Ezeket a műanyagokat tilos a szelektív szemétbe dobni

muanyag tilos
Olvasási idő kb. 2 perc

Azt mind tudjuk, hogy a műanyagok használata rejt magában bizonyos mértékű kockázatot, ugyanakkor kevesen hallottak arról, hogy még a szemétbe is tilos lenne bedobni egyes fajtáit.

A műanyag fogalma nem egyféle anyagot takar: ez megnehezítheti az életét mindenkinek, aki szelektíven gyűjti ezt a típusú hulladékot is. Erre nagy szükség van, hiszen a műanyagszennyezés hatalmas problémát jelent világszerte és erősen károsítja a környezetet is. Az is ismert, hogy a mikroműanyagok is azért juthattak el mára belső szerveinkbe is, mert mindenhol ez az anyag vesz minket körül. A Femina cikke arra mutat rá, hogy a szelektív gyűjtés terén is problémás ez a gyakran használt csomagolóanyag.

Ezeket a műanyagokat tilos szelektíven gyűjteni

Mielőtt a műanyagcsomagolás bedobnád a szemetesbe, a rajta található jelzést kell megfigyelned: ez árulkodhat arról, ha az adott anyag nem gyűjthető szelektíven. A csomagolóanyagokon számok jelzik ezt, melyek jelentését fontos ismerni.

Nem minden műanyagtárgy mehet a szelektív kukába, egyes típusokat tilos oda bedobni - ezek helye a vegyes tároló, ne dobd el bárhol!
Nem minden műanyagtárgy mehet a szelektív kukába, egyes típusokat tilos oda bedobni - ezek helye a vegyes tároló, ne dobd el bárhol!Anton Petrus / Getty Images Hungary

Ilyen típusú műanyagok léteznek:

  • PE 1,2,4: polietilén, a leggyakrabban használt, újrahasznosítható műanyag, ebből vannak a PET-palackok, a tisztítószeres flakonok vagy a tisztálkodószerek csomagolásai a legtöbb esetben.
  • V3: polivinilklorid, közismert nevén PVC, melyet padlóburkolásra használunk és nem gyűjthető szelektíven.
  • PP-5: a polipropilén joghurt, tej, majonéz, margarin és hasonló élelmiszerek csomagolóanyaga, nyugodtan dobd a szelektívbe.
  • PS-6: polisztirolból készült edényben kapod meg a rendelt ebéded a nagy kiszállítóktól, ám az anyag újrahasznosítása nehéz, ezért tilos szelektíven gyűjteni.

Ezzel véget is ér a szelektíven gyűjthető műanyagok sora, a CD-tokot vagy tönkrement gyerekjátékot akkor sem dobhatod be a sárga kukába, ha az műanyagból van. A legjobb megoldás az, ha igyekszel a műanyag használatát kiküszöbölni, amit a leginkább csomagolásmentes boltok látogatásával tudsz elérni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek