Ahány település, annyiféle szabályozás és rendelet van érvényben a zöld hulladékok égetésével kapcsolatban – derül ki a Pénzcentrum összeállításából. A helyzet meglehetősen kaotikus, aminek az az oka, hogy noha a parlament 2020 nyarán elfogadott jogszabálymódosítása értelmében 2021 januárjától egész Magyarországon tilos az avar- és a kerti zöldhulladék égetése, egy pár hónappal későbbi kormányrendelet veszélyhelyzet idejére az önkormányzatok hatáskörébe utalta a kérdést. Márpedig hazánkban 2021. november 1-je óta vészhelyzet van: előbb a koronavírus-járvány, majd az Ukrajnával szembeni orosz katonai agresszió miatt léptetett érvénybe a kormány újra és újra vészhelyzetet. A legutóbbit 2024. november 19-ig hosszabbítottak meg.
Mielőtt égetnél a kertben, nézz utána a szabályoknak
A 2020. decemberi kormányrendelet szerint vészhelyzet ideje alatt az önkormányzatok hatásköre eldönteni, hogy engedélyezik vagy tiltják az avarégetést. Ennek következtében a szabályozás településenként változhat. Budapesten például rendeletileg tiltott az avar és kerti hulladék égetése, ám Pest vármegyében már nem ilyen egységes a helyzet.
Tizenhét településen egész évben tilos alágyújtani az összegereblyézett leveleknek, így Budakalászon, Csömörön, Galgahévízen, Gyálon, Gyömrőn, Ipolydamásdon, Kóspallagon, Nagybörzsönyben, Nagykovácsiban, Nagykőrösön, Pilisszántón, Százhalombattán, Tárnokon, Törökbálinton, Vácszentlászlón és Vecsésen bírságra számíthat az, aki így tesz. Csőváron és Tökön szigorú keretek közé szorítja az önkormányzat az avarégetést: előbbi településen négy, utóbbin három előre meghatározott napon lehet alágyújtani a kerti hulladéknak.
A vidéki városokban, településeken minden esetben érdemes tájékozódni az önkormányzatnál a hatályos szabályozásról, nehogy bírság legyen a vége.
Milliós bírságot is kiszabhatnak
Egyes helyeken ugyanis roppant nagy összegekre büntetnek az égetésért. Pécsett például 2019 nyara óta tilos ez a tevékenység, és a szabály megszegőire akár 3 millió forintos bírságot is kiszabhatnak. Szombathelyen 2021-ben tiltották be a kerti hulladék begyújtását, a város rossz levegőminőségének javítása érdekében. Sok faluban, településen az év egyes időszakaiban (jellemzően ősszel és tavasszal), meghatározott napokon, olykor a nap bizonyos óráiban szabad csak elégetni az avart és az egyéb kerti hulladékot.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés