Egyre nagyobb veszély leselkedik az internetet használókra az adathalászok már a mesterséges intelligenciát (MI) is bevetik annak érdekében, hogy kicsalhassák beszélgetőpartnereik érzékeny adatait, ellophassák bankszámlájuk tartalmát vagy visszaélhessenek a személyiségével.
Az androidpolice.com figyelmeztet az egyre terjedő jelenségre. Mint írják, akár egy randiappon keresztül is összefuthatunk olyan adathalászokkal, akik a mesterséges intelligencia által vezérelt chatbotokkal beszélgetnek velünk. Tanácsokat is adnak ahhoz, hogy könnyen és gyorsan kiderítsük vajon valóban egy másik emberrel, vagy egy MI-bottal beszélgetünk.
Ezekre figyelj, hogy elkerüld a chatbotos adathalászokat
Mivel az adathalászok ezeket az MI-vezérelte chatbotokat kifejezetten annak érdekében hozzák létre, hogy adatokat gyűjtsenek rólunk és átverjenek, nem árt az óvatosság. Amint az a Médiaunió legfrissebb közleményéből kiderült, egyre gyakoribbak az ilyen típusú átverések. Mint írják, tavaly például a hongkongi rendőrség számolt be egy chatbotos átverésről, melynek áldozata 25 millió dollárt veszített el.
Egy kínai multinacionális cég pénzügyes kollégája részt vett egy többszereplős videókonferencián, amelyen a főnöke megkérte, hogy utaljon át 25 millió dollárt egy számlaszámra. A kolléga ezt meg is tette. Nem sokat kellett várni, hogy kiderüljön a turpisság, a meetingen rajta kívül ugyanis minden egyes résztvevőt mesterséges intelligencia segítségével állítottak elő. A konferenciahívás résztvevőinek arca, hangja és mimikája annyira meggyőző volt, hogy az áldozat egy percig sem gyanakodott.
Az MI sosem alszik, mindig kész a válaszra
Lássuk tehát, miként kerülheted el, hogy bajba kerülj egy chatbot miatt. A legárulkodóbb a válaszok gyorsasága. Bár minden bizonnyal akadnak olyanok, akik egyszerre tíz ujjal is képesek gépelni, azonban több, akár összetett mondatot, részletes válaszokat írni még számukra is beletelik jó pár másodpercbe.
Ha azonnal felvillannak az értesítések és érkezik kérdéseinkre a válasz, akkor egy chatbottal levelezünk.
Ha ezt követően is bizonytalanok lennénk, érdemes ellenőrizni a helyesírási hibákat a beszélgetésben. Véletlen elütések, nyelvtani hibák, vagy akár az ékezetek hiánya arra utal, hogy egy ember gépelte be, főként, ha gyorsan írt. A chatbotok nem hibáznak.
A gyors, tökéletes nyelvi helyességgel megszerkesztett válaszok szintén a mesterséges intelligenciára utalnak.
A szarkazmus hiánya igazi redflag
Tanuljon bármilyen gyorsan az MI, az érzelmi háttér felismerése emberi tulajdonság, Egy-egy jó időben közbeszúrt szarkasztikus válasz, vagy akár egy „Igen, persze!”, amit gúnyos hangsúllyal felelnénk, illetve az erre adott válasz is lebuktathatja az adathalász chatbotokat. A mesterséges intelligencia ugyanis mindent szó szerint vesz. Hasonló okok miatt a humort még hírből sem ismerik.
A túlzott udvariasság is árulkodó lehet, hiszen egy személyes beszélgetés során mindkét fél oldódik idővel. Ha a mondatok ugyanolyan udvariasak maradnak hosszabb idő után is, jó eséllyel szintén nem egy másik ember ül a válaszad oldalán. A chatbotok nem vitatkoznak, így a provokatív témák is könnyen lebuktathatják őket. Egyet fognak érteni veled, megerősítenek véleményedben. A többször ismétlődő formulák, meghatározott minták alapján felépülő mondatok is árulkodhatnak arról, hogy nem egy másik emberrel beszélsz.
Annak ellenére hogy egyre többet tanulnak az MI-chatbotok, a mélyebb értelmű válaszadás képességét még nem sajátították el, kifejezetten arra törekednek, hogy biztonságos választ adjanak akkor is, ha kényes témák kerülnek terítékre.
Ha bármikor, amikor online vagy, azonnal érkezik a válasz, de nem szeretne telefonálni vagy videochatelni, érdemes lezárnod a beszélgetést, mielőtt túl sok információt árulsz el magadról, amivel később visszaélhetnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés