Elveszett kutyája miatt indított egy gazdi keresőposztot a Facebookon, melyhez képet is csatolt telefonszáma mellett. A csaló egy állatmenhely nevében kereste fel, és elhitette vele, hogy megtalálták és ellátták kedvencét. de ki kell fizetnie a költségeiket ahhoz, hogy visszakaphassa kutyáját. Miután fizetett, újabb összegeket követeltek tőle, ennek hatására jött rá, hogy átverték, kutyáját tőlük nem fogja visszakapni.
A csaló többeket is átvert, volt, akitől 600 ezer forintot követelt.
Egy telefonos csaló próbált több ízben pénzt kicsalni egy magyar kutyatulajdonostól elveszett kedvencének gyógykezelésére és szállítási költségeire hivatkozva — szúrta ki az azénkutyám.hu. Mint írják, a gyanútlan áldozat egy ízben 70 ezer forintot át is utalt a megadott számlaszámra, és csak egy véletlen hibán múlt, hogy a csalók további követeléseit nem sikerült teljesítenie. Mint azóta kiderült, az elkövető számos alapítvány nevében telefonált, és többeket is átvert.
Újfajta csalás terjed a Facebookon
A csaló által hivatkozott egyik szervezetet, a nyíregyházi Állatbarát Alapítványt az áldozat kereste fel, hogy figyelmeztesse őket, valaki visszaél a nevükkel. Mint azt levelében írta, a csalás azért bizonyult sikeresnek, mert valóban elveszett pár napja a kutyája, amelyet gőzerővel keresett.
Megosztotta a kutyás csoportokban az eb fényképét és saját elérhetőségeit is.
„Csak szeretnék szólni, hogy visszaélnek a nevetekkel. Eltűnt a kutyám, és tegnap pénzt csaltak ki tőlem, hogy megvan a kutyám, és műteni kellett. A chipszám utolsó 4 számjegyét is elkérték, jegyzőkönyv is készült, teljesen valósnak tűnt, de csak tűnt…” – számolt be az eseményekről az áldozat.
Mint írta, a csaló aprólékosan beszámolt a kutyájáról, és a gyanútlan tulajdonosoknak nem feltűnő kérdésekkel növelte a gazdi bizalmát is. A chip száma, azaz a kutyába ültetett transzponder kódja olyan érzékeny adat, mely említése miatt a gazdi feltételezte, hogy valóban a telefonálónál van a kutyája. Valószínűleg meg is nyugodott, hogy kedvence biztonságban van, így eleinte nem fogott gyanút. A magát állatvédőnek kiadó csaló azonban még többször telefonált, hogy egy nagyobb összegű útiköltséget is kicsikarjon tőle. A második utalást azonban a gazda egy mobilbankos hiba miatt nem tudta teljesíteni. Amikor ezt követően zaklatóvá váltak a hívások, akkor fogott gyanút és a rendőrséghez fordult.
Egymástól függetlenül többen osztották meghasonló tapasztalataikat: egy tápiógyörgyei gazditól azonos módszerekkel ugyanezen a néven bemutatkozó férfi csalt ki 61 ezer forintot. A második áldozatát meg is fenyegette: az átutalás mellett azt is elvárta a kutyáért cserébe, hogy egy adott helyen legyenek, nem mehettek volna el személyesen a kutyáért, mindenképp követelte a szállítási díjat is az orvosi költségek mellett. Rajtuk kívül is többeket megkárosíthatott az illető a kommentek tanúsága szerint, több alapítvány nevében is telefonált gondosan ügyelve arra, hogy mindig nagy távolság legyen a kutya eredeti lakóhelye és a megtalálás helyszíne között.
Egy, a poszt alá kommentelő például arról számolt be, hogy 600 ezer forintot követeltek tőle ugyanezen okok miatt.
Erre figyelj, hogy elkerüld a csalókat
Az igazi állatmentők közleményükben az események ismertetése mellett azt is megosztották, miként kötelesek a talált kutya esetén eljárni. Mint írták, ha nem élet-halál kérdése, a gazdi engedélye nélkül nem végeznek kezelést a kutyákon. A kutyatulajdonost pedig azonnal értesítik, miután leolvasták a chipet a kutyában, s az adatbázisból kikeresték a telefonszámot.
- Soha nem hívnak magántelefonszámról.
- A chip számát látják, ezért azt nem fogják tőled kérdezni, hiszen az alapján találnak meg.
- Soha nem kérnek magánszemély bankszámlájára szóló utalást.
Követőiket arra kérik, hogy minden esetben legyenek óvatosak, ha furcsa hívást kapnak. Amint azt korábban mi is megírtuk, az érzelmekre ható, sürgető telefonhívások mögött álló csalókkal kapcsolatban a rendőrség azt tanácsolja, bontsuk azonnal a vonalat, és az érintett személy, vagy a hivatkozott telefonáló visszahívásával ellenőrizzük a kapott hír valóságtartalmát. Így megbizonyosodhatunk arról, hogy valóban ők kerestek minket. Bűncselekmény gyanúja esetén a 112-es telefonszámon kérhetünk segítséget.