Ahogy a technológia rohamos fejlődése forradalmasította mindennapi életünket, úgy jelentek meg a csalások is, amelyek kihasználják az új digitális eszközök kínálta lehetőségeket. A laptopok, tabletek és okostelefonok korában az információ és kommunikáció soha nem volt ennyire könnyen hozzáférhető – de sajnos ez a csalók és más bűnözők számára is új terepet teremtett. A személyes adatok megszerzése, pénzügyi visszaélések, adathalászat és különböző átverések ma már mindennapos veszélyek, amelyeket a zsebünkben hordott készülékek révén érhetnek el. Az Economx most ismertetett 5 alapszabályt, amelynek a betartásával minimálisra csökkenthetjük ezek kockázatát.
Ezek a legfőbb szabályok az internetes csalók ellen
Az interneten keresztüli csalások egyidősek a modern digitális eszközök elterjedésével, és az online világ rejtett zugai gyakran könnyű prédává teszik az óvatlan felhasználókat. A K&H az alábbi szabályokat javasolja eszközeink és azokon keresztül egyéb javaink védelmére.
1. Bonyolult jelszó, PIN-kód, biometrikus azonosítás (vagy ezek kombinációja)
A legtöbb netbank vagy más telefonos alkalmazás már megköveti tőlünk, hogy olyan jelszót adjunk a belépéshez, amely egyaránt tartalmaz kis- és nagybetűt, számot és speciális karaktert. Ez szükséges, de korántsem elégséges feltétele a jó jelszónak. Annak ugyanis legalább 12 karakter hosszúnak kell lennie, nem szerencsés, ha jelentéssel bíró szó, és semmi esetre se legyen a tulajdonoshoz köthető fogalom. Érdemes lehet fontolóra venni valamelyik jelszószéf-szolgáltatás használatát.
A PIN-kód sem igazán erős, ha csak 4 karakter hosszú, ha engedi a rendszer, inkább hosszabbat érdemes megadni.
A legnagyobb biztonságot azonban a biometrikus azonosítók (ujjlenyomat, face ID) vagy a belépési minta használata nyújthat. A vírusirtók egy részének van olyan szolgáltatása, amely biztosítja, hogy elvesztés vagy lopás esetén távolról is törölni lehessen az eszközön tárolt adatokat. Ebben az esetben az adatokról készített biztonsági mentés megóvhat a komolyabb károktól.
2. Szoftverfrissítés
A hackerek útja az érzékeny adatokhoz a biztonsági réseken keresztül vezet. Digitális eszközeink nemcsak azért javasolják az operációs rendszer vagy valamely alkalmazás, szoftver frissítését, mert azok újabb funkciókat tartalmaznak, hanem azért is, mert az újabb verziókban a fejlesztők orvosolják a készülékek menet közben kiderült sérülékenységeit is.
Általános szabály tehát, hogy a frissítéseket minden esetben – akár automatikus beállítással – telepíteni kell, és kizárólag hivatalos áruházból vásárolt, jogtiszta szoftvereket, appokat szabad az eszközeinken futtatni. Telepítés után, de legalább havonta egyszer mindenképp újra kell indítani a készüléket.
3. Hozzáférések tiltása
Ha új alkalmazást telepítesz, figyelj oda arra, hogy milyen adatokhoz kér hozzáférést a szoftver. Egy bevásárló vagy egy ételrendelő app esetén például indokolt, hogy hozzáférjen a helyadataidhoz, hiszen így tudja megmutatni, milyen üzleteket vagy vendéglátóhelyeket találsz meg kellő közelségben, ugyanez viszont mondjuk, egy zenemegosztó szolgáltatás esetén teljesen felesleges.
Ha az applikáció hozzáférési igényei indokolatlannak tűnnek, ne engedélyezd azokat, inkább keress egy másik alkalmazást ugyanarra a funkcióra!
4. Rendszeres törlés
Egy régen letöltött alkalmazás mára elavult lehet, főleg, ami a védelmét illeti. Ezek gyenge pontjait kihasználva a hackerek könnyebben megtámadhatják a készüléked. Emellett a törléssel megszűnnek az indokolatlan hozzáférési jogosultságok, egyben tárhely szabadul fel az eszköz memóriájában.
5. A távoli hozzáférés tiltása
Az adathalászok egyik kedvelt módszere, hogy ráijesztenek áldozatukra, majd távoli hozzáférést biztosító alkalmazás telepítésére próbálják őt rávenni azzal az ígérettel, hogy így helyre tudják hozni a problémát, amit persze csak ők találtak ki. Ezek az alkalmazások olyan szoftverek, amelyek megosztják egy külső felhasználóval az eszközünkhöz való hozzáférést.
Ha tehát egy ismeretlen vagy rejtett számról a hívó fél egy bank nevében arra próbál rávenni, hogy tölts le és telepíts egy szoftvert, akkor biztos lehetsz abban, hogy csalók próbálnak átverni. Mindig tartsd szem előtt, hogy a pénzintézetek soha nem kérnek ilyent telefonon keresztül.
+1. Biztonságos wifi használata
A publikus wifi-hálózatok annyira elterjedtek, hogy csodálkozunk, ha valahol nem dob fel a készülékünk olyat, amihez jelszó nélkül tudunk csatlakozni. Az ilyeneken azonban semmi olyasféle tevékenységet nem szabad végezni, amihez felhasználónevet és jelszót kell megadni. Sok esetben maga az eszköz is felhívja a figyelmet arra, hogy nem biztonságos hálózathoz próbálsz csatlakozni. Ne engedélyezd az észlelt hálózatokhoz történő automatikus csatlakozást, csak egyéni döntés alapján, manuálisan csatlakozz egy nyílt wifihez!
Ha a hálózatnak van ugyan jelszava, de azt sokan ismerhetik (például szállodák, éttermek esetében), akkor semmiképp ne használd ezt a wifit bizalmas tevékenységre vagy pénzügyi tranzakciókhoz! Maradj csak az olyan oldalak megtekintésénél, amelyek nem igénylik személyes és főleg titkos adataid megadását!
Ha érdekel, mik a leggyakoribb trükközések, amikkel a csalók próbálkoznak, ide kattintva elolvashatod a rendőrség toplistáját.