A legelátkozottabb ékszer: akihez került, azzal tragikus dolgok történtek

GettyImages-55727248
Olvasási idő kb. 6 perc

Amióta világ a világ, az emberek mindig is vonzódtak a csillogó ékszerekhez. Ám bizonyos ékszerek mögött nemcsak a szépség és gazdagság rejlik, hanem évezredes átkok, hátborzongató tragédiák és rejtélyek.

Az egyik legismertebb ilyen ékszer a Hope-gyémánt, amely arról híres, hogy balszerencse sújt mindenkit, aki birtokolja, vagy akár egyszer is hozzáér. De vajon tényleg létezik az átok, vagy csak véletlenek játszottak közre rossz hírében? Nézzük meg a történelem legismertebb elátkozott ékszereit, és hogy miként alakultak ki a köréjük szövődő mítoszok!

A Hope-gyémánt legendája és átka

Amellett, hogy a Hope-gyémánt a világ egyik legszebb és legnagyobb drágaköve, egyben talán a leghátborzongatóbb is. Ezt a 45 karátos, kék színű gyémántot másképp is nevezik: „a világ legelátkozottabb ékszerének”, ugyanis a története tele van tragikus eseményekkel és izgalmas rejtélyekkel.

Az elátkozottnak hitt Hope-gyémánt a világ egyik legszebb és legnagyobb drágaköve
Az elátkozottnak hitt Hope-gyémánt a világ egyik legszebb és legnagyobb drágaköveAva Nguyen / Getty Images Hungary

A Hope-gyémánt története a 17. századi Indiában kezdődött. Eredetileg egy hindu templomban használták az istenek szobrainak díszítésére. Ám egy napon Jean-Baptiste Tavernier, egy francia kereskedő ellopta a drágakövet, ezzel kezdetét vette a gyémánt átkának hosszú és sötét története. A szóbeszéd úgy tartja, hogy Tavernier-t nem sokkal később vadállatok támadták meg és tépték szét – bár ebben sokan kételkednek.

A Hope-gyémánt végül XIV. Lajos francia király tulajdonába került, aki úgy alakítatta át azt, hogy illeszkedjen a saját ékszerei közé. Már a francia udvarban sokan baljósnak tartották a követ, és úgy vélték, hogy átok ül rajta. A gyémánt későbbi tulajdonosa Marie Antoinette lett, aki szintén tragikus sorsra jutott: a forradalom alatt guillotine-os lefejezéssel kivégezték ki.

Bár nincs bizonyíték arra, hogy a Hope-gyémánt közvetlenül hozzájárult volna az uralkodópár bukásához, ekkor már egyre erősebben övezte a drágakövet a balszerencse mítosza.

A francia forradalmat követően a Hope-gyémánt Henry Philip Hope, egy londoni bankár tulajdona lett. Róla nevezték el „Hope-gyémántnak”. Bár a gyémánt megszerzése utána Hope nem szenvedett tragikus véget, családja anyagi helyzete jelentősen megromlott. Végül kénytelenek voltak eladni a követ, ami csak tovább szította az átok legendáját.

Evalyn Walsh McLean és a Hollywoodi átok

A Hope-gyémánt az 1900-as évek elején Evalyn Walsh McLean amerikai híresség birtokába került. Elmondása szerint a hölgy egyáltalán nem hitt az átokban, sőt, úgy gondolta, hogy a Hope-gyémánt őt szerencsével fogja megáldani.

Evalyn előszeretettel viselte a gyémántot, ám egy kis idő elteltével tragédiák sorával nézett szembe
Evalyn előszeretettel viselte a gyémántot, ám egy kis idő elteltével tragédiák sorával nézett szembeLibrary of Congress / Getty Images Hungary

Evalyn előszeretettel viselte a gyémántot, sőt, még kiskutyájára is rátette, hogy „ellensúlyozza” az átok sötét hírét. Nem sokkal később azonban az asszony tragédiák sorával nézett szembe: kisfia halálos autóbalesetet szenvedett, lánya pedig öngyilkos lett. Férje pszichiátriára, végül pedig Evalyn maga is csődbe került. Élete vége felé már úgy gondolta, hogy a gyémánt valóban átkozott lehet.

Híresen elátkozott ékszerek a nagyvilágban

Bár a Hope-gyémánt talán a legismertebb átokról elhíresült ékszer, a történelem folyamán több hasonló drágakő is létezett, amelyekhez rejtélyes történetek kapcsolódnak. Többek között ilyen volt a Koh-i-Noor gyémánt. Az egyik legismertebb indiai követ szintén elátkozottnak tartják: a legenda szerint csak nők viselhetik biztonságban, a férfiaknak ugyanis balszerencsét hoz.

Ma a brit királyi család koronájához tartozik, és csak a női uralkodók hordják – talán nem is véletlenül.

Mindezek mellett a Black Orlov (Fekete Orlov) gyémántot is átkozottnak tartják:

az ékszer több tulajdonosát tragikus baleset érte, és állítólag közülük többen öngyilkosságot követtek el.

Annak érdekében, hogy a kő megszabaduljon a gonosz erőktől, egy ékszerész végül több részre osztotta. Talán ezt kellett volna tenni a Sancy gyémánttal is, amelyet több európai király és nemes birtokolt. A történet szerint a halványsárga drágakő tulajdonosai erőszakos halált haltak, amit szintén a gyémánt átkához kötnek.

Miért vonzanak minket az elátkozott ékszerek történetei?

A történelem során az emberek a megmagyarázhatatlannak tűnő eseményeket sokszor átkokkal, természetfeletti erőkkel ruházták fel. Az elátkozott drágakövek történetei pedig különösen vonzóak voltak, hiszen amellett, hogy értékes kincsként csillogtak, az emberek képzeletét magával ragadta a temérdek tragikus sors. Ráadásul a drágakövek misztikus tárgyak, amelyek magukban hordozzák a gazdagság, hatalom és veszély ígéretét – tökéletes alapot adva egy izgalmas legendához.

Végül a Hope-gyémánt a washingtoni Smithsonian Nemzeti Természettudományi Múzeumban kötött ki, ahol a látogatók máig megtekinthetik. Mióta odakerült, nem történt újabb tragédia. 

Bár a modern tudomány nem talált bizonyítékot az elátkozott ékszerek létezésére, a Hope-gyémánt és más híres drágakövek rejtélyes történetei mindig is fel fogják kelteni az emberek érdeklődését. Lehet, hogy az átkok csak kitalált történetek, amivel megmagyarázták a sok tragédiát, de akárhogy is, ezek az ékszerek továbbra is lenyűgöznek minket.

Tudtad, hogy a király szeretőjének nyakéke körüli botrány robbantotta ki a francia forradalmat? Olvasd el erről szóló cikkünket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek