Több ponton is módosult a Munka törvénykönyve az idei év elejétől. A HRPortal összeszedte, mennyiben változtak az apaszabadság kivételére vonatkozó szabályok.
Amikor egy házaspárnak gyermeke születik, az apa 10 nap úgynevezett apaszabadságra jogosult. A vonatkozó szabályozás szerint ezt a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban ki kell adni a munkáltatónak, legfeljebb két részletben. Erre a 10 szabadnapra akkor is jogosult a szülő, ha gyermeke halva születik vagy meghal.
Az apaszabadság felhasználását könnyíti az új szabály
2025. január 1-ig az szerepelt a Munka törvénykönyvében, hogy az apaszabadság igénybevételére a gyermek születésének napjától számolva legfeljebb 2 hónap áll rendelkezésre. Ez módosult az év elejétől:
immár kétszer annyi ideje, 4 hónapja van erre az apának.
Érdemes tudni, hogy apaszabadság örökbefogadó apának is jár: ilyenkor a négy hónapot az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válásától kell számolni.
Nem ez az egyetlen pont, amelyben változott január 1-től a Munka törvénykönyve. Ahogy arról a Dívány is beszámolt, módosultak a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka után járó bérpótlékra vonatkozó szabályok is. Eddig sok munkahelyen az volt a gyakorlat, hogy szabadnapon végzett túlóra után csak 50 százalékos pótlékot fizetett a foglalkoztató, ám biztosított a héten egy másik pihenőnapot. A vonatkozó jogszabály módosítása azonban egyértelművé teszi, hogy ez most már szabálytalan: minden esetben meg kell fizetni a 100 százalékos bérpótlékot, az részben sem váltható ki pihenőnappal. Ezen túl az is bekerült a jogszabályba, hogy bizonyos esetekben 2 órára mentesül a munkavégzés alól az, aki választásra vagy népszavazásra megy voksolni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés