Szomorú hír a nyugdíjasoknak: megszűnik az egyetlen magyar foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató

nyugdíj levél
Olvasási idő kb. 3 perc

Saját kérelmére szűnik meg az egyetlen hazai foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató. A hírt a Magyar Nemzeti Bank jelentette be.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett határozatában előzetesen jóváhagyta az Allianz Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató kérvényére annak jogutód nélküli megszűnését, és visszavonta a tevékenységi engedélyét is – írja közleményében az MNB. A hírről az Azenpenzem.hu számolt be. 

A rendezett kivonulás és végelszámolás előkészítését az Allianz Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. már tavaly januárban megkezdte, a mindössze néhány száz főt kitevő tagságának, illetve a foglalkoztatók részére megküldött tájékoztató levelekkel, és a honlapján közzétett hirdetmények által. 

Levélben, és honlapján keresztül is tájékoztatott a foglalkozói nyugdíjszolgáltató a megszűnésről
Levélben, és honlapján keresztül is tájékoztatott a foglalkozói nyugdíjszolgáltató a megszűnésrőlAbraham Gonzalez Fernandez / Getty Images Hungary

Nem lesz több működő foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató

A  jogszabály alapján a nyugdíjszolgáltatónál felhalmozott nyugdíjcélú megtakarításukat az érintett tagok döntésük, illetve életkoruk alapján szolgáltatásként, illetve kifizetésként vehették, vagy vehetik fel, de át is léphettek az Európai Unión belüli valamelyik külföldi foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe.

A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatói intézményrendszer Nyugat-Európában jelentős múlttal rendelkezik. A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás elterjedt, úgynevezett második pilléres nyugdíj kiegészítési formája az öngondoskodásnak. Hazánkban a  2007. évi CXVII. törvény  - a foglalkoztatói nyugdíjról és intézményeiről - megalkotását követően van lehetőség van foglalkoztatói nyugdíjintézmény alapítására.

Az évek során azonban mindössze egyetlen ilyen szolgáltató alakult, ez az intézményi forma nem tudott jelentős teret nyerni itthon.

Az MNB úgy véli, ennek egyik oka az lehet, hogy a hazai fejlesztésnek számító önkéntes nyugdíjpénztári forma jóval megelőzte a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatóit, és már az önkéntes rendszer is tartalmazta a munkáltatói hozzájárulás lehetőségét. Ráadásul a nyugdíjbiztosítások is népszerűbbek lettek.

Öngondoskodásra volna szükség

Az MNB szerint a hazai kiegészítő nyugdíjrendszer fejlődéséhez a pénzügyi tudatosság erősítésére, a minél szélesebb társadalmi kör megszólítására, és a fiatalabb korosztályok figyelmének hatékony felhívására volna szükség. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek