A szervezet Facebook oldalán hozta nyilvánosságra a feltalálókat és a kutató magánszemélyeket érintő adózási változás hírét. Mint írják, 2025 januárjától nagyban megkönnyíti a munkájukat az, hogy kikerül az adókötelezettség alól tevékenységük.
Jövő év januárjától a szellemi tulajdonjog apportját követően - annak időpontjában - nem keletkezik adófizetési kötelezettség. Ez azt jelenti, hogy a kifejezetten IP-hasznosításra létrehozott startup, spin-off cégek jóval könnyebb úton indulhatnak el a céljaik felé - összegezte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala közösségi oldalán.
Adómentes lesz a szellemi tulajdon 2025-től
Az adózási változás a feltalálók mellett a spin-off cégek és a startupok munkáját is megkönnyíti majd. Eddig ugyanis, ha egy feltaláló vagy kutató magánszemélyként a szellemi alkotását, tulajdonát nem vagyoni hozzájárulásként, azaz apportként akarta beemelni egy gazdasági társaságba, akkor az apport értékének megfelelő adófizetési kötelezettsége keletkezett. A fentiek adómentessé tételével azonban ez a teher lekerül a kutatóról, ami
serkentheti a vállalkozó kedvet az innovatív, piaci értékkel bíró szellemi termékkel rendelkező cégek körében, és jó hatással lehet az innovációs folyamatokra is.
"Az új szabályozás a kockázati tőkebefektetőknek is kedvez: a kutatás-fejlesztések piaci sikere a kezdeti szakaszban még nehezen állapítható meg, a szellemi tulajdon hasznosításához ugyanakkor jelentős tőkebefektetés szükséges. Az új szabályok azonban lehetővé teszik, hogy a feltalálók és tőkebefektetők könnyebben megtalálják egymást" - áll közleményükben.
Sok a változás a jövő évi adózási rendszerben
Az adórendszer legjelentősebb változásának ígérkezik, hogy az eredeti kétszeresére emelkedik az összevont adóalapból érvényesíthető, gyermekek után járó kedvezmény. A javaslat szerint erre két lépésben kerülne sor: 2025. július 1-jétől havonta másfélszeresére nő a kedvezmény, majd 2026. január 1-jétől ismételt emeléssel éri el a kitűzött szintet.
Több új formával bővül az adómentesen adható juttatások köre is 2025-ben a minimálbért meg nem haladó értékben. A lehetőségek között jövőre szerepelne például a Diákhitel II. havi törlesztőrészleteinek visszafizetéséhez adott munkáltatói támogatás, a kifizető által fenntartott sportlétesítmény és az ott elhelyezett sporteszközök ingyenes vagy kedvezményes használatának biztosítása, vagy például az állatkerti belépőjegy.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés