Módosul a telekadó, már nem csak a vállalkozásoknak kell fizetni a művészetek városában

adó rendszer
Olvasási idő kb. 2 perc

Jövőre jelentős mértékben megemelkedik az építményadó Szentendrén, ahol a telekadót fizetők körét is kibővítették. A változást azzal indokolták, hogy már nem lehetett tovább halasztani az adórendszer reformját. A városban 14 éve nem változott az adórendelet, melyet most a lakosság véleményét is figyelembe véve módosított a képviselő-testület.

A városvezetés úgy látja, hogy a Covid-járvány miatt az önkormányzatoktól elvont források hiányában csak úgy tudja Szentendre megtartani és javítani a városi szolgáltatások színvonalát, valamint úgy jut pénz a város fejlődését szolgáló beruházásokra, ha 2025-ben adót emelnek – írja a Szentendre.hu

Így módosították a városban a telekadó

A változással az önkormányzat a jelenleginél igazságosabb és egyszerűbb adózási rendszert szeretett volna létrehozni, de fontos cél volt az is, hogy az új adórendszer eredményeként várhatóan közel félmilliárd forinttal nő majd az önkormányzat bevétele.

Az adórendelet módosításától több bevételt remél a város
Az adórendelet módosításától több bevételt remél a városJozsef Zoltan Varga / Getty Images Hungary

A Szentendrén érvényben lévő adókategóriák közül jelentős mértékben változott a telekadó, melyet eddig csak a társas vállalkozásoknak kellett megfizetniük a beépítetlen belterületi telkek után. Az új adórendelet szerint a zártkerti telkek is adókötelesek lennének, és az adófizetési kötelezettséget a magánszemélyekre is kiterjesztik. Az adómérték a belterületi telkek esetében vállalkozóknak 200 forintról 300 forintra módosul, a magánszemélyeknek pedig négyzetméterenként 150 forintot kell majd fizetniük. 

Utóbbi esetben a telekadó egyúttal a kommunális adót is tartalmazza. 

A telekadó a nem belterületi vagyis a zártkerti telkek esetében négyzetméterenként egységesen 100 forint lesz 2025-ben.

Az építményadó mértéke is módosul jövőre

Változik jövőre Szentendrén az építményadó megfizetése is. Jelenleg ugyanis óriási a különbség a lakáscélú építmények, vagyis a lakások és a lakóházak, illetve az üdülők után fizetendő építményadó mértéke között. Míg az előbbiek után négyzetméterenként 300 forintot kell fizetni, az utóbbiak esetében a négyzetméterenkénti ár 1350 forint. A jövőben azoknak is csak 300 forintos négyzetméterárral kell megfizetniük az építményadót, akik bizonyítani tudják, hogy életvitelszerűen az üdülőben laknak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek