„Az előzetes adatok alapján megállapítható, hogy a halpusztulásnak nem vízminőségi okai voltak, hanem egy ötödik generációs herpesz vírus áll a háttérben” – hívta fel a figyelmet az Agroinform.
Több hullámban pusztíthat a folyóban a vírus
A halpusztulásról a Cibakházi Vegyesüzemi Horgász Egyesület tájékoztatta a Halgazdálkodási Hatóságot. A beszámoló szerint a vírus korábbi mutációi 2010 és 2020 között már több alkalommal is okoztak a jelenlegihez hasonló, illetve ezt meghaladó mértékű halpusztulást.
A cibakházi szakaszon végzett haltetemek begyűjtése során frissen elhullott halat már nem találtak, dr. Gorda Sándor halászati szakmérnök azonban megjegyezte,
a vírus kártétele akár több hullámban is jelentkezhet a nyár hátralévő részében.
„Köszönjük a haltetemek begyűjtésében segítő önkéntesek közreműködését, sajnos nem zárható ki annak lehetősége, hogy a munkájukra még szükség lesz” – írta erre utalva az egyesület. Fontos kiemelni, hogy ez a vírus fajspecifikus, szinte kizárólag az ezüstkárász többnyire közepes méretű egyedeit támadja, ugyanakkor elszórtan más halfajok közül is szedhet áldozatokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés