A nyugdíjak összegéről jött rossz hír, a még dolgozók is aggódhatnak

nyugdíj összege
Olvasási idő kb. 3 perc

Bár az év első felében kifejezetten jól teljesítettek a nyugdíjpénztári megtakarítások, a lendület megtorpanni látszik. A félretett összegek ugyan nőttek, de a tagok száma csökkent.

Átlagosan már közel kétmillió forint nyugdíj-megtakarítása van az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak, ami közel 20 százalékos növekedés az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest – közölte az Azénpénzem.hu. Számításaikból kiderül, hogy a tavalyi év véghez képest mintegy 350 ezer forinttal nőtt átlagosan a megtakarítások összege. 

A lap szerint a számok ugyan szépen mutatnak, a magas hozam mindenképp örömteli, de a tagok száma csökkenő tendenciát mutat. A folyamat ráadásul már évek óta tart, a 2007-ben még 1 millió 385 ezres taglétszám mára 1 millió 69 ezerre apadt. Egy év alatt, 2023. június vége óta közel 10 ezer volt a csökkenés, fél év alatt, 2023 vége óta pedig közel 5 ezer. A létszámcsökkenésnek is köszönhető a hozamnövekedés, mivel a stabilan befizetők maradtak tagok, de van negatív következménye is annak, hogy kevesen takarékodkodnak így.

A nyugdíjak összegére is hatással lehetnek a megtakarítások
A nyugdíjak összegére is hatással lehetnek a megtakarításokHalfpoint Images / Getty Images Hungary

A megtakarítások összege megnyugtatóan alakul

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján végzett számításaik szerint 2023-ban átlagosan 17,3 százalékos hozamot értek el az önkéntes nyugdíjpénztárak, 2024 első felében pedig a 124,8 milliárd forintos nyereséget hoztak a befektetések, ami mintegy 6 százalékos hozamnak, éves szinten 12 százalékos hozamnak felel meg.

Ennek köszönhetően 2024. június 30-ára mintegy 2100 milliárd forint lett az itt kezelt vagyon piaci értéke.

A nyugdíjpénztári taglétszám csökkenése miatt az MNB is aggódik, kockázati jelentésében ezzel külön is foglalkozik.

A tagok életkora is nő

A tagság ugyanakkor átlagéletkora növekszik, az egy főre jutó nyugdíjcélú megtakarítások alacsony szintje pedig – részben a nem fizető,  passzív tagok magas arányából adódóan – csak csekély mértékű jövedelemkiegészítést jelent az állami nyugdíj összegén felül. A folyamatok fő oka az MNB szerint, hogy a kiegészítő nyugdíjcélú termékekkel nem sikerül megszólítani a fiatalabb generációt

2002-ben a 45 évesnél fiatalabb generációk körében az önkéntes nyugdíjpénztári tagság sokkal népszerűbb volt, mint 2022-ben. A korábbi évben 677 ezren, az utóbbiban csak 412 ezren voltak tagok ebből a korosztályból. A fiatalok számára a pénztártagság napjainkban nem elég vonzó alternatíva,

belépésük elmaradása pedig hozzájárul ahhoz, hogy a tagság a társadalomnál jelentősebb mértékben öregszik el. 

A szakportál szerint az ugyanakkor jó hír, hogy növekszik a tagdíjbevétel. A tavaly első félévi 76 milliárd forintról idén az első félévben 87,4 milliárdra nőtt, ami 14,4 százalékos növekedést jelent, ez azonban leginkább a minimális tagdíj emelésének köszönhető. 

Arról is beszámoltak,hogy a tagok fele továbbra sem fizet tagdíjat. Az ő megtakarításuk nem vész el, bár némiképp folyamatosan csökken, ugyanis abból az  előírt havi befizetés működési és likviditási alapra jutó havi hányada levonható. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek