Lokáció, lokáció, lokáció – tartja az örökérvényű ingatlanos mondás, vagyis, hogy ezek határozzák meg az ingatlan értékét. Az ingatlan elhelyezkedése mindent visz, hiszen micsoda különbség van a Budai Vár aljában elhelyezkedő, csodálatos panorámával rendelkező lakás és egy pici faluban található Kádár-kocka között. Arról, hogy milyen egyéb tényezők befolyásolják egy ingatlan értékét, Magyari Éva ingatlan- és home staging szakértőt kérdeztük.
Fontos szempont a lakás beosztása
Köztudott, hogy egy ingatlan ára összefügg a lakás vagy ház alapterületével, de az már nem mindenki számára ismert, hogy az adott alapterületen lévő szobák száma és a belső elrendezés, a helyiségek egymáshoz való kapcsolódása nagyban befolyásolja az ingatlan értékét. Gondoljunk csak bele: óriási különbség van a között, hogy egy 60 négyzetméteres lakásban két vagy három szoba található!
A jelenlegi igen magas ingatlanárak miatt az emberek jelentős része különösen a fővárosban kényszerül egyre kisebb méretű ingatlanokban élni. Ezért is kritikus pont a lakás beosztása.
„Nemcsak a szobák száma lényeges, hanem azok egymáshoz való viszonya is. A vásárlók egy része sokszor nem fordít arra figyelmet, hogy a szobák külön vagy egymásból nyílnak-e. Márpedig ez a használat során is okozhat kellemetlenségét, és az ingatlan árát is befolyásolhatja” – hívja fel a figyelmet Magyari Éva, hozzátéve: az erkély, illetve terasz megléte vagy hiánya is jelentős értékbeli eltérést okozhat, hiszen milyen jó érzés kiülni egy hangulatos erkélyre kávézni. Viszont nagyon nem mindegy, hova néz az az erkély: autókból áradó szennyezett levegőjű főútvonalra vagy pedig a csendes zöld parkra?
Nem mindegy, hányadik emeleti az ingatlan
Szintén értékmódosító tényezőnek számít, hogy egy többemeletes házban hol helyezkedik el a megvásárolandó lakás; különösen fontos ez akkor, ha nincs lift az épületben.
„A földszinti lakások általában sötétebbek és hidegebbek, mint az emeleti elhelyezkedésűek, és emiatt alacsonyabb értéket képviselnek, mint az emeleti lakások. Annak azonban épp az ilyen lakás lehet értékesebbek, aki nem szeretne lépcsőzni.
Vannak azonban olyan vevők, akiknek nem jelent értéket ez a kényelmi szempont, mivel ők sportosak, és nekik nem okoz gondot a sok lépcső.
Ám lehet, hogy azt nem tudják, hogy egy harmadik vagy negyedik emeleti lakás egy lift nélküli házban értéktelenebb, mint az első vagy második emeleti. Márpedig az árban ezt érvényesíteni lehet és érdemes is vevőként” – hangsúlyozza az ingatlanszakértő.
A fenntarthatóság is lényeges szempont, amikor ingatlant választunk
Az építészeti szempontok mellett a műszaki és használati jellemzők is meghatározzák egy ingatlan értékét. Ilyen például az építés és a felújítások éve, az ingatlan általános állapota, a kivitelezés, ezen belül a burkolatok minősége, az épületgépészeti megoldások, illetve munkák minősége, a fűtés módja, a nyílászárók kora és állapota, valamint az ingatlan fenntartási költsége.
„Az elmúlt években fókuszba került az ingatlanok energetikai állapota. Az energiahordozók árának növekedése ugyanis ráirányította a figyelmet az épületek energiahatékonyságának fontosságára. Így a fenntartható fűtéssel rendelkező ingatlanok jóval értékesebbek lettek.
A szigetelésre vonatkozó kérdéseket napjainkban a legtöbb ingatlanvásárló felteszi; és tegyük hozzá, teljesen jogosan. Ezért, ha a leendő otthonunknak például egy nagy alapterületű, szigeteletlen házat választunk, hacsak nem költünk rá sok milliót, azzal kell számolni, hogy az ingatlan folyamatosan veszít értékéből” – mondja Magyari Éva ingatlanszakértő.
Egy ház mindig nagyobb buktatókat rejt
A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy egy ház esetében sokkal óvatosabban kell eljárnia az ingatlan vásárlójának, ugyanis ez esetben számtalan csapda leselkedik a laikusra. Ilyenek például az olyan műszaki tényezők, amelyek hozzá nem értők számára nem nyilvánvalóak, viszont óriási árat fizethetnek érte később, ha ezt nem mérik fel az ingatlan megvásárlása előtt.
Ilyen lehet egyebek között a statikai állapot, a tetőszerkezet állapota, a födémek milyensége, az, hogy vannak-e hőhidak, korrekt módon történt-e a közművek bekötése, penészedik és vizesedik-e a ház valahol.
„Mivel ezeket az információkat sokszor nem tárják fel az ingatlaneladók és ingatlant értékesítők, ezért mindig azt tanácsolom a vásárlóknak, műszaki szakértővel nézessék át a kiválasztott házat, mielőtt vételi ajánlatot tesznek rá. A műszaki átvilágítás során kiderülhetnek olyan statikai és egyéb hibák, amelyek miatt az ingatlan jócskán túlárazottá válik, vagy akár teljes mértékben el is kell állni a megvásárlási szándéktól” – mondja a szakértő.
Ettől lesz értékes vagy értéktelen egy ingatlan
Amikor egy ingatlan megvásárlásáról döntünk, a környezeti tényezőkön kívül a fentebb említetteket is érdemes mérlegelni, mert ezek is nagyban befolyásolják, hogy mennyire értékes ingatlant választunk leendő otthonunknak, illetve sok későbbi kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat.
Az ingatlanszakértő végezetül hozzátette: a mérlegelés természetesen mindig egyedi és szubjektív, hiszen teljesen mások a szempontjai annak, aki fiatalon, élete első ingatlanját veszi, mint annak, aki nyugdíjasként keres magának új otthont. Főként az életkortól, a lakók számától és azok életmódjától függően lehet számunkra egy ingatlan szubjektíve értékes vagy értéktelen.
Jól válaszd meg, hová költözöl, mert a szomszédaid is meghatározzák, hogy milyen lesz az ingatlanod értéke.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés