Erre elég a 2025-ös nyugdíjemelés

86071174
Olvasási idő kb. 2 perc

Változtatni kellene szakértők szerint azon a gyakorlaton, hogy a nyugdíjak emelését az inflációhoz igazítják. A 2025-ös, várhatóan 3,2 százalékos emelés ugyanis nem sok mindenre elegendő.

Jövőre várhatóan 3,2 százalékos lesz az inflációkövető nyugdíjemelés. A 2025-ös költségvetési törvényt ugyanis már társadalmi egyeztetésre bocsátották, és abban ilyen pénzromlás szerepel. Szakértők szerint azonban a nyugdíjak ilyen mértékű emelése az alacsonyabb ellátásban részesülők számára nem sokat ér – derül ki az ATV összeállításából

Ennyit ér a nyugdíjasoknak a 2025-ös emelés

A Nyugdíjas Parlament Elnöke a csatorna híradójában elmondta: a nyugdíjasok mintegy 40 százaléka él létminimum alatt, egy hónapban 160 ezer forintnál kisebb összegből gazdálkodva.

„Az ő esetükben egy 3,2 százalékos emelés nagyjából egy kiló kenyérre elég”

– mondta Süle-Szigeti Bulcsú. A szakértő szerint a nyugdíjasok, és különösen a kisnyugdíjasok a Központi Statisztikai Hivatal által mért pénzromlásnál sokkal nagyobb drágulást tapasztalnak. Ennek az az oka, hogy bevételük nagy részét élelmiszerre és rezsire költik, és ezek jellemzően gyorsabban drágulnak az átlagos infláció mértékénél.

A 2025-re prognosztizált inflációnál a nyugdíjasok sokkal nagyobb drágulást éreznek
A 2025-re prognosztizált inflációnál a nyugdíjasok sokkal nagyobb drágulást éreznekBloomberg / Getty Images Hungary

A bérekhez kellene igazítani a nyugdíjakat

Süle-Szigeti Bulcsú szerint méltányosabbá kellene tenni a nyugdíjrendszert. Fontos lenne a progresszív nyugdíjemelés bevezetése – ez azt jelenti, hogy az alacsonyabb összegű ellátások gyorsabban emelkednének, mint a magasabbak. A Nyugdíjas Parlament Elnöke hangsúlyozta:

a nyugdíjakat a bérekhez kéne igazítani, és nem az inflációhoz.

Hasonlóan nyilatkozott Büttl Ferenc közgazdász is, aki arról beszélt, hogy az alacsony jövedelmű háztartások magasabb inflációt érzékelnek. „Az alacsony jövedelmű háztartásoknál az élelmiszerek súlya a fogyasztói kosárban sokkal nagyobb, mint a magasabb [jövedelmű] háztartások esetében. Egy alacsony jövedelmű háztartás esetében extrém módon akár a 40-50 százalékot is elérhetik az élelmiszervásárlásra fordított kiadások” – mondta a szakértő. Büttl Ferenc hozzátette: be kellene vezetni az úgynevezett svájci indexálást, vagyis a nyugdíjak inflációhoz és munkabérekhez igazítását, ami segítene a kisnyugdíjasok helyzetének rendezésében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek