Ezt kell valójában tenned az elázott mobiltelefonnal

telefon mobil vízbe
Olvasási idő kb. 5 perc

Van olyan videó, amelyet, ha lejátszol az elázott mobilodon, a kibocsátott hang révén segít a telefon hangszórójának a kiszárításában.

Talán veled is előfordult már nyári strandoláskor vagy őszi zuhéban, hogy a telefonod vízbe esett. Mint kiderült, ebben az esetben sem kell rögtön szívbajt kapnod. Bár a probléma kijavítása nem mindig egyszerű, van olyan kreatív megoldás, amely segíthet abban, hogy újra működőképessé tedd a készüléked. Noha sokan arra esküsznek, hogy a mobilt ilyenkor rizs közé kell dugni, és majd az magába szívja a nedvességet, a valóban hatásos módszer a hangfrekvenciás szárítás, amire a The Verge hívta fel a figyelmet.

Megmutatjuk, hogyan működik ez a trükk, és miként segíthet a telefonod felélesztésében.

Így lehet az elázott mobilból működőképes telefon

Az internetre négy évvel ezelőtt került fel egy videó, amely már 45 millió megtekintésnél jár, pedig igazából semmi néznivaló nincs rajta. A tartalma mindössze 2 perc és 6 másodperc mély, halk zümmögés, az a fajta, amitől a telefon rezegni kezd az asztalon. Hogy mire mégis ez a nagy hájp körülötte? Segítséget jelenthet azoknak, akik vízbe ejtették a mobiljukat. Ha hiszel a hozzáfűzött kommenteknek, a megtekintések körülbelül fele olyanoktól származik, akik készüléküket csak azért vitték magukkal a zuhany alá vagy a kádba, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy az ötlet – és így a telefonjuk is – működni fog.

Van, aki még egy folyón is átsétált mobiltelefonnal a zsebében
Van, aki még egy folyón is átsétált mobiltelefonnal a zsebébenWestend61 / Getty Images Hungary

Átsétáltam egy folyón a telefonnal a zsebemben

– írja az egyikük, akinek ennek dacára sikerült a videó segítségével életet lehelnie az elázott kütyübe. 

Sokan egy pillanatra sem képesek megválni a mobiljuktól

Természetesen sokan vannak, akik nem szánt szándékkal teszik ki mobiljukat efféle megpróbáltatásoknak, hanem csupán azért, mert az annyira hozzájuk nőtt, hogy a fürdőszobában sem bírják ki nélküle. Aztán meg csodálkoznak, ha az belepottyan a vízbe. És persze nem ritka a visszaeső elkövető sem.

Ebben a hónapban ez már a harmadik alkalom, hogy a videó segítségét kell igénybe vennem

– ismeri be egy gondatlan használó.

Ha ugyanis a mobilod vízbe esik, a nedvesség bekerülhet a hangszórókba is, ami csökkentheti a hangminőséget, vagy akár teljesen el is némíthatja a telefont. Ez a videó pedig lejátszva alacsony frekvenciájú rezgéseket generál, és a vibráció a vízcseppeket apróbb részekre bontja, kipréselve őket a nyílásokból. Az elmélet szerint a hangszóró valójában csak levegőt mozgat, de ha ezt kellő erővel csinálja, akkor képes lehet az előtte lévő folyadékkal is ugyanezt megtenni. A legjobb példa arra, hogy ez valóban megoldás lehet, az Apple Watch, amelynek külön funkciója van a víz kiürítésére, ha nedves lett, és az is ezen az elven elven működik. 

A legmélyebb hang, amelyet a hangsugárzó vissza tud adni a lehető leghangosabban, az hozza létre a legnagyobb légmozgást, amely kinyomja a telefonban csapdába esett vizet 

– magyarázta Eric Freeman, a Bose kutatási igazgatója. 

Még a vízbe esett mobiltelefon is megmenthető
Még a vízbe esett mobiltelefon is megmenthetőmikroman6 / Getty Images Hungary

Tesztelték a mobilokon a videót

Én nem vagyok olyan bátor, hogy a saját telefonommal így kísérletezzek, de szerencsére megtették ezt helyettem szakemberek. Négy különböző mobilt is górcső alá vettek, és a jó hír az, hogy a videós trükk háromnál közülük hatásosnak bizonyult. A művelet közben a telefonok hangszóróiról egy közeli felvételt is készítettek, amelyen jól kivehető, amint kilövelli a vizet, ami másképp nem jött ki.

Ugyanakkor ez a módszer nem garantálja, hogy a mobil teljesen megszabadul a víztől, mivel a levegőt csak a hangszóró mellett nyomja ki, de nem oldja meg a készülék más részein felmerülő problémákat, például a gombok, az USB-port vagy a SIM-kártya környékén, ahova ugyanúgy be tud jutni a folyadék. Ez lehet az oka annak, hogy a gyártók nem kínálják a vízkiürítést funkcióként a telefonjaikhoz, miközben az okosóráikhoz, amelyeken kevesebb ilyen nyílás található, igen.

A hagyományosabb lájfhekk a vizes mobil rizsbe helyezése
A hagyományosabb lájfhekk a vizes mobil rizsbe helyezéseAndreas Steidlinger / Getty Images Hungary

Ráadásul ha valaki a mobiljával fürdik, akkor nemcsak sima víz kerülhet a készülékbe, hanem szappan vagy sampon is, ami minden bizonnyal még kevésbé tesz jót a működésének. 

A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy bár a videós módszer egy vizes baleset után életmentő lehet, nem helyettesíti a professzionális tisztítást vagy szárítást. Fontos, hogy ilyen helyzetben a telefont azonnal kikapcsoljuk, és amennyiben lehetséges, vegyük ki az akkumulátort. Csak ha már teljesen kiszáradt, akkor próbáljuk meg visszakapcsolni. 

Ha érdekel, hogy lehet igazán életmentő egy mobil, ide kattintva erről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek