Olyan technikai szintet értek el a csalók, ami ellen már alig lehet védekezni

csaló technika
Olvasási idő kb. 5 perc

Az átverős üzenetek után szintet léptek a csalók: ma már a hangklónozás és a mesterséges intelligencia révén létrehozott hamis videók sem ritkák, még profikat is meg tudnak téveszteni velük. Nem fogod tudni kiszúrni, ha ilyenekkel van dolgod, viszont az óvatosság nem árt: mielőtt bedőlsz, ellenőrizd más módon is a hitelességüket!

„Jó napot kívánok, Orbán Viktor vagyok” – biztosan sokan csodálkoztak, amikor a választások körüli napokban a telefonjukat felvéve a miniszterelnök hangját hallották a vonal túlvégéről. Ez persze egy előre felvett hangüzenet volt, amelyről tényleg a kormányfő szólt a választópolgárokhoz, még ha azoknak a válaszát már nem is hallhatta. Az Egyesült Államokban azonban nemrégiben arra is volt példa, hogy Biden elnök hangját lemásolva juttattak el hamis üzeneteket a helyi szavazókhoz. Az álhívásokért 6 millió dolláros bírság kiszabását javasolták a csalókra – adta hírül a TechCrunch, amely összegyűjtötte a mesterséges intelligencia (MI) technikáján alapuló leggyakoribb csalásokat.

A csalók technikája is egyre finomodik

Az MI lassan olyan állandó segítőtársunk lesz a mindennapokban, hogy tényleg többes szám első személyben beszélhetünk majd, ha közösen oldjuk meg a problémákat, osztjuk meg a feladatokat és hozunk döntéseket, legyen szó akár egy email megírásáról vagy a bevásárlólista összeállításáról, egy munkahelyi kihívásról vagy a pénzügyeink kezeléséről. A technika azonban kétélű fegyver, a csalóknak ugyanúgy segítségére van, mint nekünk. Az MI használatával ők is egyre kifinomultabb módszereket fejlesztenek ki, amelyekkel könnyebben férkőzhetnek be az életünkbe, megtéveszthetnek minket, vagy éppen kihasználhatják a gyengeségeinket. A trükkök tárháza kimeríthetetlen, de a legjellemzőbb csalásokat igyekeztünk összegyűjteni, hogy legalább azokkal ne ültethessenek fel. 

A technika fejlődésével a csalók is egyre profibbak
A technika fejlődésével a csalók is egyre profibbakEvgeniyShkolenko / Getty Images Hungary

1. Átverős üzenetek

Képzeld el, hogy egy nap kapsz egy e-mailt, ami pontosan úgy néz ki, mintha a bankodtól jött volna. Az MI-t használó csalók képesek tökéletesen leutánozni a hivatalos levelek stílusát és formai jegyeit, sőt, az üzenet megszólításában a nevünket is használják. Egy egyszerű kérés, hogy ellenőrizd a számládat egy megadott linken, és máris megadtad nekik az adataidat anélkül, hogy észrevennéd a csalást.

A probléma nagyságát jól mutatja, hogy egyedül a Google levelezőrendszere naponta közel 15 milliárd kéretlen e-mailt blokkol.

2. Visszaélés a neveddel

Ahogy te kapsz névre szóló üzeneteket, ugyanúgy mások is kaphatnak, akár tőled is. A közösségi média alapján ugyanis még egy gyerek is könnyűszerrel megtalálja a barátaidat és a rokonaidat, hát még az MI-s csalók. Ha pedig a nevedben kérik őket segítségre, elhitetve velük, hogy te vagy bajban, hamarosan tényleg abban lehetsz, velük együtt. Az unokázós csalók még csak a technikailag kevésbé képzett nagyszülőket támadták, netes utódaik azonban már mindenkire kivetik a hálójukat. 

A csaló technika miatt nem tudod megkülönböztetni az eredetit a másolattól
A csaló technika miatt nem tudod megkülönböztetni az eredetit a másolattólTero Vesalainen / Getty Images Hungary

3. Hangklónozás

Ha az amerikai elnöktől nem is valószínű, a főnöködtől simán kaphatsz egy hívást, ami hihető. Az MI néhány másodpercnyi hangminta alapján tökéletesen le tudja utánozni bárkinek a hangját, amint épp azt kéri, hogy küldj tovább egy adatot, vagy indíts el egy tranzakciót. És sokszor csak később derül ki, hogy a valós főnököd soha nem adott efféle utasítást, úgyhogy az érzékeny infó épp a konkurenciánál vagy a pénz egy csaló számláján landolt.

4. Hamis videók

Ahogy a hanghoz elég néhány másodperces felvétel, úgy itt megteszi egyetlen fotó is, amihez szintén bőséges lelőhelyet biztosítanak a közösségi oldalak. Ebből kreálja meg az MI az összetévesztésig hasonló másolatot, és a videót nézve senki meg nem mondaná, hogy nem hús-vér emberek a szereplői. Hogy a dolog tényleg működik, azt jól példázza, hogy legutóbb egy banki dolgozót is sikerült ilyennel átverni, amikor hiteligényléshez használtak hamis személyazonosságot.

A technika ördögét keltik életre a csalók

Ugyanaz az eszköz tehát, amely segíthet egy alkotónak fantáziaszörnyek és űrhajók megrajzolásában, vagy lehetővé teszi egy nem anyanyelvi szintű beszélő számára, hogy profi angolosnak tűnjön, rosszindulatú célokra is használható. És bár nem kell arra számítanod, hogy a Terminátor kopogtat az ajtódon, hisz ma ugyanazok a régi csalások dívnak, amelyekkel évek óta szembesülünk, ám az MI jóval meggyőzőbbé teszi őket. Vagyis az eddiginél is fokozottabb figyelmet és elővigyázatosságot igényel tőlünk, hogy ne váljunk áldozatokká a digitális világban.

A magyar rendőrök is összeállítottak egy listát a leggyakoribb csalásokról, ezekről ide kattintva olvashatsz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek