Télen kevesen lepődnek meg azon, ha tüsszögni kezdenek, orruk eldugul – mindezt könnyű a nátha vagy a megfázás számlájára írni. De ha mindezen felül azt tapasztalod, hogy szemed is könnyezik, azért felelős lehet akár a fenyő is, amelyet az ünnepre feldíszítettél.
Ettől okozhat betegséget egy karácsonyfa
A legtöbb esetben nem a növény maga az okozója a heves allergiás reakciónak – a fa jellegzetes illatát okozó terpénekre ugyanis nagyon kevesen allergiásak. Az otthonodba bevitt fa ugyanakkor poros lehet, pollennel szennyezve érkezhet, és bizony még penész is akadhat rajta.
Horrorisztikus, mégis igaz: egyes kutatások szerint akár ötvenféle penész is megtalálható lehet a fán, amelyet feldíszítesz karácsonyra, otthonodba kerülve pedig az ünnepi látvány szerves részét jelentő dekoráció hatszorosára emelheti a penészspórák mennyiségét.
Minél tovább tartod otthonodban a fát, annál magasabb lesz a spórák száma is,
ha pedig belélegzed azokat, annak a következő következményei lehetnek:
- asztmás roham,
- köhögés,
- tüsszögés,
- vörös, könnyező szemek,
- ziháló légzés.
Ekkora veszélyforrás lehet a fád
Egy kutatásban a penészspórák számát mérték egy szobában, melyben fenyő állt: az első három napban légköbméterenként 800 volt ezek száma, ettől kezdve azonban folyamatosan nőtt két héten át, egészen 5000-re. Ez már a fölött az érték fölött van, amit egészségesnek lehet tartani,
Egy másik kutatás 23 különböző fenyőt vizsgált, ezeken 53-féle penészgombát találtak, közte penicilliumot, aspergillust és cladosporiumot.
Így akadályozhatod meg az állapotot
A fenti tünetek, ezekkel együtt pedig a karácsonyfa-szindróma gyakrabban alakul ki azoknál, akiknek már egyébként is van valamilyen allergiája, de
akkor sem kizárt a tünetegyüttes jelentkezése, ha korábban sosem volt hasonló problémád.
Ha tehát a fenti tüneteket tapasztalod, miután felállítottátok a fát, jusson eszedbe az is, hogy ezekhez lehet köze annak is!
Mielőtt otthonodba vinnéd a fenyőt, tehetsz annak érdekében is, hogy ne legyen ilyen következménye a dolognak. Mielőtt bevinnéd a lakásba, rázd le alaposan, ha pedig lehetőséged van rá, lombfújóval tedd még tisztábbá. Aki igazán tart attól, hogy valamilyen kórokozót visz a nappaliba a fával, az akár slaggal is letisztíthatja a fenyőt, viszont ezt követően hagyni kell teljesen megszáradni is azt. A lemosás kicsit extrém megoldásnak tűnhet, és nincs is rá mindenkinek lehetősége, de ha hajlamos vagy az allergiára, talán meg fogod fontolni a módszer alkalmazását.
Ha már a szobában van a fa, légtisztító berendezés használata segíthet abban, hogy ne legyen problémád. Amennyiben bőrkiütéseket tapasztalsz, ha megérinted a fát, kérj meg valaki mást arra, hogy díszítse fel, te pedig kesztyűben és hosszú ujjú ruházatban érintsd csak meg.
Alternatív fát is kereshetsz
A fentiek azoknak, akik a ritkaságszámba menő fenyőallergiában érintettek, nem feltétlenül jelentenek elégséges óvintézkedést. Ha te közéjük tartozol, válassz inkább alternatívát. A jegenyefenyő, a lucfenyő vagy a leylandi ciprus is megoldás lehet: utóbbi pollent sem termel, így ideális lehet.
Ha műfenyőt állítasz, az elsőre megoldásnak tűnhet, de ez is lehet poros, piszkos és akár penészes is, ezért fontos, hogy a műfenyőt is tisztán tartsd,
akárcsak azokat a díszeket, amelyeket elhelyezel rajta. Ha allergiás van a családodban, érdemes megfontolni, hogy ne tartsd hetekig a fát a lakásodban az egészsége érdekében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés