A Magyar Nemzeti Bank nevében próbálják ellopni a pénzed – így hálóznak be a csalók

csalo-bank-919443088
Olvasási idő kb. 2 perc

Valótlan hirdetések, hamisított hírportálok és újságcikkek, telefonos egyeztetés, szerződések, befektetések – szinte egész virtuális világot építenek föl legújabb módszerükben a csalók, akik a Magyar Nemzeti Bank nevét is felhasználják legújabb, különösen csalafinta módszerükhöz.

Figyelmeztetést adott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB), hogy bűnözők ismét a pénzintézet nevével visszaélve próbálnak pénzt kicsalni a gyanútlan emberektől. Az MNB felhasználása azonban csak a jéghegy csúcsa – egészen különlegesen összetett átverésről van szó. 

Elképesztően bonyolult a csalók új módszere

Közösségi oldalakon jelentek meg olyan hirdetések, amelyek szerint az MNB más cégekkel, például a MOL-csoporttal közösen befektetési programot hirdetett – ennek során az együttműködő vállalat részvényeit lehet megvásárolni. Az, aki rákattint a hirdetésre, egy olyan honlapra jut, amely megszólalásig hasonlít az egyik legnagyobb magyar hírportálra. Itt hamisított újságcikkek reklámozzák a befektetéseket, gyakran ismert közéleti szereplők nevét is felhasználva.

Amennyiben az áldozat megadja a személyes adatait, a bűnözők felveszik vele a kapcsolatot telefonon vagy emailen, és szerződéstervezetet küldenek neki. Aki persze ezt aláírja és kifizeti a megbeszélt összeget, sosem látja újra pénzét.

A Magyar Nemzeti Bank nevének felhasználása csak egy a csalók módszerei közül – roppant bonyolult az átverés
A Magyar Nemzeti Bank nevének felhasználása csak egy a csalók módszerei közül – roppant bonyolult az átverésDragonImages / Getty Images Hungary

Banki garanciával is hitegetnek

A csalók többféleképpen is próbálják minél hihetőbbé tenni az átverést. A szerződéstervezetben egy jelenleg vagy korábban felügyelt intézmény MNB tevékenységi engedélyszámát is feltüntetik, és az egyeztetés során az MNB közvetítői adatbázisából véletlenszerűen kiválasztott magánszemélyek neveit és nyilvántartási számait használják. A csalók ráadásul kijelentik: a befektetések összegét a Magyar Nemzeti Bank garantálja.

A minimálisan befektethető összeg 90 ezer forint, amire a csalók irreálisan magas, akár heti 100 százalékos hozamot ígérnek.

Az MNB-hez eddig beérkezett 20 megkeresés alapján a bűnözők módszerei közé tartozik az is, hogy távoli elérést biztosító programot telepítenek a kiszemelt áldozat számítógépére. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek