Döbbenetes dolgokat hoztak fel az aranybányászok az örök jég alól

arany-banyasz-1178527378
Olvasási idő kb. 5 perc

A Yukon aranybányászai értékes leleteket, ősi kövületeket és mumifikálódott állatokat találnak, miközben nehéz gépeikkel az örök fagyban kutatnak.

A kanadai bányászok évente mintegy 5000 ilyen felfedezést tesznek, így szinte mindennapos, hogy több tízezer éves leletekre bukkannak, amelyeket aztán átadnak a tudósoknak további tanulmányozás céljából. Az aranybányászok egy 30 ezer éves, összegömbölyödött mókustól kezdve egy 57 ezer éves farkaskölyökig már sokféle leletet találtak. Az egyik legfontosabb felfedezést azonban 2022-ben tették. Ekkor egy, az Eureka Creek területén dolgozó bányászcsoport egy teljesen mumifikálódott fiatal gyapjas mamutot ásott ki a permafrosztnak is nevezett örök fagyból.

Páratlan leletekre bukkantak a yukoni aranybányászok

„Miközben aktívan bányásznak, folyamatosan tárják fel az olyan jégkorszaki állatok maradványait, mint a gyapjas mamut” – nyilatkozta a Business Insidernek Grant Zazula, Yukon tartomány hivatásos paleontológusa. A szakember elmondta, hogy amikor a bányászok kövületeket vagy csontokat találnak, egyszerűen félreteszik azokat, hogy később visszamenjenek értük, és csak akkor hívják őt, ha úgy gondolják, hogy valami igazán különlegesre leltek.

Nehéz gépeik segítségével mindent kiásnak, mi pedig összegyűjtjük az ennek eredményeként előkerült kövületeket.

A feltárt leleteknek köszönhetően a paleontológusok izgalmas kutatásokat végezhetnek, a helyi múzeumok pedig különleges leletekkel gazdagodhatnak. Így történt ez annak a 2018-ban, a klondike-i aranymezőkön feltárt 30 ezer éves mókusnak az esetében is, amely nemrég a Yukon Beringia Interpretive Centre természetrajzi múzeum gyűjteményében debütált.

A régióban már az 1900-as években is aranybányászat zajlott
A régióban már az 1900-as években is aranybányászat zajlottilbusca / Getty Images Hungary

A mókuslelet egyediségéhez hozzájárult, hogy röntgenfelvételt kellett készíteni ahhoz, hogy kiderüljön, micsoda is valójában a bányászok által kiásott „fodros barna golyó”. „Nem lehetett felismerni, amíg a felvétel meg nem mutatta apró mancsait, karmait, füleit és farkát” – idézte fel a szakember.

A paleontológus arról is beszélt, hogy az embereket gyakran inkább a hatalmas agyarak és koponyák hozzák lázba, de egy ősi mókus, amelynek látható az arca, a bőre és a szőre, igazi kuriózumnak számít. A mókusfaj továbbra is Yukon területén él, így nem ritka, hogy föld alatti fészkek kerülnek elő, egy teljesen épen fennmaradt, mumifikált példány felbukkanása viszont egyáltalán nem mindennapos esemény.

Az örök jég szinte változatlan formában őrzi meg az állatokat

A „Nun cho ga” névre keresztelt gyapjas mamutbébi, amelyről úgy gondolják, hogy több mint 30 ezer éve esett az örök fagy csapdájába, a maga nemében szintén páratlan: ez az első szinte teljes, kivételesen jó állapotban mumifikálódott gyapjas mamut, mely Észak-Amerikából származik.

Brian McCaughan, a példányt felfedező Treadstone Gold bányásztársaság társalapítója 2022-es nyilatkozatában úgy fogalmazott, ha az ember csak egy dolgot emelhet ki az életéből, akkor neki garantáltan ez az.

Amikor rátaláltunk a gyapjas mamutra, az olyan volt, mint egy valóra vált álom.

Ezt a példányt a körülményekből ítélve földcsuszamlás temette maga alá. Az 57 ezer éves korúra becsült, ugyancsak sértetlenül előkerült, még mindig puha szőrmével rendelkező farkaskölyökre pedig egy odúban találtak rá, ami valószínűleg ráomlott. Az állat még csak 7 hetes lehetett, amikor elpusztult.

A permafroszt kifejezés olyan talajt jelöl, amely legalább két éven keresztül fagyott állapotban van
A permafroszt kifejezés olyan talajt jelöl, amely legalább két éven keresztül fagyott állapotban vanmilehightraveler / Getty Images Hungary

„Gyakran egy egész teherautónyi csontvázzal térünk haza. Kategorizálásuk után a világ kutatói mindegyiket szabadon tanulmányozhatják. A csontok genetikai vizsgálata új kutatási területeket nyithat meg, mint például az ősi lovak mozgásának nyomon követése. Egyesek számára az aranynál is értékesebb a lehetőség, hogy ilyen távolra visszatekintve tisztább képet kapjanak a múltról” – méltatta a felfedezések jelentőségét a paleontológus.

És azt tudtad, hogy a tudomány már nem jár messze attól a ponttól, hogy mamutokat és más ősi állatokat támasszon fel? Erről itt olvashatsz bővebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek