Ha ilyen ügyvédi felszólítást kapsz, nagyon figyelj, több pénzt veszíthetsz, mint a bírság

ügyvédi felszlítás
Olvasási idő kb. 2 perc

Tömegével kaptak ügyvédi felszólítást a napokban e-mailben. A levél szerint szerzői jogokat sértettek, azonban a valóságban jól megtervezett átverésről van szó. A kattintásokkal akár érzékeny adatainkhoz is hozzáférhetnek a csalók.

Tipikus adathalász e-mail érkezett tömegekhez az elmúlt napok során. A szerzői jogokat vitató ügyvédi levél azonban átverés, az adathalászok ismét a személyes információkra utaznak. 

Az adathalász ügyvédi levél több esetben létező magyar irodák nevét és adatait használja. Tájékoztatása szerint a címzettek platformján szerzői joggal védett tartalmat azonosítottak, és felhívják a figyelmet arra, hogy a levél csatolmányában szereplő teendőket követve 48 órán belül távolítsa el azokat. A konkrét jogvédett tartalom fotóját is mellékelik állítólag a csatolt .zip fájlban. A levél címzettjei zömmel vállalkozók, influenszerek, azonban egyes közösségi csoportokban kiderült az is, hogy szimpla felhasználók, üzleti fiók nélkül is kaptak ügyvédi levelet. 

Sokan kaptak ilyen ügyvédi levelet a napokban
Sokan kaptak ilyen ügyvédi levelet a napokbanDívány

Az ügyvédi felszólító levél nem valós, ne nyisd meg

A felszólítás valótlanságára az e-mail feladójának címe - egy tömeges e-mail-generátor - is utal, de a levél magyartalan, és kevéssé professzionális hangvétele miatt is felmerülhet a gyakorlottabb felhasználókban az, hogy csalással van dolguk. Az azonban nehezítő tényező, hogy több, létező magyar ügyvédi iroda nevét és címét is felhasználják az adathalászok. Ha bármely címzettben tevékenysége miatt felmerülne, hogy a felszólításnak van jogalapja, érdemes a levélben szereplő ügyvédi képviseletet felkeresnie, mielőtt ismeretlen tömörített file csomagot tölt le eszközére.

Azzal ugyanis szabad utat ad az adathalászok számára a gépén vagy telefonján tárolt, érzékeny adataihoz, illetve belépési kódjaihoz is. 

Tömegével csalnak ki pénzt a magyaroktól

Tavaly ehhez hasonló csalások során mintegy 9,15 milliárd forintot szereztek meg az adathalászok. Ez 50 százalékkal magasabb összeg, mint amennyit az előző 5 év alatt  el tudtak lopni a számlákról. Még riasztóbb, hogy  naponta akár már 100 millió forintot csalnak ki a bűnözők úgy, hogy a csalásra a megtévesztett személy maga ad lehetőséget azzal, hogy megadja az adatait. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek