A téli hónapok jellemző betegségeinek megelőzése érdekében több oltást is ajánl a magyar egészségügy az idősek számára. A Femina utánajárt, milyen összeggel járhat a vakcinázás.
A téli hónapokra ajánlott oltások, amelyek segítenek a vírusos és légúti megbetegedések megelőzésében, jelentős költséget róhatnak a nyugdíjasokra. Az influenza és koronavírus elleni vakcinák ugyan még ingyenesen igényelhetők, de a többi védőoltás már pénzbe kerül: a szamárköhögés elleni oltás 15 ezer forint, a Pneumococcus elleni 25 ezer, míg az RSV elleni vakcina közel 100 ezer forint is lehet, összegezték.
Magas költséggel járhat az oltás a nyugdíjasoknak
Egyes vakcinák borsos ára leginkább azokat a nyugdíjasokat érinthetik hátrányosan, akik az átlagnyugdíjnál kisebb havi költségvetéssel bírnak. Az idősek számára ráadásul az alapvető gyógyszerek is megterhelő mértékű összeget emészthetnek fel a havi járandóságból. Azok, akik minden évben próbálnak felkészülni a téli időszakra, kénytelenek ezt az árat kifizetni, ha szeretnék elkerülni a súlyos betegségeket.
Hosszú ideje nem látott mértékben nő a szamárköhögéses megbetegedések száma hazánkban, a Semmelweis Egyetem szakértői már járványhelyzetről beszélnek. A betegség ráadásul a legfiatalabb, még oltatlan csecsemők mellett az idősebb korosztály számára a leginkább veszélyes.
A szamárköhögés, vagy más néven 100 napos köhögés, illetve pertussis a tüdőt és a légutakat érintő, rendkívül fertőző, csak az embert érintő bakteriális betegség. A fertőzött személy szájában, orrában és torkában lévő baktérium, a Bordetella pertussis okozza a megbetegedést.
Az influenza és az RSV szezonja még csak most jön
Emellett már közeleg az influenzaszezon, amelynek tetőzését az előző évekhez hasonlóan december végén, illetve január-februárban várják az orvosok. De nem feledkezhetünk meg az úgynevezett RSV néven emlegetett, légúti óriássejtes vírusról sem, ami az idősek számára komoly szövődményekkel is járhat. A vírus cseppfertőzéssel, köhögéssel és tüsszentéssel terjed, de megfertőződhetünk a szennyezett felületek megérintésével is. A felnőttek esetében a magas kockázatnak kitett csoportok közé tartoznak a csökkent védekezőképességű vagy autoimmun betegségben szenvedők, a 65 év felettiek, valamint az idősek otthonában vagy tartós ápolást-gondozást nyújtó intézményekben élők.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés