Életveszély a Kékestetőn: lezárták a népszerű kirándulóhely területének egy részét

DJI 0965
Olvasási idő kb. 2 perc

A Mátrai Gyógyintézet Kékestetőn található parkjának ősfái életveszélyessé váltak, ezért a szanatórium lezárta a területet.

Szomorú hír fogadta ma azokat, akik a Mátrai Gyógyintézet méltán híres parkjába szerettek volna belépni, hogy sétáljanak vagy mókusokat etessenek. A hatóság láncokkal kerítette el a területet, és figyelmeztető táblák adják hírül: a park fái életveszélyessé váltak, így tilos a belépés – derül ki az Inforádió beszámolójából. „Szakemberek segítségével, tervezetten zajlik a területen lévő veszélyes fák eltávolítása és az erdőterület megújítása, mely hosszú távú feladat” – közölte Urbán László, az intézet főigazgatója. 

Nem egyedi az eset: a klímaváltozás egyre több helyen állítja kihívások elé az erdők megőrzésén dolgozó szakembereket. Az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára szerint nagy problémát jelenthetnek a váratlan hőingadozások, a hosszú aszályos időszakok. „Fontos, hogy az erdei életközösség is minél stabilabb, diverzebb ökoszisztéma legyen, és akkor tud ezeknek jól ellenállni” – mondta Elmer Tamás.

A Kékestetőn kívül más területeken is pusztulnak a fák a felmelegedés miatt
A Kékestetőn kívül más területeken is pusztulnak a fák a felmelegedés miattjopelka / Getty Images Hungary

Nem csak a Kékestető fáit érinti a klímaváltozás

Hasonló tapasztalatokról számolt be Rittling István, a Pilisi Parkerdő Zrt. budapesti erdészetének vezetője is. „Változnak a körülmények, egyre szárazabb és egyre melegebb klímában kell ezeknek az erdőknek helytállniuk, és ha ez a folyamat így megy tovább, akkor azért nagyon jelentős az a kihívás, aminek 30-50 év múlva meg kell majd tudniuk felelni” – mondta a szakember.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Erdő és Vadgazdálkodási Osztályának ülésén az hangzott el, hogy az elmúlt 50 évben Magyarországon egyre inkább az ezer kilométerrel délebbre fekvő területekre jellemző átlaghőmérsékleteket mértek. Ennek ellensúlyozására elengedhetetlen lépéseket tenni, a korábbiakhoz képest másfajta erdőművelési módszereket kell alkalmazni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek