Bár a kézpénzes fizetések száma egyre csökken, még mindig sokan hordanak magukkal papírpénzt is. Egyre többen használnak a mindennapokban eurót is, hiszen a környező országok egy részében már jó ideje fizetőeszköz. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mi a teendő, hogyha az eurós bankók megsérülnek, hova fordulhatunk, ha kicserélnénk azokat.
Nincs könnyű dolga annak, aki sérült, papír euróst cserélne ép bankjegyre Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Díványnak megküldött válaszából kiderül, hogy míg a szakadt, megrongált, összefirkált vagy más módon megsérült forintokat az MNB-n kívül a hitelintézetek és a posta is köteles átváltani, az eurókkal kapcsolatosan nincsen ilyen egyszerű dolgunk.
A sérült pénzeket kicserélik, de hogyan?
Az Európai Központi Bank tájékoztatása szerint térítésmentesen cserélni a sérült eurókat kizárólag azokban a nemzeti, központi bankokban van lehetőség, melyek anyaországai tagjai az euróövezetnek, erre Magyarországon tehát nincs lehetőség.
"Az MNB-nél valóban nem lehet valutát váltani, hiszen valutaforgalmazással a hitelintézetek (és megbízottjaikként a pénzváltók) foglalkoznak. Ilyen esetben célszerű a saját számlavezető banknál kezdeményezni egy sérült euró bankjegy cseréjét, de ez időbe kerülhet és költséggel is járhat" - erősítette meg válaszában a Magyar Nemzeti Bank a Dívány kérdésére.
A szándékosan megcsonkított vagy megrongált euró bankjegyek azonban nem cserélhetők be sehol.
Az euróövezet nemzeti központi bankjai viszont becserélik azokat a véletlenül megsérült, elszakadt vagy csonka eurós bankjegyeket, amelyek megfelelnek az alábbi feltételeknek:
- A sérült bankónak több, mint a fele megvan, vagy
- bizonyítani tudjuk, hogy a hiányzó rész megsemmisült.
Vigyázzunk a lopott bankjegyekkel!
Arra is figyelmeztetnek, hogy festékfoltos bankjegyeket semmiképpen ne fogadjunk el, mert valószínűleg lopottak. A lopásgátló eszköz által a bankautomatában megfestett bankjegy anyagába beleszívódik a biztonsági festék. Ez a legtöbbször élénk ibolyakék, zöld, kék, vörös vagy fekete színűre festi a pénzt. A festék általában a szélektől a bankjegy közepe felé folyik, jellegzetes mintát kirajzolva. A bűnözők néha ugyan megpróbálják vegyszerrel eltávolítani, ilyenkor azonban elszíneződés keletkezhet. A bankjegy eredeti színe is megváltozhat, a biztonsági elemek megsérülhetnek, és el is tűnhetnek. Jobban járunk, hogyha el sem fogadjuk, vagy - amennyiben későn észleltük - azonnal jelezzük a sérülést a bankunknak, ahol megteszik a további lépéseket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés