Trükköző tűzifaárusok, számla nélkül, csapnivaló termékkel üzletelő szállítók és átejtett vevők: a téli tüzelő beszerzésekor kifizetődő résen lenni már a megrendelésekor – írja a Somogy Vármegyei hírportál.
Nagyon figyeljünk, milyen árustól vásárolunk tűzifát
Ugyan a szokásosnál később, de elkezdték beszerezni a téli tűzifát az lakosok. A somogyi kereskedők szerint a vásárlók egyre jobban spórolnak, ezért könnyen csalások áldozataivá válhatnak.
„Még mindig vannak zugkereskedők, akik olyan fát árulnak, aminek minimális a fűtőértéke, mégis keményfaként próbálják eladni a vevőknek. A vevők így alkalmanként akár több tízezer forintot is bukhatnak” – mondja Meiszterics László, az egyik kaposvári családi vállalkozás tagja. Hozzáteszi, vannak jelek, amelyekre érdemes figyelni:
Például nem érdemes olyan árustól rendelni, aki csak a mobiltelefonszámát adja meg. Tanácsos azokat a vállalkozásokat megkeresni, amelyeknek van telephelyük, leinformálhatóak és számlát adnak. Az ingyenes kiszállítás, pláne messzebbre elgondolkodtató lehet.
Azok az árusok, akik megbuknak, akár egymillió forint bírságot is fizethetnek. A hatóság rendszeresen folytat ellenőrzéseket, ám egyesek továbbra is könnyű pénzkereseti lehetőségnek tartják a fakereskedelmet, ezért valószínűleg mindig lesznek ügyeskedők. Meiszterics László hozzáteszi:
„Az egyik trükk, hogy az árus este szállítja ki a fát, így a megrendelő csak reggel szembesül azzal, hogy száraz akác helyett égert kapott”
A tűzifa iránti kereslet növekedésével a csalók is egyre aktívabbá válnak – közölte a Sonline megkeresésére a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). „A legnagyobb hazai hirdetési portálok üzemeltetőivel hivatalunk szoros együttműködést alakított ki, így már hatékonyan szűrik ki a jogszerűtlen hirdetéseket. Ugyanez azonban korántsem mondható el a közösségi médiában megjelenő hirdetésekről. A csalók érzékelték, hogy a hazai hirdetési portálokon beszűkült a mozgásterük, ezért egyre nagyobb számban térnek át például a Facebookra” – figyelmeztet a hivatal.
Fontos tudni, hogy a szállítási költségek nagyon magasak, így azok a hirdetések, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, eleve gyanúsak.
A Nébih azt javasolja, hogy a következő kérdéseket mindenképpen érdemes feltenni az eladónak telefonos tűzifarendelés esetén: bejelentkezett a Nébih hatósági nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként vagy erdőgazdálkodóként? Ha igen, milyen azonosító számot kapott, s ennek megfelelően, mi az erdőgazdálkodói kódja vagy az EUTR technikai azonosítószáma? Azt is érdemes megkérdezni, hogy kinek a nevében adták fel a hirdetést, illetve ha esetleg reklamáció lenne, akkor a vásárló kit kereshetünk, milyen címen és telefonszámon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés