9 dolog, amiről rosszul tudod, hogy újrahasznosítható

ujra-hasznosit-1158450171
Olvasási idő kb. 4 perc

Az emberek gyakran automatikusan a szelektív hulladékok közé dobnak mindent, ami papírból, műanyagból vagy üvegből készült, pedig egy részük nem is újrahasznosítható.

Még ha az embert ilyenkor a jó szándék vezérli is, ezzel akaratlanul is problémákat okozhat. A szelektívbe kerülő nem megfelelő anyagok kárt tehetnek az újrahasznosítási folyamat során alkalmazott gépekben, illetve beszennyezhetnek más tételeket, használhatatlanná téve azokat. Éppen ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy mi az, ami nem újrahasznosítható. Itt a lista.

1. Pizzásdoboz

A karton az egyik legkönnyebben újrahasznosítható anyag, ami arra enged következtetni, hogy a pizzásdoboznak is a szelektívben van a helye. Ez ott bukik meg, hogy általában zsírral szennyeződik, így a hulladékfeldolgozó üzemek nem fogadják be.

A zsírral szennyeződött pizzásdoboz nem hasznosítható újra
A zsírral szennyeződött pizzásdoboz nem hasznosítható újraBlack Lollipop / Getty Images Hungary

Ha nem szeretnéd a kukába dobni, van azért valami, amit megtehetsz, hogy legalább egy része hasznosítható legyen. Egyszerűen darabold fel, és csak a szennyeződéstől mentes részeit tedd a szelektív hulladékok közé.

A zsíros kartonlapokat komposztálásra használhatod fel.

2. Eldobható kávéspohár

Az egyszer használatos kávéspoharak többségében egy vékony réteg polietilén található, amely megakadályozza, hogy az ital átáztassa felületüket, ez pedig az újrahasznosítás gátja lehet. Mindig érdemes ugyanakkor ellenőrizni, hogy mi van az adott pohárra írva, mert léteznek újrahasznosítható darabok is. Ha ilyennel találkozol, ne feledd kiöblíteni, mielőtt a szelektívbe kerülne. A legjobb megoldás azonban az, ha újrahasználható (és újrahasznosítható) kávéspoharat használsz.

3. Bolti nyugta

A bolti nyugtával az a gond, hogy általában hőpapírból készül, amely egy BPA nevű anyagot tartalmaz. Ez veszélyes lehet az egészségre, mert felszívódhat a bőrön keresztül, ráadásul nem bomlik le úgy, mint a hagyományos papír.

4. Buborékfólia és műanyag zacskó

A buborékfólia és a műanyag zacskó is nagyon vékony műanyagból készül, így könnyen összegyűrődik, és károsíthatja az újrahasznosító gépeket. Ha kímélni akarod a környezetet, a műanyag zacskók helyett más, tartósabb, környezetkímélőbb megoldásokat válassz. A buborékfóliát pedig tedd el későbbre. Jól fog jönni a költözködésnél, vagy ha törékeny tárgyakat kell elcsomagolnod.

5. Polisztirol

Az elviteles ételesdobozok gyakran polisztirolból készülnek, amelyet nehéz újrahasznosítani. Az ilyen típusú csomagolást ezért igyekezz kerülni. Ha szeretnél a fenntarthatóságra törekedni, a vásárláshoz vigyél magaddal otthonról olyan dobozt (lehetőleg üveg anyagút), amelyben hazaviheted az ételt, így nem fog felesleges hulladék keletkezni.

A hulladékfeldolgozó üzemekben gondosan átválogatnak mindent
A hulladékfeldolgozó üzemekben gondosan átválogatnak mindentBilly Hustace / Getty Images Hungary

6. Tükrök és edzett üvegek

Bár az üveg volt az egyik első olyan anyag, amelyet az ember újrahasznosítani kezdett, nem árt tudni, hogy nem minden üvegtárgy használható erre a célra. A tükrök például olyan bevonattal rendelkeznek, amely megnehezíti az újrahasznosítást. Ugyanez érvényes a megerősített edzett üvegekre is.

7. Akasztók

Akár fémből, akár műanyagból, akár fából készülnek, az akasztókat rendszerint nem lehet újrahasznosítani. A fémakasztók eldeformálódva akadályozhatják az újrahasznosító gépek működését, a műanyagok általában többféle anyagból készülnek, amelyek nem feltétlenül dolgozhatók fel, míg a fára jellemző, hogy valamilyen kezelésen esik át, ami szintén akadályt jelenthet.

8. Kemény fedeles könyvek

Ez meglepő lehet, hiszen a könyvek papírból készülnek. De tudni kell, hogy a kemény fedelek gyártásához más anyagokat is felhasználhatnak, amelyeket az újrahasznosítási eljárás során kihívás elkülöníteni.

A könyveket egyébként sem érdemes újrahasznosítani, mindaddig, amíg olvashatók maradnak. Megunt könyveidet inkább ajándékozd el, vagy ajánld fel jótékony célra – valakinek még jól jöhetnek.

9. Papírtányérok, papírtörlők

A pizzásdobozokhoz hasonlóan ezek könnyen szennyeződnek, így nem feltétlenül hasznosíthatók újra. A jó hír viszont, hogy komposztálásra alkalmasak – feltéve, hogy nem rendelkeznek műanyag bevonattal. Utóbbi esetben a kommunális hulladék közé kell kerülniük.

Szeretnéd a gyereket is újrahasznosításra nevelni? Itt van néhány tipp, ami segíthet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek