Így alakulhat az euró magyarországi bevezetése – részleteket közöltek

GettyImages-1242140495
Olvasási idő kb. 3 perc

Magyarország az Európai Unióba történő 2004-es belépése óta nem sikerült igazán közel kerülni az euró bevezetéséhez – állítja a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében. Ma rosszabbul állunk, mint 2014-ben, így egyelőre nem reális a közös európai fizetőeszköz megjelenése itthon.

Az elmúlt 20 évben, mióta Magyarország tagja az Európai Uniónak (EU), újra és újra napirendre kerül az a kérdés, hogy vajon mit eredményezne az euró magyarországi bevezetése. A lépésnek akadnak ellenzői és támogatói is, ám az tény, hogy ahhoz, hogy euróval fizethessünk a magyar boltokban, bizonyos kritériumoknak meg kell felelni. A GKI Gazdaságkutató Zrt. az évforduló apropóján megvizsgálta, hova jutottunk ez alatt a 20 év alatt – számol be az Economx

Ezért vagyunk messze a magyar eurótól

A négy fő kritérium egyike a költségvetési hiány. Az elvárt GDP-arányos 3 százalék ritkán teljesült, 2004 és 2011 között például minden évben meghaladta ezt a szintet. 2012 és 2019 között ugyan teljesült a deficitre vonatkozó kritérium, ám a Covid után fellazult a fiskális fegyelem: szinte minden évben 6 százalék körül alakult a hiány, 2024-ben is 5 százalékos volt.

Egyelőre marad a magyar forint – messze vagyunk még az eurótól
Egyelőre marad a magyar forint – messze vagyunk még az eurótólBloomberg / Getty Images Hungary

A következő kritérium szerint az államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát, vagy ha meghaladja, közelíteni kell a határhoz. Itt is hasonló a helyzet, mind a büdzsénél: a koronavírus-járvány előtt egész jó volt a helyzet, ám a pandémia idején felugrott a ráta és azóta is csak enyhén csökkent.

2010 óta megduplázódott a nominális államadósság, és jelenleg GDP arányosan a 2017-es szinten áll.

Az infláció tekintetében sokáig nem sikerült teljesíteni az előírt kritériumot, ám a 2022-23-as rekordmagas infláció után 2024 végére újra a referenciaérték körüli lett a mutató. A negyedik elvárás a hosszú távú kamatok alakulása. Ebben sem teljesíti Magyarország a kritériumot, ez utoljára 2014 és 2020 között sikerült, köszönhetően az akkori olcsó hiteleknek.

Mindezek alapján az elemzőintézet véleménye szerint 2014-ben állt Magyarország a legközelebb ahhoz, hogy az euró előszobájának számító ERM II.-höz csatlakozzon. Ma, tíz évvel később rendkívül távol kerültünk az új fizetőeszköz bevezetésétől, köszönhetően legnagyobb részben a magas kamatoknak és a költségvetési hiánynak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek