Meghibásodott a Paksi Atomerőmű: 50 százalékos teljesítménycsökkenést mértek

PVL5039
Olvasási idő kb. 2 perc

Reggel jelentette be a meghibásodást a Paksi Atomerőmű.

Ma hajnali 3 óra 3 perckor az MVM Paksi Atomerőmű 2. blokkján műszaki berendezés meghibásodása miatt 250 MW teljesítménykiesés történt, azaz kiesett a blokk teljesítményének a fele –  jelentette be pénteken reggel az atomerőmű.

Komoly hiba történt

100 megavattot meghaladó teljesítménycsökkenés történt éjjel a paksi atomerőmű kettes blokkjában. A szakemberek a közlemény szerint dolgoznak a hiba elhárításán. Bár friss közleményük még nem érkezett, a hiba elhárulhatott, ugyanis a MAVIR honlapján már látszik a teljesítmény növekedése az elmúlt két órában – szúrta ki a Portfolio.

A Paksi Atomerőmű meghibásodása komoly teljesítménykiesést hozott
A Paksi Atomerőmű meghibásodása komoly teljesítménykiesést hozottPavel Bogolepov / Index

A paksi atomerőmű története

1967 őszén jelent meg a kormányhatározat az első magyarországi atomerőmű építéséről, amely a Duna és Csámpa-puszta között fekvő, hajdan Magyari-pusztának nevezett területet jelölte ki helyszínnek. Két évvel később megkezdték a tereprendezést is, a 70-es évek közepén pedig beköltöztek az első dolgozók is a leendő atomreaktor környékén felhúzott lakótelepekbe. 1975. október 3-án lefektették az atomerőmű alapkövét, majd 1982. december 28-án megindult a kísérleti termelés az első blokkban.  1987-re elkészült a reaktor negyedik blokkja is.

Az atomerőmű napjainkban az ország áramtermelésének 53,6 százalékát adja. 

Így működik egy atomerőmű  

Az atomerőmű felépítése nagyban hasonlít a hagyományos hőerőművekéhez. A reaktorban felszabaduló hőt mindkét esetben valamilyen hűtőközeggel szállíttatják el. A gőz a turbina forgólapátjaira kerülve meghajtja azokat, a mozgási energiából pedig villamos energiát termel a generátor. A gőz a kondenzátorba kerül, ahol lecsapódik, és újra folyékony halmazállapotúvá válik, a lehűlt víz pedig előmelegítés után újra visszajut a kazánba – vagy nyomottvizes atomerőmű esetén a gőzfejlesztőbe.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek