Ezek a jogi lehetőségeid, ha megaláznak a munkahelyeden

megalazas-munkahely (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Nehéz helyzet, amikor megaláznak a munkahelyeden. Nem mindig egyértelmű, hogy mit lehet tenni, de ha kellemetlen a helyzet, nem egészséges nem foglalkozni vele. Szakértő mondta el, hogy ilyen esetben, mit lehet tenni.

A munkahelyek rengeteg stresszel és kihívással járnak, azonban még egy stresszes feladatkör sem hatalmaz fel senkit arra, hogy ne megfelelően viselkedjen. Ahogy hiába van valaki magasabb pozícióban, bizonyos normákat be kell tartania az alacsonyabb pozícióban lévő alkalmazottakkal szemben is.

A társadalmi normákat elvileg megtanuljuk, amíg felnövünk, azonban mégis akadnak személyek, akik semmibe veszik ezeket. Egy munkahelyen pedig kiszolgáltatott helyzetbe kerülve nem feltétlenül egyértelmű, hogy mit lehet ilyenkor tenni. Szakértőt kérdeztünk, hogy mi számít nem megfelelő viselkedésnek a munkahelyen, és milyen lépéseket lehet ellene tenni.

Szakértő elmondta, mit tehetsz, ha megaláznak a munkahelyeden
Szakértő elmondta, mit tehetsz, ha megaláznak a munkahelyedenshironosov / Getty Images Hungary

Mi számít megalázásnak egy munkahelyen?

Dr. Andirkó Balázs István ügyvéd szerint nehéz meghatározni, hogy mi nem megfelelő viselkedés egy munkahelyen, ez lényegében egy erkölcsi kérdés, de persze, akad azért jogi meghatározása. Hozzáteszi, hogy más-más szituációkban, más-más területeken változhat ennek a megítélése.

Ha mégis jogi keretek közé szeretnénk szorítani, akkor az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvényt érdemes alapul venni. Eszerint közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül minden, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport neme, faji hovatartozása, bőrszíne, nemzetisége, anyanyelve, fogyatékossága, egészségi állapota, vallási vagy világnézeti meggyőződése, politikai vagy más véleménye, családi állapota, anyasága vagy apasága, szexuális irányultsága, nemi identitása, életkora, társadalmi származása, vagyoni helyzete, foglalkoztatása, egyéb helyzete, tulajdonsága vagy jellemzője miatt részesül kedvezőtlenebb bánásmódban.

Zaklatásnak minősül az az emberi méltóságot sértő, szexuális vagy egyéb természetű magatartás, amely megfélemlítő, ellenséges, megalázó, megszégyenítő vagy támadó. A korábban felsoroltak alapján elkülöníteni csoportokat, személyeket szintén jogellenes, illetve, ha valaki panaszt emel a hasonló viselkedés ellen, akkor emiatt fenyegetni, megfélemlíteni megtorlásnak minősül jogilag.

Mit tehet az, akit megaláznak a munkahelyén?

Ha a jogilag meghatározott egyenlő bánásmód követelményének megsértése, illetve zaklatás, jogellenes elkülönítés vagy megtorlás zajlik, akkor érdemes az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához fordulni.

Attól függően, hogy a munkáltató a Panasztörvény hatálya alá tartozik-e – a munkáltató által kötelezően működtetett visszaélés-bejelentési rendszeren keresztül tehet panaszt az eset kivizsgálására. Fontos tudni, ez egy belsős, de független személy által lefolytatott vizsgálat lesz, azonban az eredménye magával hozhatja más hatósági vizsgálat megindulását is az esettől függően (például bűncselekmény észlelése esetén a bejelentővédelmi ügyvéd vagy a belső megbízott köteles büntetőfeljelentést tenni)

– teszi hozzá az ügyvéd.

A Panasztörvény szerint a legalább 50 főt foglalkoztató vagy létszámtól függetlenül a törvény hatálya alá tartozó tevékenységet végző szervezeteknek kell visszaélés-bejelentési rendszert üzemeltetniük.

Ha mindezek ellenére nem foglalkoznak a panasszal, vagy az érintett nem elégedett a munkahelye reakciójával, felkereshet egy ügyvédet, aki elemzi az adott szituációt, és segít abban, hogy milyen lépéseket lehet még tenni. Dr. Andirkó Balázs hozzáteszi, hogy minden eset más, így nincs egyértelmű válasz arra, hogy miben segíthet az ügyvéd, de érdemes felkeresni egyet. Az ilyen esetekben bizonyítani kell a jogsértést, sőt, a panaszosnak arra is fel kell készülnie, hogy szembesítik az ellenérdekű féllel.

A nem megfelelő viselkedést a munkahelyen nehéz meghatározni
A nem megfelelő viselkedést a munkahelyen nehéz meghatároznifizkes / Getty Images Hungary

Hogyan bizonyítható a megalázás a munkahelyen?

Összeszedtünk néhány lehetőséget, amivel bizonyíthatod a megalázást. Figyelj és dokumentálj, készíts hang- vagy videófelvételeket. Jegyezd fel kollégád zavaró viselkedésének eseteit, beleértve a konkrétumokat, például a dátumokat, időpontokat és a csapatra gyakorolt hatását. Ez a dokumentáció értékes bizonyíték lehet.

Ha levelezésben tapasztaltad a nem megfelelő viselkedést, mentsd le a levelet. Vagy ha a panasztételedre található itt bizonyíték, akkor azt is érdemes eltenni.

Ha kollégáid is szemtanúi annak, hogy megaláznak, akkor ők tanúsíthatják, hogy nem megfelelően bántak veled a munkahelyeden. Hasznos lehet, ha beszélsz velük is.

Mindenképpen próbálj meg először beszélni a kollégáiddal, a HR-essel, vagy a vezetőddel a nem megfelelő viselkedés miatt. Nyugodtan legyél konkrét, ne hallgasd el a részleteket. Ha mással is történt hasonló eset, bátorítsd, hogy ő is jelezze azt a felettesek vagy a munkaügyes felé.

A kiégés a 21. században egyre több embert veszélyeztet. Egy kutatásból kiderült, hogy a munkahelyeken melyik réteg a legveszélyeztetettebb. A következő cikkünkből megtudhatod, hogy te is közéjük tartozol-e. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek