„Amikor rajtakapott mással, sírni kezdtem, és a csillagjegyemet okoltam” – trend lett a gúnyolódásból

GettyImages-186852115
Olvasási idő kb. 5 perc

Robbanásszerűen terjed a #WomenInMaleFields és a #MenInFemaleFields trend a videómegosztókon, aminek keretein belül sztereotip vagy sértő viselkedési formákat figuráznak ki a készítők. A nők a férfiakat, a férfiak a nőket gúnyolják, ezzel az a céljuk, hogy felhívják a másik nem figyelmét hibáikra. Na de vajon hatásos ez a módszer?

Más szemében a szálkát, a magunkéban a gerendát sem vesszük észre. Ezzel a közmondással lehet a legjobban jellemezni a legújabb trendeket, amelyek nemrégiben kaptak szárnyra a TikTokon. A videómegosztó felhasználói rengeteg gúnyos videót töltenek fel a platformra, amiben az ellenkező nem hibáit figurázzák ki, és ezt fricskaként szánják adott esetben a nők a férfiaknak (#WomenInMaleFields) vagy a férfiak a nőknek (#MenInFemaleFields).

Új trend: passzív agresszió, provokáció, toxikusság mesterfokon

Nem igazán méltó lezárása volt a 2024-es évnek egy gúnyolódó trend, de így történt. A TikTok felkapta a WomenInMaleFields hashtaggel ellátott videókat, és milliós nézettséget szerzett azok készítőinek, így adva alájuk a lovat, hogy erre a tartalomra bizony szükség van.

@marla_fritz lol #womeninmalefields ♬ Anaconda - Nicki Minaj

 („Sírva fakadt az ágyban, mondom: »Nagyszerű, megint itt tartunk«... aztán hátat fordítottam neki, és aludtam”)

Az első néhány videó még nem is nevezhető durvának, azonban mindössze néhány nap leforgása alatt megnövekedett az ingerküszöb, így még provokatívabb tartalmakra volt szükség a nézettséghez. Kezdetben igenis reális problémákra hívták fel a figyelmet a hölgyek, például arra, hogy nem kezelik őket normálisan a munkahelyükön, vagy mérgezően viselkednek velük a férfiak, akikkel randiznak. A probléma ott indult el, amikor az üzenet kicsit más irányt vett: egyenesen menőnek állítják be, ha a nők viselkednek toxikusan.

@bymimsy #womeninmalefields ♬ Anaconda - Nicki Minaj

 („Amikor rajtakapott, hogy megcsalom, mondtam neki, hogy én ilyen vagyok. Éppen ovulációm volt, hiszen én is csak nő vagyok, akinek szükségletei vannak.”)

Persze a férfiaknak sem kellett több, ők is megalkották saját hashtagüket a MenInFemaleFields-et. Az ő videóik már a kezdet kezdetén elképesztően provokatívak voltak, a legfőbb üzenet, amit a néző levonhat belőlük, hogy a férfiak valójában minden esetben csupán áldozatok lehetnek, hiszen valójában a nők kezdenek minden balhét, ők minden probléma okozói, eredeti forrásai.

@joe.zus #meninwomenfields #meninfemalefields #maninfields ♬ Anaconda - Nicki Minaj

 („Amikor rajtakapott, hogy megcsalom, sírni kezdtem, és a csillagjegyemet okoltam”)

A trend eredeti célja tehát – hogy felhívja a nemek figyelmét esetleges toxikus, bántó viselkedésükre – teljesen homályba merült, és átcsapott az egymásra mutogatásba, a nemek közötti határtalan gúnyolódásba. Gyakorlatilag az utálkozás lett az új trend.

Az interneten barangolva azonban úgy tűnik, nem mindenki látja így a helyzetet, sokan helyeslik – leginkább a nők –, hogy igenis legyen lerántva az a bizonyos lepel a férfiak szemétkedéseiről. A Dazed magazin újságírója például így fogalmaz:

Mindannyian tudjuk, hogy a férfiak szemetek, de ritkán szánunk rá egy pillanatot, hogy megálljunk, és elgondolkodjunk azon, milyen sokféle módon nyilvánulnak meg a szemétkedéseik... Ezekről a szociopatikus viselkedésekről rántja le a leplet a legújabb TikTok-trend...

Talán tanácsosabb lenne mindenkinek megállni egy pillanatra – nőknek és férfiaknak egyaránt –, és végiggondolni, valóban hatékony-e gyűlölködéssel, passzív agresszióval felhívni a figyelmet egy problémára. A toxikusságra panaszkodunk manapság a legtöbbet, de talán fel sem tűnik, hogy mennyi méreg rejlik bennünk is.

Rajtunk múlik, hogy fejlődünk-e ettől a trendtől

Megan Dalla-Camina fő kutatási területe az a sztereotípia páros, miszerint a nők hajlamosak túl érzelmesek lenni, a férfiak pedig gyakorlatilag érzelmileg megközelíthetetlenek. A szakember úgy nyilatkozott az új trendről, hogy egy bizonyos mértékben pozitív hatása is lehet.

Amellett azonban Dalla-Camina sem ment el, hogy hosszú távon ez a trend mérgezővé és kontraproduktívvá válhat. Kiemelte,

a mélyen gyökerező sztereotípiák – mint például az, hogy a nők túlságosan érzelmesek vagy a férfiak érzelmileg elérhetetlenek – továbbra is meghatározzák az észleléseinket és az interakcióinkat.

A szakember rámutatott a sztereotípiák fontosságára és hasznosságukra az emberi kapcsolatok elmélyítésének szempontjából. Arra is kitért, hogy az ilyen és hasonló frusztrációkat, amelyeket ez a trend is szemléltet, jóra is lehet használni, kifejezetten gyümölcsöző eredményeket is hozhat, ha nem a passzív agresszió irányítja.

Az igazi lehetőség abban rejlik, hogy hogyan használjuk ezeket a beszélgetéseket a fejlődés előmozdítására. A sztereotípiák megerősítése helyett lehetünk empatikusabbak a másik nemmel szemben, a kölcsönös tiszteletben és méltányosságban gyökerező egészségesebb dinamikákat is feltárhatjuk

– fogalmazott Dalla-Camina.

Korábban a guillotine jelképe volt, amit ma a tinilányok ékszerként viselnek magukon. Ebben a cikkünkben olvashatod el a choker történetét.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek