Az idős emberek számának növekedése egyre növekvő terheket ró a nyugdíjrendszerre – állítja a NyugdíjGuru News. A fejlett országokban a nyugdíjkassza már jelenleg is a GDP mintegy 10 százalékát viszi el. Ahogy tovább öregedik a társadalom, ez az arány csak nőni fog. Ennek köszönhető az is, hogy a legtöbb európai államban szinte folyamatosan emelik a nyugdíjkorhatárt.
Dr. Farkas András, a NyugdíjGuru alapítója szerint körülbelül másfél évtized múlva mintegy félmillióval kevesebb, a munkaerőpiacra belépő foglalkoztatottal, és több mint félmillió külföldi munkavállalóval lehet számolni – így kellene finanszírozni a mainál mintegy 200 ezerrel több nyugdíjas ellátását. Véleménye szerint ez a mai rendszerben és szinten egyszerűen nem megoldható.
Előbb utóbb elkerülhetetlen az öregségi nyugdíjak rendszerének átalakítása
A szakértő arról is beszélt, hogy történelmi szemszögből nézve a társadalmak mortalitása roppant nagymértékben javult az elmúlt időkben. Ezer éve egy csecsemő várható élettartama átlagosan 25 év volt, 120 évvel ezelőttre ez 46 évre, mára pedig – egy fiú kisbaba esetén – 71 évre nőtt. (Lányoknál a mai adat 77 év.) Az előrejelzések szerint pár nemzedék múlva a 90-100 éves átlagos várható élettartam sem lesz elérhetetlen.
Ezzel a – nyugdíjak szempontjából is – kedvező folyamattal párhuzamosan ugyanakkor, különösen az elmúlt pár nemzedék idejében, elkezdett csökkenni a termékenység. Míg dédszüleink idejében nem ment ritkaságszámba, hogy valakinek 10-12 gyermeke is szülessen, és a nagyszüleink idejében is megszokott volt a 6-8 utód, ma már a 2 gyermek sem számít átlagosnak. Magyarországon a legfrissebb statisztikai adatok szerint jelenleg 100 termékeny korú nőnek átlagosan 153 gyermeke születik.
Mindennek az a következménye, hogy folyamatosan öregedik a társadalom. Ha a 65 évesnél idősebb emberek arányát nézzük a teljes népességhez viszonyítva, azt találjuk, hogy jelenleg minden ötödik ember (pontosan 20,8 százalék) ebben az életkorban van. Az előrejelzések szerint ez az arány 2030-ra 25 százalék, 2050-re pedig már 30 százalék lehet.
Az aggasztó tendencia ellen az egyik bevett módszer a nyugdíjkorhatár emelése, ahogy arról a Dívány is írt nemrég.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés