Ha ilyen levelet kapsz a NAV-tól, nehogy megtedd, amit kérnek

nav-adathalasz-csalok
Olvasási idő kb. 3 perc

Tömegesen kapnak látszólag a NAV-tól levelet a napokban, melyben benn ragadt, ám számlára utalható adókedvezmény összegéről tájékoztatnak. Az e-mail valójában adathalász jellegű üzenet, aki kattint, minden pénzét elveszítheti.

A levél feladója látszólag a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), így a gyanútlan áldozatok elsőre nem is sejtik, valójában csaló üzenet érkezett postafiókjukba, csak akkor, ha tüzetesebben megnézik nemcsak a feladót, hanem magát a címet is. Az üzenet tartalma igazán vonzó: meg nem igényelt, ám a napokban még számlára utalható adójóváírás összegéről tájékoztatnak,

ráadásul milliós tételben, évekre visszamenőleg.

Ha az üzenetben elhelyezett linkre kattintunk, szinte megtévesztésig hasonló a honlap, amelyen landolunk. A tájékoztató szerint akkor juthatunk hozzá az ajándékpénzhez, ha a listában szereplő bankok közül kiválasztjuk a sajátunkat, és belépve megadjuk a netbankunk adatait. Felhasználónevet és jelszót is kérnek a csalók, természetesen. 

A csalók látszólag a NAV által küldött levelekkel jutnának be a netbankodba
A csalók látszólag a NAV által küldött levelekkel jutnának be a netbankodbaPekic / Getty Images Hungary

Látszólag a NAV-tól érkezik a levél

A banki listában a legtöbb hazai bank logója szerepel, ízlésesen megszerkesztett az oldal, egységesek a gombok, és ha a saját bankunk nevére kattintunk, valóban szinte pontosan ugyanaz a képernyő nyílik meg, mint amilyen az eredeti. Se helyesírási hiba, se furcsa színű háttér, az oldal készítői semmit nem bíztak a véletlenre - kivéve a honlap böngésző sávjában megjelenő címét, ami már árulkodik arról, hogy adathalászokkal van dolgunk. Annak ugyanis semmi köze a bank megszokott netes elérhetőségéhez. 

Ha erre valaki nem figyel, nagyon pórul járhat, hiszen ha megadja a netbanki azonosítóját és jelszavát, a csalók azonnal le is csaphatnak a számla tartalmára, az eredeti banki belépési rendszert használva. 

Így védekezz a csalók ellen

Amennyiben kétfaktoros hitelesítést is használunk a netbankoláshoz, be ugyan nem jutnak, hogy leemeljék a számlán tárolt összeget, de később futhatjuk a köröket annak érdekében, hogy letiltsuk, majd újra generáltassuk az online felülethez kapcsolódó jelszavainkat. Addig természetesen használni sem tudjuk majd az internetes vásárlásokhoz a kártyánkat. 

A karácsony közeledtével az ilyen jellegű online csalások megszaporodására számítanak a szakértők is. Érdemes ezért még egyszer áttanulmányozni azt a listát, amelyet a rendőrség a legjellemzőbb csalási módszerekről  állított össze.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek