A milliós kereseti lehetőség, a képzés ideje alatt kapható ösztöndíj, a biztos munkalehetőség és az új szakképzési törvény adta lehetőségek egyaránt ráirányítják a szülők és gyerekek figyelmét az építőiparra. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) legfrissebb adatai szerint míg négy évvel ezelőtt az iskolarendszerben 9 ezren tanultak építőipari szakmunkásnak, ez a szám a 2023/2024-es tanévben már meghaladta a 16 ezret.
Milliós keresetet kínál az építőipar
A legtöbben Budapesten, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Győr-Moson-Sopron vármegyében választják az építőipari szakmákat, amelyek közül a diákok évek óta a szobafestő-mázoló és a kőműves iránt érdeklődnek a leginkább. Ez nem is csoda, hiszen ezekben a szakmákban nettó egymilliós kereset is elérhető.
A legnagyobb húzóerőnek az építőipari szakmunkások iránti nagy keresletet, a biztos munkalehetőséget és a növekvő béreket lehet tekinteni
– mondta el Koji László, az ÉVOSZ elnöke az MTI-nek.
Adataik szerint ugyanakkor évente mintegy 25 ezer szakmunkás éri el a nyugdíjkorhatárt, akiknek jelentős része ott is hagyja az építőipart. Pótlásuk a növekvő érdeklődés ellenére sem megoldott, ezért az ÉVOSZ nagyszabású pályaorientációs szakmai programra hívta az általános iskolákat és az építési vállalkozókat. A szakszövetség tagszervezetei közül eddig 40 vállalkozás jelentkezett létesítményeik szakmai bemutatására a 7. és 8. osztályos általános iskolások részére a szeptembertől induló tanév elején. A pályaorientációs program célja az is, hogy eloszlassák az építőipari munkakörülményekkel összefüggő tévhiteket – hangsúlyozta a szakember.
Ami a nettó nominális jövedelmeket illeti, a mesterek keresete mára a legtöbb szakmában elérte vagy megközelítette a havi egymillió forintot: efelett keresnek a klímaszerelők, szobafestők, ácsok, lakatosok és kőművesek, és csak kicsivel marad alatta a villanyszerelők, illetve a burkolómesterek bére. Erről még az év elején a Jószaki készített felmérést, amelyet a Világgazdaság ismertetett.
Eszerint ezek a fizetések 2020 óta több mint duplájára emelkedtek, a főváros és a vidék között is csökkent a különbség. Tovább nyílt viszont az olló a vállalkozó és az alkalmazott szakemberek jövedelme között: míg a különbség 2020-ban mindössze 1,4-szeres volt, ez ma már 2,4-szeres. A szobafestők, kőművesek és gipszkartonosok esetében azonban még az alkalmazottak bére is 38 százalékkal nőtt, jóval gyorsabban, mint az országos átlag.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés