A statisztika szerint a Csaba a 14. leggyakoribb férfinév Magyarországon, 90 183-an első, 19 153-an második keresztnévként viselik. Az Ábelek férnek még be az első 100-ba (7019, illetve 1070 fő), a többi névnapos december 5-én már 100-on kívüli gyakoriságú névvel büszkélkedhet. Akadnak egészen ritka keresztnevek is. Találkoztál már Csobáddal, Sábával...
vagy éppen Ünigével?
Ritka keresztnevek viselői is ünnepelnek december 5-én
Tegyük gyorsan hozzá, hogy sok Csaba július 6-án ünnepel, de megteheti ezt április 12-én és 24-én, valamint az aradi tizenhárom emléknapján is. Az Ábeleknek is több esélyük van, hogy szeretteik, ismerőseik felköszöntsék őket: január 2., június 2., augusztus 5. és december 9.
A 100-as névgyakorisági listánkon nem szereplők közül Vilma, Ciklámen, Dalma, Csanád, Bács, Bacsó, Csobád, Kerecsen, Sebő és Sába nevű ismerőseink is eszünkbe juthatnak december 5-én. Sőt, minden Ünige is. Utóbbi ótörök vagy kun eredetű női név, jelentése megbízható, az unitárius egyház és az erdélyi magyarság körében használatos. Más forrás szerint a németből jön, és isten áldását jelent. Becézve használhatjuk az Ünci és az Igus alakokat is többek között.
Így kaphatja meg a nagyon ritka neveket egy magyar újszülött
Bizony nem olyan egyszerű a mindennapokban találkozni igazi, hús-vér Ünigével, de a Díványnak sikerült megkérdezni valakit, aki ezt a ritka és gyönyörű nevet viseli. Szülei olvasták Makkai Sándor Sárga vihar című, 1934-ben megjelent művét, amelyben az egyik szereplő, a kun király menye Ünige. Megtetszett nekik ez a név, és engedélyeztették. Gyermekük szereti nevét, mert különleges és egyedi. Ugyanakkor a bemutatkozások alkalmával gyakran kénytelen lebetűzni és megmagyarázni az eredetét, és természetesen
minden tanár megjegyezte tanulmányai során, ami lehet pozitív is, negatív is...
És hogy mi a szabályos eljárás ilyenkor? A kérelmet a HUN-REN Nyelvtudományi Központjába kell benyújtani. Ebből 2023-ban 469 érkezett be, és 420 névvel kapcsolatban kérték a bejegyezést, de mindössze 70 esetben adott zöld utat a megálmodott utónévnek az öttagú Névbizottság. A kérelem benyújtása 2018-tól ingyenes.
Ha az is érdekel, hogy kaphatott lánynevet is a keresztségben Kosztolányi Dezső, olvasd el az alábbi cikkünket!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés