíti.

A repülés volt a másik szenvedélye

Számos elmélet született arról, vajon mi ösztönözte Sennát versenyzései során a száguldásra a versenypályán. Kivételes gyorsaságát a Forma-1-ben agresszív vezetési stílusának és fékezhetetlen elszántságának tulajdonították.

A pályán száguldva sokszor egy másik dimenzióban érezte magát
A pályán száguldva sokszor egy másik dimenzióban érezte magátKlemantaski Collection / Getty Images Hungary

Miután az 1988-as Monacói Nagydíjon jelentősen, több mint egy másodperccel felülmúlta rivális csapattársát, Alain Prostot, Senna úgy nyilatkozott, a vezetés idején úgy érezte, mintha egy másik dimenzióba került volna.

Egyedülálló technikájának köszönhetően, amely a kipörgésgátló hatását utánozta, hatékonyabban tudott kigyorsulni a kanyarokból. Ügyességének és mentális erejének egyedülálló kombinációja a sportág egyik legirigyeltebb versenyzőjévé tette.

A repülőgép vezetése mindig kikapcsolta
A repülőgép vezetése mindig kikapcsoltaGianni GIANSANTI / Getty Images Hungary

Kevésbé ismert tény, hogy Senna nemcsak a Forma-1 magasan képzett pilótája volt.

Az autóversenyzőnek több magánrepülője is volt, és gyakran maga repült a versenyekre. Elmondása szerint a repülés megnyugtatta és kikapcsolta, ami felszabadította a versenyhelyzet heves nyomása alól.

Mélyen vallásos volt a sportoló

Míg a pályán Ayrton Senna egy agresszív és kemény pilótának bizonyult, a magánéletben egy nyugodt és mélyen spirituális ember volt. Hitét azzal is kifejezte, hogy versenyautójában egy kis feszületet hordott, és a versenyek előtt gyakran ellátogatott a helyi templomokba, hogy isteni védelmet kérjen és megnyugvásra leljen.

Isten megtalálását tartotta élete egyik legnagyobb ajándékának
Isten megtalálását tartotta élete egyik legnagyobb ajándékánakDuncan Andison / Getty Images Hungary

Hithű katolikusként egyszer így nyilatkozott:

„Csak azért, mert hiszek Istenben, még nem jelenti azt, hogy immunis vagyok. Nem jelenti azt, hogy halhatatlan vagyok.” 

Senna gyakran a Bibliát olvasta a São Paulóból Európába tartó hosszú repülőutakon, nővére visszaemlékezése szerint Senna ebből merített erőt halála reggelén is. Az utolsó napján, amikor felébredt, kinyitotta a Bibliáját, és elolvasott belőle egy szövegrészt, mely szerint a legnagyobb ajándék, amit kaphatott, az maga Isten volt.

Ayrton Senna tiszteletére épül a legmagasabb felhőkarcoló

A legendás Forma1-es pilóta tiszteletére tervezett Senna Tower hamarosan megépül Brazíliában. Ez a luxus felhőkarcoló nemcsak a világ legmagasabb lakóépülete lesz majd, hanem a legmagasabb fenntarthatósági szempontok szerint felépített épület is. Ezekkel az adottságokkal a Balneário Camboriú gyönyörű tengerpartján épülő 509 méter magas torony – a Forma1-es pilótához hasonlóan – történelmet ír majd. 

A Senna Tower az egykori Forma-1-es pilótának állít emléket
A Senna Tower az egykori Forma-1-es pilótának állít emléketfgempreendimentos.com.

A Senna tornyot úgy tervezték, hogy tisztelegjen Ayrton Senna előtt, Brazília egyik legkedveltebb sportikonja előtt. A dobogón egy magával ragadó teret szentelnek a néhai pilótának egy versenypályával, amely a motorsportban és a brazil kultúrában betöltött maradandó örökségére emlékeztet majd. Az épület homlokzatán lévő fénysávok pedig arra utalnak, hogy a sportoló mindig az élre tört, illetve szimbolikus jelként kapcsolatot teremt a földi és az égi világ között is, jelképezve Senna „hősies utazását”.

Kevés ember tud olyan életkezdetet követően sikeres életet élni, mint amilyen az ukrán-amerikai paralimpikonnak kijutott. Ajánljuk figyelmedbe Oksana Masters történetét is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek