Már jó ideje pluszpénzt kell fizetni a boltokban a műanyag zacskók után, így megszokhattuk, hogy több helyen is táblák - néha kézzel írva - figyelmeztetnek vásárlás közben az extra fizetni valóra. A napokban több pékségben is különös feliratokra lettünk figyelmesek.
Elszaporodtak a budapesti pékségekben az extra díjakra figyelmeztető táblák, egyre több helyen kell szeletelési díjat fizetni, ha a megvásárolt kenyeret nem egyben, hanem felszeletelve kérjük.
Sok pénzt veszíthetünk, ha erre nem figyelünk a boltban
Egyre több rejtett költséggel szembesülünk vásárlás közben. A zöldséges pultok mellett elhelyezett műanyag zacskókért már hosszú ideje fizetni kell, van, ahol csupán 5 forintot, van, ahol ennek többszörösét. Néhány diszkont áruházláncban ráadásul másféle, környezetvédelmi szempontból előnyösebb, az ökoszisztémát kevésbé terhelő, lebomló zacskót is választhatunk, természetesen drágábban.
A műanyag csomagolásokra kirótt termékdíj összege is emelkedett az elmúlt években, hiszen éppen a környezetvédelmi szempontok miatt igyekeznek uniós szinten is rávezetni a boltok vásárlóit a környezettudatosságra és előrelátásra. A legtöbb üzletben, ahol az átlátszó zöldséges zsákok pénzbe kerülnek, a mérlegeken már van lehetőség a saját csomagolóanyagot is kiválasztani, vagy akár előre leméretni azt a dobozt, amelybe pakolunk, hogy annak súlyát ne számolja hozzá a mérőeszköz az áruhoz. Vannak, akik saját zsákokkal érkeznek, azonban sokaknak a zacskónkénti 10-15 forint nem olyan pénzmennyiség, amelyre kiemelt figyelmet fordítana.
A visszaváltható palackok árát is megfizetjük a boltban
A MOHU által üzemeltetett palackvisszaváltó rendszer is egyre inkább a mindennapjaink részévé válik, bár ez a rendszer még gyermekcipőben jár. Az 50 forintos betétdíjat az italok elfogyasztását követően visszakaphatjuk, ha az épen maradt csomagolóanyagot, legyen az palack, üveg vagy alumíniumdoboz, visszaváltjuk azon nagyobb üzletekben, amelyek REponttal is rendelkeznek.
A napokban azonban egyre több pékségben is felfedeztünk pluszköltségre figyelmeztető táblákat a fővárosban. Egyes pékségek ugyanis immár nem csak a csomagolóanyagért számolnak fel pénzt, hanem a szeletelésnek is megfizettetik az árát. Rákérdeztünk egy bolti alkalmazottnál az egyik, a fentihez hasonló táblával ellátott, ám kisebb forgalm üzletben, hogy vajon ennek mi lehet az oka. Elmondása szerint nem csak a szeletelőgéphez használt áramot kell megfizetnünk.
Ilyenkor extra szolgáltatást veszünk igénybe, ráadásul a szeletelés idejére kiesik egy alkalmazott a kiszolgálásból, így nő a sorban állók várakozási ideje is.
A mindennapi 30-50 forintok ugyan alig tesznek ki egy ezrest havonta, ha naponta veszünk a családnak egy kenyeret szeletelve, azonban ha emellé a sok egészségügyi szakember által is ajánlott, napi négy adag friss zöldséget és gyümölcsöt is hozzácsapjuk műanyag zacskóban, netán a palackvisszaváltással kapcsolatban is hanyagabbak vagyunk, akár több ezer forint ugorhat ki a zsebünkből észrevétlenül a boltokban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés