Új kártevő jelenhet meg Magyaroszágon: téged is érinthet a pusztítása

rovar-gyumolcs (1)
Olvasási idő kb. 3 perc

Egyre terjed Európában egy afrikai rovar, szakértők szerint hamarosan Magyarországon is megjelenhet. A fügelégy súlyos gondokat okozhat nagyjából 80 gyümölcs termésében.

Az afrikai fügelégy (Zaprionus indianus) egyelőre nem jelent meg hivatalosan Magyarországon, de Európa több országában is jelentették már, többek között Cipruson, Máltán, Portugáliában, Spanyolországban, Ausztriában, Franciaországban és Olaszországban. A szakemberek szerint hamarosan hazánkban is megtalálható lesz majd – írja az Agroinform.

A fügelégy nemcsak a fügének a kártevője, hanem kb. 80 fajnál okozhat problémát, ezek között olyan gyümölcsök is vannak, mint az őszibarack, az eper, a málna, a szeder, a nektarin, a szilva és a szőlő. Ezek többségét importálja Magyarország, így meg van az esélye az afrikai rovar behozatalának. Egyes kutatások szerint a mérsékelt övön nem képes áttelelni, de van olyan tanulmány is, amely szerint a légyfajok képesek alkalmazkodni a környezeti tényezőkhöz és megváltoztatni a hidegtűrésüket.

A gyümölcsökre jelent veszélyt a Magyarországon is megjelent kártevő
A gyümölcsökre jelent veszélyt a Magyarországon is megjelent kártevőAlongkot Sumritjearapol / Getty Images Hungary

Az afrikai fügelégy megjelenésében és méretében is sok hasonlóságot mutat a hazánkban már országos elterjedtséget mutató pettyesszárnyú muslicával. Ez egy másodlagos kártevő, amely azt jelenti, hogy a tojásait – alkalmanként akár 60-70 darabot is – érett gyümölcsök sérüléseibe teszi le, ezért a túlérett gyümölcsöket részesíti előnyben, majd a fertőzött gyümölcs héját, bőrét képes felsérteni a kikelő lárva. Nagyon nagy számban tudnak megjelenni, a szaporodásukhoz alkalmas állapotban lévő gyümölcsöket szinte teljesen be tudják lepni. A szaporodásukhoz a minimum 12-13 Celsius-fokos hőmérséklet szükséges, az optimális fejlődésükhöz 28 Celsius-fok kell.

Az afrikai fügelegyek elleni vegyszeres védekezésre nincs lehetőség, mert teljes érésben támadják a gyümölcsöket. Csapdázással lehet gyéríteni a számukat, és a kellő időben történő szüreteléssel. Illetve egyes parazitoid darazsak képesek megfertőzni a lárvákat, bábokat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek