Szeptember első napja volt, éppen hétvégére esett. A kis fekete macska ott ült az üdülőtelep egyik elhagyatott padján, ahol egész nyáron emberek nyüzsögtek körülötte. Egyszerre több család is etette, simogatták, a gyerekek kórusban hívogatták, „cicc! cicc!”, és ő dorombolva szaladt hozzájuk. De most mindenki eltűnt. A házak ajtaja zárva, az ablakok sötétek. Ő még mindig ott várakozott, reménykedve, hogy valaki felbukkan. Az étel, ami eddig minden nap kis tálkákban várta, lassan elfogyott. Egyre éhesebb lett, de ez már senkit nem érdekelt. Az üdülőtelep őre durva hangon dörrent rá: „Tűnj innen, nincs már semmi keresnivalód itt!” Az állat farkát behúzva elkullogott a poros úton, és bár nem értette, miért változott meg minden, érezte, hogy a világ sokkal hidegebb lett. Ha kint még nem is, odabent a szívében határozottan.
Rossz soruk van a nyáron dédelgetett háziállatoknak
Nyár végén mindig megszaporodnak a kóbor háziállatok a nyaralóhelyeken, ahol az üdülőszezon végeztével nem marad, aki foglalkozzon velük. A siófoki állatmenhely is drámai helyzetbe került, miután beteltek a férőhelyei, de továbbra is folyamatosan hívják őket azok a nyaralók, akik a nyáron magukhoz édesgetett kis kedvenceiktől szabadulnának.
Naponta 20-25 hirtelen gazdátlanná vált cicát is leadnának, de már nincs hova elhelyeznünk őket, háromszoros túltöltéssel működünk
– mondta el a Díványnak Vörös Zsuzsa, a Siófoki Állatvédő Alapítvány munkatársa, aki szerint lassan összedől az állatvédelem.
A háziállatok tartását törvény szabályozza
Főként a macskák jelentenek gondot, a kutyák ugyanis nem szaporodnak olyan mértékben. A szakember szerint a felelős állattartás egyik legfontosabb része, hogy a gazda ivartalanítja házi kedvencét. Ráadásul az állatvédelmi törvény szerint, ha valaki elkezd etetni egy állatot, onnantól fogva felelősséggel tartozik érte, az állatelhagyás pedig börtönnel büntethető.
Az emberek töredéke tartja be az állatvédelmi törvényeket, és ennél súlyosabb esetekben sem sikerül szankcionálni az elkövetőket
– panaszolta az állatvédő, hozzátéve, hogy a kóborló macskák nemcsak ételt találnak nehezen, de sokszor lesznek balesetek áldozatai is. Jó, ha a 20 százalékuk megéri a jövő évet.
Aki kidob, elhagy állatot, az a 2004. évi X. törvény értelmében börtönnel is büntethető állatkínzást követ el.
A háziállatok ugyanis önálló életre legtöbbször képtelenek, felelősséggel a gazdájuk, az ember tartozik értük. A felelőtlenül befogadott, majd kidobott állatokból és azok szaporulatából lesz a kóbor állatok egyre növekvő serege. Nincs annyi örökbefogadó vagy menhely, ami a problémákat orvosolni tudná.
Mit tegyél, ha kóbor állatot találsz?
Ezért ha valaki bajban lévő, kóbor állatot lát, semmiképpen ne menjen el mellette. A nyári forróságban a víz, a téli hidegben az élelem életmentő lehet. A sérült vagy gazdátlan állatot mindenesetre érdemes a szakértőkre bízni, a legközelebbi állatvédő szervezet, állatmenhely vagy állatbarát módon működő ebrendészet segítségét kérni, mivel egy bajban lévő állat félelemből karmolhat, haraphat, sérülést is okozhat.
Aki viszont eldönti, hogy macskát, kutyát vagy más kedvencet vesz magához, annak tudatában kell lennie, hogy ez a döntés az állat egész életére szól. Mindez sok pénzbe kerül, a napi eleségtől kezdve a védőoltásokon át a megfelelő tartási helyig. Szabadidő és szakértelem hiányában sem lehet őket nevelni, ezek is nélkülözhetetlenek a felelős állattartáshoz.
Ha az is érdekel, hogy kaphatott állami kitüntetést egy galamb, akkor ajánljuk figyelmedbe az erről szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés