Az új forint bankérmékre a Budai Várnegyed szívében található Főőrség épülete került, amely egykor a királyi palota őrségének szolgálati helyéül szolgált, ma pedig a történelem és a kultúra találkozási pontja. Ez a neoreneszánsz stílusú épület elegáns homlokzatával és díszes részleteivel hűen tükrözi a 19. századi építészet pompáját. A Nemzeti Hauszmann Program keretében 2020-ra újjáépült Főőrség most kulturális térként funkcionál, kiállításoknak és rendezvényeknek ad otthont – olvasható a Magyar Nemzeti Bank oldalán.
Augusztus 20-án jelenik meg az új forint emlékérme
A Magyar Nemzeti Bank „Főőrség” megnevezéssel 3 000 forint névértékű új emlékérmét bocsát ki a Nemzeti Hauszmann Program eredményeit bemutató emlékérme-sorozat 3. elemeként. A széria elsődleges szerepe a figyelemfelhívás és ismeretterjesztés, a Budavári Palotanegyed megújításának célkitűzéseit reprezentálja, elemei a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. A hatszög alakú, méhsejtszerűen egymáshoz illeszthető, 7 tagúra tervezett emlékérme-sorozat a Nemzeti Hauszmann Program keretein belül felújított vagy újjáépített épületeket, valamint más várbéli helyszíneket örökíti meg.
Az egyedi, hatszög alakú emlékérme réz (89%), alumínium (5%), cink (5%) és ón (1%) ötvözetéből (úgynevezett Nordic gold) készült, súlya 20 gramm, egymással szembeni csúcsainak távolsága 37,18 mm, széle sima. Az emlékérméből 20 000 darab készíthető, különleges – proof-like – technológiával.
Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Főőrség” színesfém emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követően egy évig névértéken vásárolható meg 2024. augusztus 21-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő érmeboltjában és a budapesti Pénzmúzeumban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés