Van egy hely a Földön, ahol mindig karácsony van

GettyImages-1094123502
Olvasási idő kb. 5 perc

Tudtad, hogy a karácsonynak is van fővárosa? Ez a meseváros, ahol a 17. században megállt az idő, Bajorország nyugati szélén, Nürnbergtől 60 kilométerre található. A Tauber-folyó melletti Rothenburgban a csoda abból fakad, hogy itt mindig, az év 365 napjában karácsony van.

A fény és a szeretet ünnepének fővárosa, a 11 ezer lakosú Rothenburg ob der Tauber évente kétmillió turistát vonz. Az érdeklődés köszönhető annak is, hogy a 33 bástyás városfallal körbevett, fagerendás házairól híres település óvárosát az UNESCO világörökség részévé választották. De talán még ennél is nagyobb érdeklődésre tart számot az a különlegessége, hogy itt soha nem ér véget a karácsony. 

Olyan, mintha megállt volna az idő

A mesebeli város valóban mesébe illő élményeket és emlékeket kínál azoknak, akik ellátogatnak ide: Rothenburg az advent és a karácsonyi ünnepek időszakában különösen varázslatos hangulatot sugároz. 

Rothenburg egész évben gyönyörű, de télen különösen hangulatos a város
Rothenburg egész évben gyönyörű, de télen különösen hangulatos a városWestend61 / Getty Images Hungary

A látogatók nem véletlenül érzik úgy, hogy olyan mintha a világnak ezen a pontján megállt volna az idő. A 13. században épült Rothenburg macskaköves utcáival, fagerendás házaival a filmekből ismert középkori városok hangulatát árasztja az ünnepi időszakon túl, az év többi részében is. 

Nem véletlen, hogy Rothenburg szolgált helyszínül olyan filmek forgatásához is, mint a Harry Potter és a Halál ereklyéi, a Disney Pinokkiója vagy a Charlie és a csokigyár.

A valódi csoda karácsonykor köszönt be

A középkori varázslat csak tovább fokozódik a karácsonyváró adventi időszakban, amikor a városban megnyitnak a karácsonyi vásárok, ahol kézzel készített kézműves tárgyakat, különféle dísztárgyakat és ünnepi finomságokat, a helyi specialitások mellett forralt bort, puncsot, sült gesztenyét, pörkölt mandulát is kóstolhatnak a látogatók.

A karácsonyi vásárban az ünnephez kapcsolódó kézműves tárgyakat is lehet vásárolni
A karácsonyi vásárban az ünnephez kapcsolódó kézműves tárgyakat is lehet vásárolniUniversalImagesGroup / Getty Images Hungary

Rothenburg ob der Tauber ad otthont Németország egyik legrégebbi karácsonyi vásárának, a Reiterlesmarktnak, melynek hagyománya a 15. századra nyúlik vissza. A piac azóta is megőrizte eredeti arculatát. 

A karácsonyi vásár a német folklór mitikus alakjának köszönheti nevét. Reiterle a hagyomány szerint eredetileg a másvilág hírnöke volt, akiről úgy tartották, hogy télen a levegőben szállva viszi magával a túlvilágra az elhunytak lelkét. Az évszázadok során azonban ennek a mitikus alaknak a képe átalakult. 

Az egykor félelmet és rettegést keltő hátborzongató figura mára barátságos hírnökké vált, akiket kicsik és nagyok egyaránt örülnek.

Amikor leszáll az est, a Reiterlesmarkt varázslatos fénytengerré változik. A több száz éves történelmi épületek pompás megvilágítása és a karácsonyi díszek csillogása, meleg fényű ragyogása valóban varázslatos hangulatot teremt.

Itt mindig karácsony van

A németországi Rothenburg ob der Tauberban azonban van egy hely, ahol nem csak december végén, hanem egész évben karácsony van, és a legmelegebb nyári napokon is ünnepi dallamokat játszanak. Ez pedig nem más, mint Käthe Wohlfahrt üzlete. Ez az ötven éves múlttal rendelkező vállalkozás üzemelteti a világhírű Karácsony Múzeumot is, amely 2000 szeptemberében nyitotta meg kapuit, és amely az év 365 napján több mint harmincezer különféle karácsonyi dekorációval, statikus és mozgó életképekkel, illetve figurákkal teremt ünnepi hangulatot. 

A Karácsony Múzeum egész évben vonzza a turistákat
A Karácsony Múzeum egész évben vonzza a turistákatJuergen Sack / Getty Images Hungary

Käthe Wohlfahrt elmondása szerint a múzeum első szerzeménye egy botra támaszkodó, csaknem másfél méter magas Mikulás volt, amelyet hosszas alkudozás után tudott csak megvásárolni, mert korábbi tulajdonosa nem könnyen vált meg a kedves figurától. Azóta számos, az ünnepkörhöz kapcsolódó látnivaló gazdagította a gyűjteményt, többek között van a múzeumban olyan antik karácsonyi körhinta is, amely csaknem 200 éves. De a múzeum előtt álló piros karácsonyi autómobil és az óriási diótörők is igazi turistalátványosságnak számítanak.

A bolt egyébként eredetileg Käthe Wohlfahrt szüleinek az ötlete volt, akik mindig arról álmodoztak, hogy legyen egy olyan üzlet, ahol a karácsonyi kellékeket egész évben meg lehet vásárolni.

Szeretnél még többet magadba szívni a téli hangulatból? Mutatjuk, melyek voltak Magyarország legnagyobb havazásai.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek