Ez történt Máriával Jézus születése után

jezus maria
Olvasási idő kb. 6 perc

A betlehemi jászol történetét mindenki ismeri, de azt kevesen tudják, hogy Mária sorsa hogyan alakult a későbbiekben. Jézus édesanyja egyes források szerint nem egyetlen gyereket nevelt: lássuk, honnan eredhet ez a meggyőződés!

A szegény ács, József jegyese, Mária a házasságkötés előtt gyermeket fogan, majd azután, hogy egy angyal jegyesét is meggyőzi arról, hogy nem hűtlenség gyümölcsét, hanem Isten fiát hordja szíve alatt, vele együtt kel útra férje szülőföldjére, hogy a népszámlálás által rá rótt kötelezettségnek eleget tegyen. Sehol nem találnak már szállást, nincs egyetlen fogadó sem, amelyben akár csak egy kis szoba jutna a mindenórás asszonynak és férjének, így végül egy istállóban vagy barlangszerű helyen tudták meghúzni magukat, itt is született meg Jézus. Ez a karácsony története, melyet mindenki ismer.

Mint az a Bibliából ismert, a későbbiekben menekülnie kellett a családnak e vidékről, mivel a hatalmát féltő Heródes állítólag úgy döntött, azzal tudja a leginkább megvédeni koronáját, ha lemészároltat minden egyes két év alatti fiút Betlehemben és környékén. A hagyomány szerint 2000 gyermek esett áldozatául a hatalomvágynak, amelyről egyedül Máté evangéliuma számol be, egyesek emiatt meg is kérdőjelezik az egész történetet. Heródesre azonban jellemző volt a véres bosszú gyakorlása, Flavius Josephus történetíró műveiben is megismerhető, mi mindenre volt képes, így valójában nem olyan életszerűtlen az elővigyázatosságból tett intézkedés.

Mária talán nem csak Jézus anyja volt
Mária talán nem csak Jézus anyja voltFred de Noyelle / Getty Images Hungary

Arról tudunk, hogy József álmában kap angyali üzenetet a tervről, ezért Egyiptomba menekül gyermekével – de a családról ezt követően legközelebb Jézus 12 éves korából értesülünk, amikor is szüleivel mit sem törődve a templomban, az írástudók körében tölti idejét. A két esemény közti időszakról annyi derül csak ki, hogy Júdeába nem mer visszatérni Heródes halála után sem József, mivel a királyt fia követte a trónon, így Galileába költözik a család.

Mi történt Máriával ezután?

Az igazi kérdés az: mekkora is lehetett ez a család a valóságban, azaz született-e Máriának gyermeke Jézust követően? Szűz Mária kapcsán a különböző vallások kissé megosztottak, a katolikusok szerint fia születése után szűzként élt, azaz kizárt, hogy további gyermekei születhettek volna. A protestánsok ugyanakkor nem ennyire szó szerint értelmezik a szűz jelzőt: egyre elfogadottabb köreikben az a nézet, mely szerint 

Mária isteni fia születéséig valóban nem adta oda magát egyetlen férfinak sem, azonban utána megtehette ezt, így Jézusnak öccsei és húgai is lehettek.

A testvér szó Jézus kapcsán az Újszövetségben több helyen, több evangéliumi részben is olvasható – ám maga a kifejezés ebben az időben nem ugyanazt takarta, mint manapság. Jelenthetett unokatestvért, vagy épp vérségi kötelék nélkül is megnevezhetett bárkit, aki közel áll hozzánk. Jakab, József, Simon és Júdás: ezeket a neveket sorolja fel a könyvek könyve Jézus testvéreinek sorában, a név nélkül említett nővérek, azaz, ha valóban testévreiről volt szó, valójában húgok mellett.

Már a legrégebbi idők óta próbálják feloldani ezt az ellentmondást, a következő megoldások születtek:

  • a görög adelphos szó, mellyel a Septaguintában Jézus testvéreit jelölik, számos helyen szerepel egyértelműen nem vérségi kötelékben álló emberek kapcsolatának megjelölésére, ergo nem lehet Jézus testvéreiként utalni ezekre a férfiakra;
  • Szent Ágoston említése szerint ezek a férfiak nem öccsei, hanem bátyjai, féltestvérei lehettek Jézusnak, apja előző házasságából;
  • Szent Jeromos unokatestvéreknek tartja őket;
  • a sztoikus filozófus, a negyedik században élt Helvidius ugyanakkor Mária és József gyermekeinek.

Jézusnak valóban lehettek testvérei

Az unokatestvér értelemben használt anepsios görög kifejezés, amely megjelenik az Újszövetségben, tisztázhatná a helyzetet, mégsem ez szerepel a férfiak kapcsán, akik ráadásul együtt élnek Máriával és Józseffel. Mindeközben Jézus keresztjénél Márk és Máté evangéliuma szerint is ott van a magdalai Mária, valamint Mária, Jakab és József anyja.

Ha az utóbbi nem Jézus anyja is egyben, akkor hol van Szűz Mária ekkor?

(De ha Jézusé, akkor miért ilyen furcsán említik?)

A Szűzanyának, akinek hazai kultusza elég komoly, több gyermeke is lehetett
A Szűzanyának, akinek hazai kultusza elég komoly, több gyermeke is lehetettColors Hunter - Chasseur de Coul / Getty Images Hungary

A Biblia sok kérdőjelet hagy az ügy tekintetében a figyelmes olvasóban. Egyrészt elsőszülött fiúként említi Jézust – miközben, ha Mária soha többé nem szült, mi értelme van ennek a megkülönböztetésnek? Másrészt pedig, halálakor Jézus mégsem állítólagos testvérei egyikére, hanem egy tanítványára bízza anyját, hogy gondoskodjon róla. A feltételezések szerint József ekkorra már halott volt, őt utoljára Jézus a templomban való bemutatásakor, 12 éves korában említi a Biblia. Sem első csodájánál, a kánai menyegzőn, sem pedig megfeszítésekor nincs ott, és nem is lenne logikus, hogy bárki másra bízza a keresztre feszített fiú anyját, mint annak férjére, amennyiben az még él. Bizonyos felfogások szerint ugyanakkor Jézus testvérei ekkor még nem tértek meg az istenhitre, azért is alakul mindez így. 

Csak a Bibliára hagyatkozva tehát nem lehet teljesen egyértelműen eldönteni, Mária pontosan milyen életet élhetett azt követően, hogy Jézus megszületett azon a decemberi éjszakán, azonban könnyen lehet, hogy a Megváltó egyedül szenvedő, mártír anyjának képét egy sokgyermekes asszonyéval kellene megcserélnünk.

Vajon Jézusnak volt felesége? Ezt a témát boncolgatja a Vágyak könyve, melyről szintén írtunk.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek