Nem csak a pálmaolaj a hibás: 7 termék, amellyel naponta károsítod környezeted

GettyImages-1207071289
Olvasási idő kb. 5 perc

Attól, hogy valamiről úgy érzed: nélkülözhetetlen fontosságú része az életednek, még lehet súlyos környezetkárosító hatású is. Íme, hét dolog, amiről talán nem sejtetted ezt!

Ha olvastad cikkünket a pálmaolajról, talán kicsit tudatosabban vásárolsz kozmetikai termékeket és élelmiszereket is. Van egy rossz hírünk: sajnos még akkor is nagy esély van arra, hogy sok környezetkárosító terméket használsz, ha a pálmaolajat tartalmazó dolgokat kiiktattad otthonodból. Érdemes a lentiek kiváltásán is elgondolkodni: a legtöbbre létezik kézenfekvő megoldás!

Napozószerek: jó a bőrnek, de környezetkárosító is lehet

Nem arra biztatunk, hogy pőre bőrrel töltsd el idődet a napon: egyáltalán nem! Az ugyanakkor tény, hogy a napozószerek egy része rosszat tesz a természetnek. Amikor természetes vizekben fürdőzöl, egy darabig bőrödre tapad, védve azt a káros behatásoktól, de később lemossa azt a víz. Talán te is hallottál már arról, hogy egyes, a napozószerekben megtalálható vegyületek a korallok egészségének ellenségei. A becslések szerint 14 ezer tonnányi károsító hatással rendelkező napozószer mosódik a korallzátonyoknál a vízbe évről évre, ami rontja azok egészségét.

MEGOLDÁS: pofonegyszerű, keress olyan termékeket, amelyek nem tartalmazzák ezeket a korallokat károsító anyagokat! Ezt sok naptej csomagolásán fel is tüntetik, életed könnyítendő.

A mozdulat környezetkárosító hatású is lehet, ha nem a megfelelő terméket használod!
A mozdulat környezetkárosító hatású is lehet, ha nem a megfelelő terméket használod!Tom Merton / Getty Images Hungary

Teafilter: sok kicsi sokra megy

Igen, aprócska kis tasak az a filter, amelyben kedvenc teafüved rejtőzik, de annyi ember iszik meg naponta annyi pohárnyi teát, hogy ez együttesen már hatalmas környezetszennyezést jelent. A filterek vagy le nem bomló anyagokból készülnek, vagy műanyag-tartalmúak: egyik rosszabb, mint a másik. Még a környezetbarátnak nevezett filterek is gyakran alig valamennyi biológiailag lebomló anyagot tartalmaznak.

MEGOLDÁS: talán már kitaláltad: ne filteres teát fogyassz, hanem teatojásban áztass teafüvet!

Menstruációs termékek: igen, még ezek is

Tisztasági betétek, tamponok, egészségügyi betétek: a fogamzóképes korú nők havonta szép mennyiséget használnak el belőlük.

Ezek nemcsak műanyagot tartalmaznak, de a legtöbbször egyesével csomagoltak, így igazán kimaxolják a környezetszennyezést.

Vannak applikátorral ellátott tamponok is a piacon, ezek esetében aztán tényleg nehezen lehetne elképzelni olyan módot, ami még több szemetet állítana elő.

MEGOLDÁS: kétféle is létezik. A tampont jobb elfelejteni, léteznek ugyanakkor menstruációs fehérneműk és mosható betétek is. Az intim kehely használata még ezeknél is kevesebb lötykölést igényel.

Öblítőszerek

Én is kedvelem azt a finom illatot, ami a frissen mosott ruhából árad: sajnos ha ezt öblítővel éred el, foszfátokat, nehézfémeket és egyéb vegyi anyagokat szabadítasz rá a természetes vizekre. Megmérgezhetik a halakat, elsavasíthatják a tengerek vizét.

MEGOLDÁS: ahogyan léteznek környezetbarát mosószerek, úgy környezetbarát öblítőszerek is. Ma már a hazai drogériákban is válogathatsz közülük: keresd ezeket!

Az sem mindegy, mivel mosod le sminked
Az sem mindegy, mivel mosod le sminkedYulia Shaihudinova / Getty Images Hungary

Eldobható evőeszközök és elviteles dobozok

Ha munka közben leszaladsz a közeli kifőzdébe egy tál főzelékért, de azt már az iroda konyhájában eszed meg, műanyag dobozkában kapod az ételt, mellé jó eséllyel csomagolnak neked eldobható kanalat is. Ha ételt rendelsz, jó eséllyel ugyanez történik, bár vannak olyan kiszállítók, akik papírdobozt alkalmaznak. Ezzel rengeteg felesleges műanyagszemét keletkezik.

MEGOLDÁS: saját dobozzal indulj ételért, és ne kérj műanyag evőeszközt!

Illatosított gyertyák

Ezek eléggé megosztják az embereket: van, aki szívesen relaxál mellettük, míg mások azonnal fejfájást kapnak tőlük. Nos, ezen túl az is gond velük, hogy toxikus melléktermékek keletkeznek égésük közben! A légzőszervi problémákkal rendelkezők és az asztmások különösen érezhetik ennek hátulütőit.

MEGOLDÁS: ne használd őket.

Sminklemosó kendők, vattapamacsok

Azon túl, hogy még ha biológiailag lebomlónak is nevezi őket gyártójuk, a legtöbb esetben nem azok, a sminklemosó szerrel átitatott kendőkből a talajba veszélyes vegyületek mosódhatnak ki.

MEGOLDÁS: válts textilből készített vagy horgolt, újrahasznosítható sminklemosó korongokra! Ne feledd: a mosható mindig jobb az eldobhatónál.

 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek