Talán nem is gondolnád, de nem mindegy, hogy a tároláshoz milyen műanyag edényt választasz. A megfelelő típusú műanyag tárolóedényben az élelmiszer hosszabb ideig biztonságosan eltartható. Ezeken a tárolókon szimbólumok találhatóak, amelyek támpontokat adhatnak a felhasznált műanyag típusáról és rendeltetési céljáról. Ezek általában azt mutatják, hogy milyen típusú műanyagból készültek. A tároló alján kell keresned őket, háromszöget formázó nyilak között egy számot fogsz találni.
Ezt jelentik a szimbólumok
A PET (polietilén-tereftalát) jele az 1-es a nyilak között és alatta a PET/PETE felirat. Ezt általában vizes- és üdítőspalackokon láthatod, az általánosan használt PET egyszeri használat esetén biztonságos, de ismételt használat során baktériumoknak adhat otthon, és megváltozhat a benne lévő folyadék íze.
A 2-es jelzés a HDPE-t (nagy sűrűségű polietilént) takarja. Ez a jelzés a tejesüvegeken, a mosószeres flakonokon és egyes élelmiszer-tárolókon található meg. A HDPE jó kémiai ellenálló képességéről ismert.
Ha a nyilak között 3-as jelzést látsz, akkor PVC-vel (polivinil-kloriddal) van dolgod. Gyakran használják élelmiszer-csomagoláshoz, étolajos palackokhoz és vízvezeték-szereléshez szükséges anyagokhoz. A PVC káros vegyi anyagokat bocsáthat ki, és nem ajánlott élelmiszerek tárolására.
A LDPE-t (alacsony sűrűségű polietilént) jelenti a 4-es jelzés. Élelmiszertasakokban és néhány élelmiszer-csomagolásban használják. Az LDPE rugalmasabb, mint a HDPE, és általában biztonságos élelmiszert csomagolni belé.
A nyilak között található 5-ös a PP (polipropilén). Ezt az anyagot például joghurtos- és sziruposedényekben, valamint gyógyszereknél használják. A PP biztonságosan újrafelhasználható, magas az olvadáspontja, így be lehet tenni mikrohullámú sütőbe és mosogatógépbe is.
A 6-os a PS-t (polisztirol) rejti, és a hungarocell tálcákon, eldobható kávéspoharakban és műanyag evőeszközökön található meg. A PS-sel óvatosan kell bánni, mivel lehetséges rákkeltő anyag, az élelmiszerekbe kerülhet, különösen melegítéskor .
A 7-es jelzés alá sorolják az első hat kategóriába nem tartozó különféle műanyagokat, ami leggyakrabban polikarbonátot vagy ABS-t jelent. Ide Legyél óvatos, mivel ezek BPA-t vagy más potenciálisan káros vegyi anyagokat tartalmazhatnak.
Hogyan válaszd ki a megfelelő műanyag edényt?
Amikor kiválasztod az edényt, figyelned kell néhány részletre. A műanyagnak ellenállónak kell lennie a tárolt tárgyakban található vegyi anyagokkal szemben, hogy megakadályozza a kémiai reakciókat. A kiválasztáskor vedd figyelembe azt is, hogy a műanyag milyen hőmérsékleti viszonyoknak lesz kitéve. Egyes műanyagok magas hőmérsékleten elvetemedhetnek, vagy vegyi anyagok szabadulhatnak fel belőlük.
Mérd fel a tárolás fizikai igénybevételét. Egyes esetekben repedésálló műanyagokra lehet szükség, míg máskor rugalmasságra a törés elkerülése érdekében.
Ezeken túl nagyon fontos szempont az élelmiszer-biztonság. Nem tartalmazhat olyan káros vegyi anyagokat, mint a BPA vagy a ftalátok. A PVC és bizonyos típusú polikarbonátok káros adalékanyagokat juttathatnak az élelmiszerekbe és az italokba, különösen, ha felmelegítik vagy megkarcolják őket.
A szakemberek azt javasolják, hogy a biztonságosságukról ismert műanyagokat válasszuk leginkább, ilyenek például a PET, a HDPE vagy a PP, amelyekből idővel sem szivárognak ki káros anyagok. Kerüld a PVC-t vagy PS-t jelző szimbólumokkal ellátott tárolókat, különösen a hőhatással járó tárolás esetén.
Az alábbi cikkünkben annak jártunk utána, hogy valóban veszélyes-e az ételek mikrózása műanyag edényekben. Olvass tovább a részletekért!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés